نقش سرعتگیر در کاهش سرعت ترافیک

سرعت گیر چیست؟

جهت بهبود ایمنی مسیرهای عبور و مرور از سرعت گیرهای پلاستیکی و لاستیکی به عنوان یک یادآوری برای رانندگان به منظور کاهش سرعت وسایل نقلیه در جاده های درون شهری و برون شهری استفاده می شود .  سرعت گیرها هم در دسته تجهیرات ترافیکی و هم ایمنی و هم پارکینگ قرار می گیرند، که می توان هم در داخل شهر و هم در خارج شهر استفاده نمود . اما پیشنهاد می شود برای مسیرهای با تردد خودروهای سنگین از آن استفاده شود . سرعت گیر لاستیکی سایز 90*33 به ازای هر چرخ می تواند وزنی به اندازه 50 تن را تحمل نماید ؛ سرعت گیر لاستیکی دارای لاستیک های رنگی کمک کننده به تقلیل سرعت می باشد . این لاستیک های زرد رنگ منعکس کننده نور می باشند و وجود آنها سبب می شود سرعت گیر در شب به راحتی دیده شود . استفاده از سرعت گیر باعث کاهش سرعت ترافیک و بهبود ایمنی در جاده ها و معابر می شود.

از سرعت گیر در چه مکان هایی استفاده می شود؟

از سرعت گیر در مکانهایی که نیاز به کاهش سرعت می باشد استفاده می شود. این محصول عمدتاً در بزرگراه‌ها و در ورودی شهرها یا نزدیک به ایست‌های بازرسی نصب می‌شود و هدف اصلی آنها ، کاهش سرعت خودروها و به نوعی اخطار دادن به رانندگان است . از جمله مکان هایی که از سرعت گیر استفاده می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در معابر دارای شیب زیاد
 • مسیر هایی که حداکثر سرعت مجاز در آن 50 کیلومتر در ساعت می باشد.
 • دو طرف گذرگاه مراکز پزشکی
 • چهار راه ها
 • محل عبور و مرو دانش آموزان
 • در محدوده پارکینگ های عمومی و خصوصی

نکته: از این محصول به منظور ایمنی و زیباسازی در محدوده پارکینگ های عمومی و خصوصی به عنوان تجهیزات پارکینگی مورد استفاده قرار می گیرد .

نقش سرعتگیر در کاهش سرعت ترافیکویژگی های سرعت گیر

این محصول ترافیکی ، ملزوماتی از جنس پلاستیک و لاستیک هستند ، که از لحاظ ابعاد ، تفاوت محسوسی با یکدیگر دارند و کاربرد آنها نیز متفاوت است . سرعت کاه‌ جاده ای ( سرعت گیر ) از ارتفاع کمتری برخوردار بوده و تنش کمتری برای خودروها به وجود می‌آورند . اما فلسفه آنها نیز کاهش سرعت خودرو در مسیرهای مختلف و کمک به ایمنی راه ها است . همچنین مدل‌های دست ساز سرعت گیر و سرعت کاه ها نیز با استفاده از آسفالت و بتن وجود دارند ، که چندان از لحاظ کارشناسی مورد تأیید نیستند .

 • سرعت گیر لاستیکی ساخته شده از ترکیبات پلیمری جهت عمر طولانی می باشد .
 • مقاوم در برابر شرایط جوی می باشد.
 • مستحکم بوده و ضد ضربه می باشد.
 • عدم تغییر شکل و حالت سرعت گیر با تغییر شرایط جوی
 • به علت وجود شبرنگها، به راحتی در شب قایل مشاهده است.
 • دارای نصب آسان می باشد
 • به راحتی قابل حمل می باشد.
 • اتصال و جداسازی و نصب آن با کمک پیچ و مهره و در برخی موارد یا استفاده از چسب ترافیکی می باشد.

سرعت گیرها چگونه نصب می شوند؟

برای نصب و اتصال سرعت گیرها یا سرعت کاهها با استفاده از دریل صنعتی و مته های بزرگ ، حفره‌هایی در سطح آسفالت ایجاد می‌شود و با استفاده از پیچ‌هایی بلند ، فرایند نصب و محکم کردن سرعتگیر انجام می‌شود . دست‌انداز یا سرعت گیر اسمی رایج برای وسایلی است که از انحنایی عمودی برای کم کردن سرعت وسایل نقلیهٔ موتور دار به منظور بهبود شرایط ایمنی استفاده می‌کنند . دست اندازها در سراسر دنیا استفاده می‌شوند و اکثراً برای ایجاد سرعتی پایین ، یعنی حدود 40 کیلومتر بر ساعت یا کم‌ تر در معابر و جاده ها نصب می شوند. سرعت گیرها برای کاهش سرعت ترافیک و جهت بهبود ایمنی مسیرهای عبور و مرور به عنوان یک یادآوری برای رانندگان به منظور کاهش سرعت وسایل نقلیه در جاده های درون شهری و برون شهری استفاده می شود .

معمولاً سرعتگیر را به صورت یک ردیف در کنار یکدیگر قرارمی دهند . و یک سطح برآمده را ایجاد می کنند که این بستگی به نوع سرعتگیر دارد . همچنین به صورت تکه تکه هستند و پیوستگی چندانی ندارند . بنابراین نصب آنها کمی سخت تر از سرعتگیرهای پیوسته می باشد . نصب این تجهیزات بر سطح جاده با استفاده از پیچ و مهره انجام می‌شود و ممکن است در برخی موارد از چسب‌ ترافیکی نیز استفاده شود . البته ممکن است با توجه به انواع سرعت گیرها روش نصب آنها متفاوت باشد ، اما به طور کلی ابزارهای استفاده شده در آنها یکسان است. از ملزوماتی که جهت نصب سرعتگیر نیاز است می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • پیچ و رول پلاک سرعتگیر : پیچ و رول پلاک سرعتگیر دارای آبکاری مقاوم و ارتفاع آن 11 سانتی متر است . برای نصب سرعتگیر پیچ و رول پلاک مخصوص آن توصیه می شود .
 • کفی سرعتگیر ترافیکی : کفی سرعتگیر یک قطعه لاستیکی است که بسته به سایز سرعتگیر ابعاد آن هم متفاوت است . کفی سرعتگیر در هنگام نصب در زیر سرعتگیر قرار گرفته و باعث کمتر کردن ضربه و همچنین طول عمر بیشتر این محصول می شود .

نقش سرعتگیر در کاهش سرعت ترافیکابعاد سرعت گیر

دست انداز یا سرعت گیر تنوع و گوناگونی گسترده ای دارند که شامل تفاوت در مقیاس ها و مواد اولیه است ، مانند سرعت گیر پلاستیکی و سرعتگیر لاستیکی . در این بین توجه داشته باشید که سرعت گیرها دارای استانداردهای مناسبی باشند. سرعت گیر استاندارد ، باید توانایی تحمل وزن بالا را داشته باشد ، تا در زیر فشار چرخ ها متلاشی نشود . همچنین دارای رنگ های هشدار دهنده بوده تا رانندگان در شرایط مختلف آن را تشخیص دهند و در نهایت مواد به کار رفته در آن ها توانایی مقاومت در برابر شرایط جوی سخت را داشته باشد . سرعت گیر ترافیکی بسته به محل مورد استفاده دارای سایزهای مختلف است. استاندارد سرعت گیر برای معابر شهری ارتفاع پنج سانتی متر و برای جاده ای ارتفاع دو و نیم سانتیمتر است . در زیر  به چند نمونه از سایز و ابعاد سرعت گیر اشاره می کنیم:

 • سرعت گیر 33 در 90 : این سرعت گیر در خیابان ها ، چهار راه ها ، محل های پرتردد و…. نصب می شود . ارتفاع این سرعت گیر 5 سانتی متر استاندارد شهری است . تولید سرعت گیر 33 در 90 در دو جنس سرعتگیر پلاستیکی و سرعت گیر لاستیکی هست . قیمت سرعتگیر 33 در 90 بسته به نوع لاستیکی و پلاستیکی متفاوت است .
 • سرعتگیرجاده ای 33 در 50 : این سرعتگیر اصطلاحا به سرعتگیر جاده ای معروف است . به دلیل اینکه ارتفاع 5/2 سانتی دارد و این استاندارد وزارت راه است . سرعتگیر پارکینگی هم اسم دیگر این محصول است . تولید سرعتگیر جاده ای نیز در دو جنس سرعتگیر جاده ای لاستیکی و سرعتگیر جاده ای پلاستیکی است . ارتفاع آن پنج سانتی متر و جنس آن پلاستیک است
 • سرعتگیر 33 در 100 : این سرعتگیر معمولا موارد مصرف کمتری دارد . ارتفاع آن 5 سانتی متر است . سرعتگیر ترافیکی 33 در 100 از 3 قسمت تشکیل شده است که بعضی مواقع با ایجاد یه پله سیمانی و یا آسفالتی می توان طول آنرا افزایش داد.
 • سرعتگیر 50 در 60 : تولید این سرعتگیر معمولا از جنس لاستیکی است . ارتفاع آن 5 سانتی متر است .
 • سرعتگیر ترافیکی 25 در 35 : این سرعت کاه در جاهایی به عنوان هشدار نصب می شود ، از خانواده سرعتگیر لاستیکی است .

نتیجه گیری

سرعت گیر های پلاستیکی و لاستیکی شرکت پارک ترافیک تولید شده از مواد مرغوب و با کیفیت برای استفاده در پارکینگ ها، جاده های برون شهری ، خیابان ها و بزرگراه های شهری، همچنین راه های ورودی و مناطق ساختمانی ایده آل است . چه بخواهید سرعت ترافیک را در یک جاده ، پارکینگ یا در نزدیکی مراکز تجاری و پزشکی و مدارس و غیره کاهش دهید، پارک ترافیک راه حل های ترافیکی برای شما دارد. نکته قابل توجه سرعت گیرهای پارک ترافیک ، مشخصات استاندارد و سازگاری و تناسب با محیط است . همه سرعت‌گیرهای ما در رنگ‌های مشکی و زرد برای اطمینان از دید بالا ارائه شده‌اند. آنها همچنین شامل بازتابنده هستند. کیت ها در بخش های مدولار هستند که به شما امکان می دهد هر طولی را که نیاز دارید ایجاد کنید. درپوش‌های انتهایی پایانی صاف و ایمن را برای رمپ‌های سرعت تضمین می‌کنند.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *