طراحیپارکینگ

طراحی پارکینگ یک فرآیند پیچیده است که نیاز به مهارت و تجربه دارد. با توجه به قوانین و مقررات مربوط به پارکینگ و همچنین نیازهای ساختمان، پارکینگ باید به گونه ای طراحی شود که ایمن، کارآمد و مقرون به صرفه باشد. داشتن یک پارکینگ با تجهیزات پارکینگ با کیفیت یکی از نیازهای اساسی در هر نوع ساختمانی می باشد. به لطف خدماتی که پارکینگ ها ارائه می‌دهند، کسب‌وکارها می‌توانند، دسترسی وسایل نقلیه را به کارکنان و مشتریان به راحتی ارائه می‌دهند.

مراحل طراحی پارکینگ

مراحل طراحی پارکینگ به شرح زیر است:

 1. تعیین نیازهای پارکینگ

اولین مرحله در طراحی پارکینگ، تعیین نیازهای پارکینگ است. این شامل تعیین تعداد مکان‌های پارکینگ مورد نیاز، نوع وسایل نقلیه‌ای که باید پارک شوند و همچنین کاربری ساختمان است.

 1. تحقیق در قوانین و مقررات

مرحله بعدی، تحقیق در قوانین و مقررات مربوط به پارکینگ است. این قوانین و مقررات ممکن است توسط شهرداری یا سایر مقامات دولتی تعیین شوند.

 1. بررسی سایت

مرحله سوم، بررسی سایت است. این شامل بررسی اندازه سایت، شیب سایت و سایر ویژگی‌های سایت است.

 1. طراحی چیدمان

مرحله چهارم، طراحی چیدمان پارکینگ است. این شامل تصمیم‌گیری در مورد نحوه قرار دادن مکان‌های پارکینگ، مسیرهای حرکت و سایر ویژگی‌های پارکینگ است.

 1. طراحی جزئیات

مرحله پنجم، طراحی جزئیات است. این شامل طراحی مشخصات فنی پارکینگ، مانند کفپوش، نورپردازی و سیستم‌های تهویه است.

در ادامه به توضیح جزئی‌تر هر یک از این مراحل می‌پردازیم.

تعیین نیازهای پارکینگ

برای تعیین نیازهای پارکینگ، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • نوع کاربری ساختمان

برای مثال، ساختمان‌های مسکونی به فضای بیشتری برای پارکینگ نیاز دارند تا ساختمان‌های تجاری.

 • ظرفیت ساختمان

هر چه ظرفیت ساختمان بیشتر باشد، به فضای بیشتری برای پارکینگ نیاز است.

 • نوع وسایل نقلیه

اگر ساختمان برای وسایل نقلیه خاصی مانند کامیون یا اتوبوس طراحی شده است، باید فضای بیشتری برای پارکینگ این وسایل نقلیه در نظر بگیرید.

تحقیق در قوانین و مقررات

قوانین و مقررات مربوط به پارکینگ ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تعداد مکان‌های پارکینگ مورد نیاز

این قوانین ممکن است حداقل تعداد مکان‌های پارکینگ مورد نیاز برای هر کاربری ساختمان را تعیین کنند.

 • نوع وسایل نقلیه مجاز

این قوانین ممکن است تعیین کنند که چه نوع وسایل نقلیه‌ای مجاز به پارک در پارکینگ هستند.

 • اندازه مکان‌های پارکینگ

این قوانین ممکن است حداقل اندازه مکان‌های پارکینگ را تعیین کنند.

بررسی سایت

بررسی سایت شامل موارد زیر است:

 • اندازه سایت

اندازه سایت تعیین می‌کند که چقدر فضای برای پارکینگ وجود دارد.

 • شیب سایت

شیب سایت می‌تواند بر طراحی پارکینگ تأثیر بگذارد.

 • سایر ویژگی‌های سایت

سایر ویژگی‌های سایت، مانند وجود درختان یا سایر موانع، می‌تواند بر طراحی پارکینگ تأثیر بگذارد.

طراحی چیدمان

طراحی چیدمان شامل موارد زیر است:

 • قرار دادن مکان‌های پارکینگ

مکان‌های پارکینگ باید به گونه‌ای قرار داده شوند که دسترسی به آنها آسان باشد.

 • مسیرهای حرکت

مسیرهای حرکت باید به اندازه کافی پهن باشند تا وسایل نقلیه بتوانند به راحتی در آنها حرکت کنند.

 • سایر ویژگی‌ها

سایر ویژگی‌های پارکینگ، مانند ورودی و خروجی، باید به گونه‌ای طراحی شوند که عملکرد پارکینگ را بهبود بخشند.

طراحی جزئیات

طراحی جزئیات شامل موارد زیر است:

 • کفپوش

کفپوش پارکینگ باید از موادی ساخته شود که در برابر سایش و ضربه مقاوم باشند.

 • نورپردازی

نورپردازی پارکینگ باید به اندازه کافی روشن باشد تا افراد بتوانند در شب به راحتی در آن حرکت کنند.

 • سیستم‌های تهویه

سیستم‌های تهویه پارکینگ باید به اندازه کافی مؤثر باشند تا از تجمع گازهای سمی و مضر جلوگیری کنند.

طراحی در پارکینگ

 • برای یک پارکینگ ، حداقل دهانه 2.5 متر است .
 • حداقل عرض توقف دو خودرو 4.5 متر طبق قانون شهرداری تهران و حداقل فاصله آکس تا آکس ستون توقف دو خودرو 5 متر با فاصله مفید داخل به داخل ستون 4.5 متر طبق قانون نظام مهندسی می باشد .
 • قانون شهرداری تهران فاصله مفید داخل به داخل ستون جهت توقف سه خودرو 6.5 متر و قانون نظام مهندسی حداقل فاصله آکس تا آکس دو ستون 7.5 متر است .
 • برای پارکینگ معلول ، حداقل عرض مفید 3.50 متر مورد نیاز است .
 • قانون شهرداری تهران حداقل عرض 3.5 متر ولی تبصره در بافت فرسوده با توجه به عرض معبر و بر ساختمان تا 2.5 متر نیز اجرا می شود .
 • حداقل ارتفاع پارکینگ کوچک 2.2 متر و حداقل ارتفاع پارکینگ های متوسط و بزرگ 2.4متر طبق مبحث 4 می باشد .
 • ارتفاع پارکینگ های بیش از 1000 متر مربع یا بیش از 25 واحد می تواند تا 3 متر پیش بینی شود .
 • طول مورد نیاز پارکینگ 5 متر است .
 • حداقل فضا (مساحت) یک پارکینگ، 5*2.5 متر است .
 • چنانچه مساحت سطح پارکینگ بیش از 1000 متر مربع باشد ، طبق قانون شهرداری رمپ ورودي رفت و برگشت جداگانه مورد نیاز است و یا عرض رمپ باید حداقل 5 متر باشد .
 • طبق قانون شهرداری تهران حداکثر شیب رمپ پارکینگ 15 درصد است و طبق قانون نظام مهندسی حداکثر شیب رمپ 15 درصد و یک متر ابتدا و انتها حداکثر شیب 10 درصد است .
 • زیرزمین پارکینگ باید دارای دسترسی مستقیم به طبقات باشد .

اندازه انواع پارکینگ

طراحی پارکینگ شما به شدت بستگی به هدف استفاده از آن دارد. بسته به اینکه پارکینگ شما به عنوان یک مکان برای خریداران در آخر هفته استفاده می شود یا برای نگهداری بارگیری کامیون های روزانه از محموله های بزرگ و یا برای یک ساختمان مسکونی باشد  به، اندازه، ضخامت و طرح تحت تأثیر قرار می گیرد. ببینید که چگونه اهداف مختلف می تواند بر استراتژی طراحی شما تأثیر بگذارد:

اندازه پارکینگ: اگر دانشگاهی را اداره می کنید، تعداد فضاهای توصیه شده بیشتر از زمانی است که پارکینگ شما در درجه اول برای مهمانان رستوران باشد.

ضخامت روسازی: بسته به وزنی که آسفالت شما در طول روز تحمل می کند، ضخامت روسازی شما متفاوت خواهد بود. وسایل نقلیه بزرگتر، مانند کامیون هایی که بارهای حمل و نقل را تحمل می کنند، به عمق قابل توجهی نیاز دارند. این کلاس ترافیکی، همراه با طبقه خاک زیرین یا کیفیت خاک زیر روسازی شما، تعیین می کند که روسازی شما چقدر باید ضخامت داشته باشد تا بالاترین دوام را داشته باشد.

زوایای فضای پارک: زوایایی که جایگاه های پارکینگ شما با راهروهای رانندگی در یک راستا قرار دارند تا حد زیادی به هدف شما بستگی دارد. زوایای 45 تا 60 درجه برای یک پارکینگ با گردش مالی بالا، مانند پارکینگ فروشگاه ها، ایده آل هستند. پارکینگ با زاویه نود درجه سخت ترین مکان برای پارک کردن است، بنابراین اغلب برای پارکینگ شبانه یا کارمندان رزرو می شود.
با نگاهی به هدفی که کسب و کار و پارکینگ شما برای آن طراحی می شود، ایده بهتری خواهید داشت که به کدام دستورالعمل های طراحی پارکینگ باید بیشترین توجه را داشته باشید.

محاسبه اندازه های استاندارد

استانداردهای ابعاد پارکینگ تجاری می تواند بین شهرها، انواع ساختمان ها و صنایع بسیار متفاوت باشد، اما چند مرحله وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا میزان مساحتی را که روسازی شما باید پوشش دهد، محاسبه کنید:

تعداد فضاها را مشخص کنید: با بازگشت به هدف پارکینگ خود، مشخص کنید که چه تعداد مکان پارکینگ در صنعت شما توصیه می شود یا توسط الزامات کد ساختمان اعمال می شود. دانستن تعداد فضاهایی که باید در قسمت پارکینگ قرار دهید به شما کمک می کند تا ببینید آیا برای سایر امکانات پارکینگ که ضروری نیستند، مانند دروازه های مانع دو طرفه، که می تواند به فضای قابل توجهی نیاز داشته باشد، فضای کافی دارید یا خیر. سعی کنید تعداد اسلات های مورد نیاز خود یا ابعاد مناسب آن اسلات ها را به خطر نیندازید.

اندازه جای پارک را تعیین کنید: هنگام تعیین اندازه هر فضا باید دلیل استفاده افراد از فضای پارکینگ را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر در حال طراحی پارکینگ برای یک فروشگاه مواد غذایی هستید، ممکن است لازم باشد فضاهای وسیع تری برای افرادی که مواد غذایی حمل می کنند فراهم کنید. 9 در 19 فوت اندازه استاندارد برای فضاهای پارکینگ عمومی است. با این حال، اندازه همه فضاها یکسان نخواهد بود، زیرا برخی از جایگاه‌های پارکینگ برای اهداف خاصی مانند فراهم کردن دسترسی برای افراد ناتوان در نظر گرفته شده‌اند.

الزامات دسترس‌پذیری را در نظر بگیرید: فضای اضافی مورد نیاز برای مکان‌های پارکینگ، پارکینگ معلولان، پیاده‌روها، رمپ‌ها و سازه‌های پیاده‌روی را در نظر بگیرید. پارکینگ باید برای همه افرادی که از آن استفاده می کنند قابل دسترس و ایمن باشد. این نیاز می تواند شامل راهروهای دسترسی اضافی بین فضاها و اتاق برای موانع اضافی پارکینگ باشد.

کاربردهای دیگر برای فضای اضافی: آیا پارکینگ شما عملکردهای دیگری مانند ارائه یک مسیر عبوری برای مشتریان یا منطقه بارگیری کامیون دارد؟ به عنوان مثال، برای طراحی پارکینگ مدرسه، شاید امکانات ویژه ای برای اتوبوس ها و مسافران وجود داشته باشد. اینها ملاحظات دیگری هستند که باید هنگام تعیین اندازه مناسب روسازی خود رعایت کنید.
هنگامی که تصمیمات روشنی در مورد اینکه چگونه مناطق مختلف پارکینگ خود باید اندازه و فاصله داشته باشند، گرفتید، می توانید طرح ریزی خود و جریان ترافیک در آن را شروع کنید.

دستورالعمل های طراحی چیدمان پارکینگ
فاکتورهای مختلفی وجود دارد که به کاربردی ترین طرح پارکینگ برای کسب و کار شما کمک می کند. بیشتر آنها باید با هدایت ترافیک به وضوح و فراهم کردن فضای مناسب در جایی که برای ایجاد یک سیستم ایمن و بهینه لازم است، انجام شود.

بررسی ترافیک عابران پیاده

ترافیک عابر پیاده را نیز در نظر داشته باشید و به موارد زیر فکر کنید:

بهره وری از فضا: برای فضاهای پارکینگی که فضای بیشتری دارند، همیشه فضاهای با زاویه 90 درجه را انتخاب کنید. برای بهینه‌سازی بیشتر فضا در محل‌های پارکینگ، فضایی را در نظر بگیرید که مستطیل شکل باشد تا شکل نامنظم. یکی دیگر از توصیه های استاندارد این است که اضلاع طولانی پارکینگ را موازی با یکدیگر قرار دهید، با فضاهای پارکینگ در امتداد محیط پارکینگ. در نهایت، به خطوط ترافیکی دو طرفه اجازه دهید تا به ایستگاه های پارکینگ در دو طرف راهرو رانندگی دسترسی داشته باشند تا بیشترین کارایی فضا را داشته باشید.

علائم راهنمایی و رانندگی: در طراحی پارکینگ خود، علائم مفید و قانونی برای محافظت از حق تقدم و عابران پیاده ارائه دهید. برخی از علائم راهنمایی و رانندگی مفید برای ایمنی پارکینگ شامل علائم توقف و تسلیم، عبور عابر پیاده، علائم پارکینگ رزرو شده برای فضاهای معلولان و وانت و نشانگرهای محدودیت سرعت است. قرار دادن این تابلوها باید با جریان ترافیکی که طراحی می‌کنید هماهنگ باشد و برای رانندگان و عابران پیاده قابل مشاهده باشد.

خط کشی آسفالت رنگ شده: همراه با نوارهای مناسب برای فضاهای پارکینگ خود، به یاد داشته باشید که برای کمک به جریان ترافیک، علائم ایمنی را روی پیاده رو نقاشی کنید. علامت گذاری ها مشخص می کنند که کدام شکاف ها برای استفاده معلولان در نظر گرفته شده اند و راهروهای دسترسی به کجا منتهی می شوند. همچنین می توان آنها را به صورت راه راه در امتداد پیاده رو رنگ کرد تا مناطق عابر پیاده را نشان دهد. این علامت‌ها باید واضح و قابل مشاهده باشند، به عنوان مثال، با این رنگ ترافیکی که به سرعت خشک می‌شوند، رنگ آمیزی شده باشند.

موانع پارکینگ بتنی: موانع چرخ در امتداد انتهای جلوی شکاف‌های پارکینگ می‌تواند به اطمینان از قرارگیری ایمن خودروها در فضاها کمک کند. موانع به اندازه کافی از آسیب رساندن وسایل نقلیه به محوطه یا ساختمان هایی که در مجاورت پارکینگ هستند جلوگیری می کند. یک حاشیه بتنی در امتداد لبه پارکینگ می تواند برای اتومبیل ها در امتداد محیط پارکینگ به همان شیوه عمل کند. این حاشیه های محیطی با رمپ های مناسب همیشه باید در صورت امکان در اطراف پارکینگ ها ساخته شوند.

مقررات ایمنی پارکینگ

برای قابل اطمینان ترین پارکینگ، جریان ترافیک مهمترین جنبه ای است که می خواهید کنترل کنید، اما این تنها مورد نیست. به روشی که طراحی پارکینگ شما به موارد زیر توجه می کند، دقت کنید:

تدارکات زهکشی: برای جلوگیری از آسیب به خاک زیرین، خود روسازی مانع از نفوذ رطوبت می شود. بخشی از آنچه آسفالت را بسیار موثر می کند، اقدامات احتیاطی برای زهکشی مناسب آب است. از ایستادن آب روی آسفالت خود از طریق ورودی ها و حوضچه های آبگیر – همراه با سایر روش های زهکشی – به عنوان بخشی از طراحی روسازی پارکینگ خودداری کنید. ساخت این تجهیزات زهکشی باید در اسرع وقت انجام شود. سطوح پارکینگ معمولاً برای جلوگیری از تجمع آب در لبه‌های روسازی با حداقل شیب دو درصد طراحی می‌شوند.

رمپ های دسترسی: تغییرات در ارتفاع باید در مشخصات پارکینگ آسفالت شما در نظر گرفته شود و اقدامات ایمنی مناسب باید انجام شود تا اطمینان حاصل شود که همه کسانی که نیاز به دسترسی به زمین دارند می توانند این کار را بدون خطر آسیب انجام دهند. به عنوان مثال، رمپ هایی که از دسترسی عابر پیاده به زمین به راهروهای مشترک دسترسی معلولان منتهی می شوند، بسیار مهم هستند. به طور مشابه، رمپ هایی که امکان دسترسی از پیاده رو به پیاده روهای مرتفع را فراهم می کنند، باید در طراحی حاشیه محیطی تعبیه شوند.

طراحی روشنایی: برای یک پارکینگ تجاری کاملاً ایمن و عملیاتی، وسایل روشنایی با پوشش عالی ضروری است. در بیشتر شرایط، نورپردازی شما باید دید کافی را برای سفر راحت در پارکینگ، بدون ایجاد تابش خیره کننده یا تداخل بصری در مناطق و ساختمان های مجاور ملک، فراهم کند. در بخش‌های پرترافیک پارکینگ، مانند ورودی‌ها، خروجی‌ها و مناطق بارگیری، نور سنگین‌تری ارائه دهید. برای ایجاد کمترین تابش خیره کننده و آلودگی نوری، از وسایل نوری استفاده کنید که جریان نور را تا حد امکان نزدیک به صفر درجه یا رو به پایین باشد.
این اقدامات احتیاطی ایمنی را نمی توان به اندازه کافی مورد تاکید قرار داد. بدون زهکشی، دسترسی و روشنایی مناسب، امنیت پارکینگ شما همیشه در خطر خواهد بود. خوشبختانه، شما می توانید این اضافات را به طور یکپارچه در طراحی پارکینگ خود بگنجانید.

تجهیزاتی که در پارکینگ استفاده می شود؟

تجهیزات پارکینگ به وسایل و تجهیزاتی گفته می‌شود که برای مدیریت و طراحی پارکینگ ایمن و کارآمد مورد استفاده قرار می‌گیرند. این تجهیزات می‌توانند به دسته‌های مختلفی تقسیم شوند، از جمله:

 • تجهیزات ایمنی

این تجهیزات برای جلوگیری از وقوع حوادث و آسیب‌های احتمالی در پارکینگ استفاده می‌شوند. از جمله تجهیزات ایمنی پارکینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خطوط کشی پارکینگ
علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی
آینه‌های محدب
سرعت گیر
محافظ ستون
قفل پارکینگ
 • تجهیزات ترافیکی

این تجهیزات برای کنترل ترافیک در پارکینگ استفاده می‌شوند. از جمله تجهیزات ترافیکی پارکینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

راهبند
گیت اتوماتیک
پردازشگر کارت
سیستم‌های دوربین مداربسته
 • تجهیزات روشنایی

این تجهیزات برای تأمین روشنایی پارکینگ در شب و ایجاد دید کافی برای رانندگان و عابران پیاده استفاده می‌شوند. از جمله تجهیزات روشنایی پارکینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چراغ‌های روشنایی پارکینگ
چراغ‌های اضطراری
 • تجهیزات تهویه

این تجهیزات برای تهویه مناسب پارکینگ و جلوگیری از تجمع گازهای سمی و مضر استفاده می‌شوند. از جمله تجهیزات تهویه پارکینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیستم‌های تهویه مطبوع
فن‌های تهویه
 • تجهیزات دیگر

علاوه بر تجهیزات ذکر شده، ممکن است تجهیزات دیگری نیز در پارکینگ‌ها مورد استفاده قرار گیرند، از جمله:

تجهیزات آتش نشانی
تجهیزات امداد و نجات
تجهیزات تفریحی و رفاهی

انتخاب تجهیزات پارکینگ باید با توجه به عوامل مختلفی از جمله کاربری ساختمان، نوع وسایل نقلیه، میزان تردد و بودجه انجام شود. تمام محوطه سازی ها باید به گونه ای باشد که مانع از ترافیک نشود و به طور منظم مراقبت و اصلاح شود تا دید به خطر نیفتد.

روش های نگهداری آسفالت

یکی از مهمترین جنبه های طراحی شما ارائه مراقبت و نگهداری طولانی مدت است. اگر پارکینگ ها به دلیل اثرات مداوم طبیعت مادر به طور صحیح و منظم محافظت نشوند، می توانند در طول زمان مقداری سایش را نشان دهند. با این حال، با بهترین مراقبت، چیزی وجود ندارد که یک پارکینگ آسفالتی با پوشش خوب نتواند تحمل کند.

برای محافظت بهتر از پارکینگ تازه طراحی شده خود در برابر اثرات باد، آب، اشعه ماوراء بنفش و چکه روغن، آسفالت شما به طور منظم به پوشش آب بندی کارآمد و بادوام نیاز دارد. علاوه بر این، اگر متوجه مناطق مشکل‌ساز شدید، رسیدگی سریع به آن‌ها مؤثرترین راه برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر در آینده است.

در پایان

پارک ترافیک، یک فروشگاه با هدف ارائه‌ی خدمات و فروش در طمینه تجهیزات ترافیکی ، تجهیزات پارکینگ و تجهیزات ایمنی است که بیش از یک دهه سابقه فعالیت دارد. شرکت پارک ترافیک، در طول فعالیت بیش از یک دهه‌‌ای خود توانسته است، بهترین انواع تجهیزات ولوازم ترافیکی و پارکینگی را با بهترین کیفیت و مقاومت و استحکام و بروزترین محصولات را به مشتریان گرامی ارائه دهد.با توجه به آن که ما در پارک ترافیک ، اهداف بزرگی را دنبال می کنیم، هر روزه در حال بهبود کیفیت خدمات خود هستیم. برای آگاهی از خدمات و محصولات شرکت پارک ترافیک ، می توانید به سایت https://parktraffic.ir مراجعه کرده یا با شماره های شرکت تماس بگیرید.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *