کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی چیست؟

کفپوش اپوکسی ، پوششی از جنس پلیمر است که روی بتن یا موزاییک در لایه های مختلف اجرا می شود . اپوکسی را نمی‌توان روی آسفالت اجرا کرد ولی سطوحی مانند سنگ ، بتن یا موزاییک برای اجرای اپوکسی مناسب هستند . در نتیجه اگر سطح شما دارای پستی بلندی بالایی است پیشنهاد می کنیم قبل از اجرای کفپوش اپوکسی ، زیر کار را با بتن ماله پروانه یا موزاییک پوشش دهید . کفپوش اپوکسی را جزء دسته بندی تجهیزات پارکینگ در نظر می گیریم. البته در این شرایط موزاییک همواره به صرفه تر است . اما کفپوش اپوکسی چیست؟ مزایا و ویژگی های کفپوش اپوکسی چیست؟ در  ادامه مقاله شما را با کفپوش اپوکسی و کاربرد آن بیشتر آشنا می شوید.

ویژگی های کفپوش اپوکسی

اولین ویژگی کفپوش اپوکسی حفاظت آن از سطح زیر خود در برابر سایش و فرسایش است . این ماده یک سطح تمیز ، یکدست و بدون درز ارائه می دهد . جالب است بدانید کف پوش اپوکسی هرگز گرد و غباری از خود ایجاد نمی کند . کفپوش اپوکسی دارای مقاومت مکانیکی بالایی است و می تواند حدود ۵ تا ۶ تن بار را تحمل کند . علاوه بر این ، دارای مقاومت شیمیایی خوبی در برابر اسید ، قلیا ، حلال و سایر مواد شیمیایی است . همچنین اجرای کفپوش اپوکسی، علاوه بر مسائل فنی زیبایی بصری و دیداری شیک و مدرنی را به فضا القاء می کند. در مورد کفپوش اپوکسی این مطلب را نیز باید اعلام کنیم که تمیزکاری و نظافت کفپوش اپوکسی بسیار راحت است و هیچگونه مساله و مشکلی برای شست و شوی این نوع کفپوشها وجود ندارد. از دیگر ویژگی های کفپوش اپوکسی می توان به این نکته اشاره کرد که این کفپوش ها به راحتی خط کشی و علامتگذاری می شوند.

کاربرد کفپوش اپوکسی

امروزه در پارکینگ مراکز خرید بزرگ و ساختمان های تجاری از کفپوش اپوکسی در پارکینگ ها استفاده می شود . این کفپوش ها قابلیت خط کشی دارند ، ضد لغزش و سایش بوده و به راحتی تمیز می شوند. از جمله مکان هایی که می توان از کفپوش اپوکسی استفاده کرد> به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • استفاده از کفپوش های اپوکسی جهت استفاده در سطوح صنعتی که در معرض نیروهای مکانیکی مانند فشار ، ضربه و سایش قرار دارند .
 • استفاده از کفپوش های اپوکسی جهت استفاده در سطوحی که در معرض مواد اسیدی و قلیایی غلیظ و سایر موارد شیمیایی قرار دارند .
 • استفاده از انواع کفپوش های اپوکسی به عنوان پوشش یا غشا برای محافظت از بتن و فولاد در برابر حملات شیمیایی و مکانیکی
 • استفاده از کفپوش های اپوکسی جهت استفاده در مراکز پالایشگاهی ، نیروگاهی ، پتروشیمی و …
 • استفاده از کفپوش های اپوکسی در کارخانجات تولید مواد غذایی
 • استفاده از کفپوش های اپوکسی در کارخانجات تولید محصولات سنگین نظیر فولاد
 • استفاده از کفپوش های اپوکسی در کارخانجات تولید مواد شیمیایی به ویژه اسید هایی نظیر سولفوریک اسید ، هیدرکلریدریک اسید و …
 • استفاده از کفپوش های اپوکسی جهت کف انواع سالن های صنعتی
 • استفاده از کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان جهت کار گاه ها و انبار های ذخیره
 • استفاده از کفپوش های اپوکسی جهت مقاومت در برابر خوردگی و نفوذ ناپذیری به عنوان یک غشا در زیر بسیاری از سیستمهای مقاوم در برابر خور

کفپوش اپوکسی

مزایای کفپوش اپوکسی

معمولا در پارکینگ‌ها آلودگی روغنی و بنزین یا گازوئیل وجود خواهد داشت و سایر کفپوش‌ها جرم‌گیری بالایی را دارا هستند اما کفپوش اپوکسی کاملا مقاوم بوده و به‌سادگی نیز قابل شست‌و شو هستند . با توجه به پیشرفت علم در صنعت ساختمان , استفاده از مصالح سنتی نظیر سنگ ، بتن ، موزایک و … در طول مدت بهربرداری از ساختمان , باعث بروزمشکلات زیادی می شود . کفپوش اپوکسی پارکینگ با توجه به اینکه بدون درز و کاملا صاف و یکپارچه است، به سادگی و با کمترین میزان آب قابل شست‌ و شو است . نداشتن درز در کلیه سطوح باعث می‌شود که محلی برای تجمع آلودگی در سطح باقی نمانده و سطح سخت و یکنواخت آن نیز نفوذ هر گونه آلودگی در سطح را ناممکن می‌کند . برخی از مزایای کفپوش اپوکسی عبارتند از:

 • افزایش مقاومت بتن در برابر فرسایش ، تخریب و اکثر مواد شیمیایی
 • روکش اپوکسی مطلقاً جذب آب ندارد و از نفوذ آب ، روغن و سایر مایعات به جسم بتن جلوگیری می‌کند .
 • روکش اپوکسی ، سبک و کم حجم بوده و از ایجاد هرگونه گرد و غبار جلوگیری می‌نماید .
 • روکش اپوکسی به صورت یکپارچه و در رنگ‌های متنوع اجرا می‌گردد .
 • روکش اپوکسی با ضخامت ۴ میلیمتر ، افزایش مقاومت فشاری بتن را تا 1100 kg/cm2 را دربردارد .
 • سهولت در شستشو ، حداقل ۲۰ سال عمر مفید و سرعت در ترمیم آن ، از سایر امتیازات این پوشش می‌باشد .

در زیر شما را با هر یک از این مزایای به طور مختصر آشنا می کنیم:

سهولت تعمیر و نگهداری آسان کفپوش اپوکسی

علاوه بر بهبود ظاهر کف پارکینگ خود ، پوشش اپوکسی ، کف بتن معمولی را به یک سطح غیر متخلخل ، صاف و #ضد_آلاینده تبدیل می کند که می تواند به راحتی از بروز گرد و غبار بر روی کف و محیط پارکینگ جلوگیری شود . همچنین ، دیگر نباید نگران باکتری هایی باشید که معمولا در سطوح بتنی متخلخل پنهان می شوند . کفپوش کردن کف پارکینگ با یک کفپوش ضد میکروبی ، از مزایای دیگر کفپوش اپوکسی است که درکنار بدست آوردن یک سطح درخشان ، بدون آلودگی برای کارفرمایان به ارمغان می آورد .

دوام بسیار بالای کفپوش اپوکسی

کف اپوکسی با ارائه مقاومت های بالای فشاری ، خمشی و … قادر به تحمل ترافیک شدید نفر و همچنین تجهیزات معمول انبارهای مانند #لیفتراک را بدون نشان دادن سایش و شکسته شدن خواهد بود . از مشخصات اصلی کفپوش صنعتی اپوکسی نیز طول عمر طولانی است و همچنین مقاوم نمودن کف بتنی انبارها در برابر مواد شیمیایی است ، صرفه جویی میلیون ها تومان در هزینه های کفسازی انبار و هزینه های نگهداری کفپوش انبار با کفپوش اپوکسی میسر خواهد بود .

مقاومت

کفپوش اپوکسی فرآوری شده در برابر هر نوع موادی بسیار مقاوم است . مقاومت کفپوش اپوکسی در برار روغن ، بنزین ، سفید کننده ، مواد شیمیایی ، پاک کننده ها و موارد دیگر از خصوصیات منحصر بفرد این نوع از کفپوش صنعتی است . این یکی از دلایل اصلی است که از کفپوش اپوکسی در کفسازی گاراژها و در سوله های خودروسازی استفاده می شود . کفپوش اپوکسی علاوه بر مقاومت در برابر آلاینده ها و پاک کننده های شیمیایی در برابر حرارت و آب نیز مقاوم است . کفپوش اپوکسی تقریبا غیر قابل نفوذ ترین کفپوش صنعتی در عصر حاضر محسوب می شود که پوشش نهایی هیچگونه آسیبی نمی بیند . یکی دیگر از مزایای کفپوش اپوکسی این است که کف اپوکسی شده حتی نسبت به باکتری ها و میکروب ها نیز مقاوم است ، که باعث می شود کفپوش اپوکسی  بهترین نوع کف سازی صنعتی برای سالن های تولید بهداشتی و بیمارستانی بکار برد . به همین دلیل است که کف اپوکسی یک انتخاب عالی برای بیمارستان ها و کلینیک ها است .

دوام

کفپوش اپوکسی به طور کلی از نظر #پایداری و #دوام بسیار بسیار ارزشمندتر از سایر #انواع_کفپوش است . بتن زیرین کفپوش اپوکسی تنها ماده ای است که میتواند به کفپوش اپوکسی آسیب برساند ، که برای از بین بردن این احتمال نیز اجرای بتن ماله ای پروانه ای به روش کاملا مکانیزه جهت بسترسازی برای کفپوش اپوکسی پیشنهاد گردیده است. علاوه بر این ، پوشش کف اپوکسی ، به هر حال به بتن زیر نیاز دارد .

پوشش کف اپوکسی باعث می شود ، بتن زیرین نیز فوق العاده دوام داشته باشد . کفپوش اپوکسی خود تراز با سرعت و به راحتی قابل اجرا بر روی سطوح صیقلی می باشد .

محافظ

کفپوش اپوکسی از رطوبت ، لکه ها ، گریس و ترک ها محافظت می کند . در بلند مدت ، با حذف نیاز به شستشوی کف و یا از بین بردن گرد و غبار ، می توانید به مقدار زیادی در هزینه های تمیز کردن و تعمیر و نگهداری صرفه جویی کنید . این مسئله نیز با توجه به طول عمر کفپوش اپوکسی و سطحی که از آن محافظت می نماید بسیار منطقی و اقتصادی خواهد بود .

طول عمر

طول عمر مفید پوشش اپوکسی ، هنگامی که به درستی اجرا شده باشد ، طولانی تر از انواع دیگر کفپوش است . کفپوش اپوکسی می تواند چندین دهه بدون ترک خوردن یا کنده شدن پاسخگوی نیاز کاربران باشد . علاوه بر دوام ، طول عمر کفپوش اپوکسی نیز باعث محبوب شدن آن برای استفاده تجاری و صنعتی گردیده است.

تنوع

اپوکسی یک انتخاب عالی برای #تزئین کف محل مورد نظر شما است . انواع رنگ های مختلف در کالیته رنگ کفپوش اپوکسی موجود است که درخشش بی نظیر ، شفافیت و زیبایی را القا می کند . کفپوش اپوکسی همچنین می تواند مطابق الگوها و طرح های خاص فرهنگی یا شخصی اجرا شود . تنوع بالا در انتخاب گزینه ها باعث می شود که کفپوش اپوکسی یک راه #اقتصادی برای ارتقاء کف ساده و افزایش ارزش پروژه کفپوش شده با اپوکسی باشد .

روشنایی و انعکاس نور

یکی از مزایای کمتر شناخته شده استفاده از اپوکسی در کف گاراژ ، سوله و … افزایش دید در داخل سالن با منعکس کردن نور از کف است .

کفپوش اپوکسی چیست؟

نتیجه گیری

در شرکت پارک ترافیک مشتری می تواند فام و رنگ دلخواه خود را انتخاب کند .  تمام این ویژگی ها در کنار قیمت مناسب ، کفپوش اپوکسی را به بهترین گزینه جهت پوشش کف پارکینگ تبدیل کرده است . کفپوش اپوکسی یک باندینگ سخت و سریع با بتن زیر خود ایجاد می کند . کفپوش نهایی بدست آمده بهترین راه حل برای داشتن کفپوش بدون درز و بسیار بادوام است که بسیار قوی تر از بتن ساده عمل می کند . کفپوش اپوکسی از ترکیب کردن یک رزین و یک سخت کننده ( هاردنر ) با نسبت های مشخص ایجاد می شود و سپس ترکیب نهایی را روی کف بتنی اجرا می نمایند . این ترکیب را می توان روی بتن در چندین لایه اعمال کرد و بدین ترتیب پوشش را ضخیم تر کرده و اجازه داد تا کفپوش اپوکسی نهایی دوام بیشتری پیدا کند . برای مشخص شدن اینکه کفپوش اپوکسی برای صنعت و کاربری شما مناسب است ، اجازه دهید با در نظر گرفتن ترافیک ، بارهای وارد بر سطح ، جنس مواد مورد استفاده در فضای کفپوش شده و … را مورد بررسی قرارداده شود. پوشش های کفپوش اپوکسی با داشتن طیف گسترده ای از رنگ ها و سبک ها می تواند کف خسته کننده بتنی را به همراه با نواقص جزئی مانند لکه های سطحی پوشش داده و باعث جذاب تر شدن کف انبار شود . اگر شما کفپوش اپوکسی شیشه ای براق را برای کفپوش نهایی پارکینگ خود انتخاب نمایید ، نه تنها کلاس و ظرافت را به مجموعه خود افزوده اید ، بلکه کفپوش اپوکسی باعث می شود که کف پارکینگ خود را محافظت کامل نمایید .

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *