هدف استفاده از علائم ترافیکی چیست؟

علائم ترافیکی

امروزه به دلیل افزایش جمعیت زمین و به دنبال آن استفاده بیشتر از خودروها و وسائل نقلیه ، ترافیکی افزایش پیدا کرده است. در صورت نبود قوانین و مقررات ترافیکی و جاده ای سالانه جان افراد بسیاری در خطر تصادفات و مرگ و میر قرار خواهد گرفت. به همین دلیل تمامی کشورها در تمام دنیا قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را وضع کرده و از علائم ترافیکی و جاده ای و چراغ های راهنمایی، تجهیزات ترافیکی و همچنین تجهیزات ایمنی ترافیکی در جاده ها و معابر شهری استفاده می کنند تا با ایجاد نظم و انظباط و جلوگیری از هرج و مرج بتوانند از به وجود آمدن تصادفات و مرگ و میر افراد چه در خودروها و چه پیاده جلوگیری کنند. علائم ترافیکی و قوانین راهنمایی و رانندگی در اکثر کشورها به یک صورت می باشد و شاید در برخی موارد با یکدیگر متفاوت باشند.

هدف استفاده از علائم ترافیکی

در بیشتر اوقات، علائم راهنمایی و رانندگی، مانند رانندگی  یک عامل منفعل در زندگی ما هستند. به طور کلی، مردم اغلب الگوها، سرعت‌ها، سیگنال‌ها و رفتار کلی ترافیک را یاد می‌گیرند و این به بخشی طبیعی از رفت و آمد معمول آنها در شهر تبدیل می‌شود. بنابراین به ندرت پیش می آید که مردم واقعاً از خود بپرسند که هدف از علائم ترافیکی و قوانین راهنمایی و رانندگی در واقع چیست.

از بسیاری جهات، هدف واضح است. قوانین ترافیکی برای کنترل جریان ترافیک وجود دارد. بنابراین هدف استفاده از علائم ترافیکی افزایش ایمنی، مدیریت ترافیک و زمان سفر و ارائه جهت برای رانندگان است. اگر اصلاً با رانندگی آشنا هستید، احتمالاً در این مرحله عملکردهای اساسی را از روی قلب می دانید.

اما، در مورد هدف گسترده از علائم راهنمایی و رانندگی چطور؟ همه ما می دانیم که علامت ایست به معنای توقف است که معمولاً یک تقاطع یا مسیری را نشان می دهد که به سایر رانندگان یا عابران پیاده اجازه عبور می دهد، اما چرا علائم ایست در جایی که هستند نصب می شوند؟ آیا قانونی وجود دارد که هر محله یا تقاطع به چند توقف نیاز دارد؟

مثال عالی دیگر، چراغ توقف در یک تقاطع اصلی است. مهمترین نکته در نصب علائم توقف این است که از رانندگی افراد در هر زمان در چهارراه و ایجاد تصادفات بزرگ جلوگیری شود. اما چگونه و چرا چراغ ها به همان شکلی که هستند زمان بندی می شوند؟ چه نوع فناوری برای حفظ جریان ایمن و ثابت ترافیک مورد نیاز است . چندین دلیل کلی وجود دارد که علائم راهنمایی و رانندگی در سراسر جاده ها و محله های ما ظاهر می شود. در حالی که برخی علائم ترافیکی ممکن است برای انجام یک جایگاه بسیار خاص کار کنند، اکثر قوانین راهنمایی و رانندگی مجموعه ای از اهداف مشترک دارند.

حفظ ایمنی ترافیک با استفاده از علائم ترافیکی

از مدیریت زمان سفر تا حفظ جاده های ایمن، اکثر علائم راهنمایی و رانندگی برای ایمن نگه داشتن خودروها، عابران پیاده، دوچرخه سواران و هر کس دیگری که از جاده استفاده می کند طراحی شده است. این قوانین ممکن است هر چیزی از علائم هشدار دهنده گرفته تا چراغ‌های خیابانی، از پیچیده تا ساده باشند، همه به خاطر نگه داشتن مردم در مسیر خودشان است. ایده در اینجا محدود کردن سرعت و حجم ترافیک به سطوح ایمن با افزایش یا کاهش سرعت ترافیک در کل مسیر جاده مورد نظر است.

ایمنی عابران و وسایل نقلیه با علائم ترافیکی

وقتی صحبت از تقاطع ها، گذرگاه ها، مناطق مدرسه و سایر مکان هایی می شود که در آن تردد وسایل نقلیه و عابر پیاده زیاد وجود دارد، علائم راهنمایی و رانندگی به برقراری ارتباط مناطق خطر بالقوه برای رانندگان و عابران پیاده کمک می کند. علائمی که به شما اطلاع می دهند چراغ توقف در اطراف یک پیچ است، به عنوان مثال، با هشدار دادن به رانندگان از توقف ناگهانی یا غیرمنتظره یا کاهش سرعت در جاده، از تصادف یا برخورد وسیله نقلیه با عابر پیاده جلوگیری کنید. به طور کلی، این در مورد مدیریت هر جایی است که جاده ها و ترافیک ممکن است با مناطق غیر ترافیکی برخورد کنند.

کاهش تعداد و شدت تصادفات با استفاده از علائم ترافیکی

علائم راهنمایی و رانندگی نیز در محدود کردن میزان و شدت تصادفاتی که اتفاق می‌افتد، نقش دارند. مردم خطاناپذیر نیستند، بنابراین حوادث حتی در برخی از امن ترین محیط ها اتفاق می افتد. در شرایطی مانند این، محدود کردن سرعت یا طراحی یک سری قوانین برای کاهش یا توقف ترافیک می‌تواند حداقل تاثیر تصادفات را کاهش دهد. از نظر عملی، این معمولاً مانند محدودیت‌های سرعت یا تغییر ساختار خطوط و سیگنال‌های اصلی در مناطق پرترافیک که بیشتر مستعد تصادف هستند به نظر می‌رسد.

مهمترین هدف استفاده از تابلو علائم ترافیکی

در طول سال ها، علائم راهنمایی و رانندگی به طور قابل توجهی تکامل یافته اند تا طیف گسترده ای از کاربردهای خاص را در خود جای دهند. همانطور که محله‌ها و جاده‌ها گسترش می‌یابند تا مناطق بیشتری را پوشش دهند و قسمت‌های بیشتری از محل زندگی ما را بپوشانند، علائم راهنمایی و رانندگی نیز ضروری است که دقیق تر می‌شوند.

در بسیاری از موارد، یک سیستم چراغ راهنمایی نسبتاً همگن وجود دارد، اما در برخی موارد، تجهیزات تخصصی تر منطقی است. البته تخصصی لزوماً به معنای پیچیده نیست. چیزی به سادگی یک علامت برای عبور آهو یک مثال عالی است. این فقط یک علامت است، اما برای مناطقی که دارای گونه های گوزن هستند، تخصصی است. البته ممکن است پیچیده‌تر نیز باشد، مانند RRFB که امکان ارتقای سطح ایمنی عابر پیاده و جاده را در مکان‌هایی که علائم استاندارد یا تابلوهای ترافیکی کافی نیست، فراهم می‌کند.

با نگاهی به آینده، همانطور که مردم در طراحی خودروها و شهرها برای ترکیب اتوماسیون و هوش مصنوعی، مانند اتومبیل های خودران یا حمل و نقل عمومی پیشرفته تر از نظر فناوری، تجدید نظر می کنند، سیگنال های ترافیکی باید حتی بیشتر تکامل پیدا کنند. برای در نظر گرفتن افزایش سرعت، تعامل انسانی، و تغییرات در طراحی شهری، ممکن است علائم ترافیکی کاملاً جدیدی یا تحولات غیرمنتظره علائم ترافیکی را مشاهده کنیم.

علائم ترافیکی برای ایمنی جاده

البته، علائم راهنمایی و رانندگی با طراحی مدرن برای افزایش ایمنی کار می کنند. تقریباً به همان شکلی که علائم راهنمایی و رانندگی برای پاسخگویی به نیازها و نیازهای جاده‌ها و شهرها تغییر می‌کند، طرز فکر مردم در مورد طراحی شهری نیز تغییر خواهد کرد. در برخی شهرها، فشار به سمت مسیرهای دوچرخه سواری نیاز به علائم و تابلوهای ترافیکی دارد که باعث افزایش ترافیک دوچرخه می شود. در سایر شهرها، یک فضای تنظیم شده در وسط شهر ممکن است فقط برای تردد عابران پیاده یا مکان هایی که فقط برای حمل و نقل عمومی قابل دسترسی هستند تعیین شود.

سخن پایانی

برگردیم به سوال اصلی، هدف از تابلوها و علائم ترافیکی و قوانین راهنمایی و رانندگی چیست؟ پاسخ کوتاه و ساده این است که علائم راهنمایی و رانندگی به حفظ ایمنی جاده کمک می کند. برای گسترش، علائم راهنمایی و رانندگی نقشی حیاتی در نحوه طراحی و تعامل ما با شهرهایمان ایفا می کند. از گذرگاه‌ها و چراغ‌های راهنمایی گرفته تا تابلو های هشدار راه‌آهن، علائم راهنمایی و رانندگی در کنار هم با مهندسی خوب کار می‌کنند تا محیط روان‌تری را برای ما ایجاد کنند. در پارک ترافیک، ما مفتخریم که بخشی از توسعه و بهبود ایمنی را از طریق عرضه تجهیزات ترافیکی و تجهیزات ایمنی  قابل اعتماد و با کیفیت را ارائه دهیم.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *