خط کشی جاده ها

خط کشی جاده و رنگ هایی که برای خط کشی جاده استفاده می شود ، به عنوان تجهیزات ترافیکی مورد استفاده در سطح جاده برای انتقال اطلاعات معرفی می شود. این علامت‌گذاری‌ها همچنین برای سایر خدمات از جمله، وسایل نقلیه در مکان‌های علامت‌گذاری برای رنگ آمیزی و خط کشی پارکینگ و مناطق مشخص شده برای سایر خدمات استفاده می‌کنند، قابل استفاده است. هدف اصلی خط کشی جاده ها و کاربرد آنها ، کنترل و هدایت ترافیک در بزرگراه ها، جاده های شهری و گذرگاه های جاده ای است. خط کشی پارکینگ ها و جاده ها ، جزء ضروری علائم ترافیکی و راهنمایی و رانندگی هستند.

خط کشی جاده ها

این خط کشی ها اثرات یک مانع روانی دارند و مسیر ترافیک و فاصله جانبی از تصادفات رانندگی را برای ایمنی وسایل نقلیه و دست فروشان مشخص می کنند. بنابراین، این خط کشی های جاده برای ایمنی مردم و تضمین جریان روان، ایمن و مستمر ترافیک بسیار مهم هستند. انواع مختلفی از خط کشی های جاده وجود دارد، از جمله خط کشی های طولی، خط کشی های عرضی، خط کشی های منحصر به فرد و علامت گذاری اشیاء برای اطلاع دادن به راننده در مورد مکان های خطرناک. خط کشی جاده با خطوط، کلمات، الگوها و سایر وسایل، علائم و اشیاء مجاور مسیر برای هشدار، راهنمایی، اطلاع رسانی و راهنمایی مسافران تعریف می شود. این خط کشی ها به عنوان خط کشی های عرضی، خط کشی های طولی، علامت گذاری اشیا، علامت گذاری برای مناطق پارکینگ، پیام های کلمه و علامت گذاری مکان های خطرناک و غیره طبقه بندی می شوند.

جاده ها چگونه خط کشی می شوند؟

فرآیندهای مشخصی برای خط کشی جاده وجود دارد که پروژه خط کشی جاده نامیده می شود. مواد خاصی مانند رنگ ها با روش های تایید شده توسط کارشناسان اجرا می شود. تیم رنگ از فلش ها، متن و حروف برای تعیین موقعیت های نسبی به شکل اندازه گیری شده استفاده می کند، رنگ ترموپلاستیک اسپری می شود و سپس گلوله های پلاستیکی بازتابنده روی آن پرتاب می شود. رنگ سفید استفاده شده برای رنگ خط کشی جاده از مواد اولیه رزین ترموپلاستیک ساخته شده است که حاوی رنگدانه دی اکسید تیتانیوم و دانه های شیشه ای کوچک بازتابنده به صورت مخلوط است. در بزرگراه‌های ملی و مسیرهای بحرانی، با استفاده از ماشین‌ها و وسایل نقلیه مشخص شده علامت‌گذاری جاده که رنگ سفید را در محیط کنترل‌شده توسط دستگاه‌های دیجیتال اسپری می‌کنند، اعمال می‌شود. با این حال، لازم است در هنگام انجام آن بسیار دقیق و با سرعت و با شرایط مشخصی انجام شود. بنابراین، این وظایف توسط افراد آموزش دیده و هدایتگر ماهر انجام می شود.

در جاده های کوچکتر، با کاهش فاصله، کار دشوارتر می شود. این بار، رنگ از یک کالسکه تخمگذار پاشیده می شود، که به عنوان یک چرخ دستی فلزی تعریف می شود که مجهز به بخاری حاوی مایع رنگ است. باید اطمینان حاصل شود که رنگ با سرعت مناسب پاشیده می شود، بنابراین خطوط عرض و ضخامت مناسبی به دست می آورند، برای به دست آوردن رنگ آمیزی و خط کشی خوب، زمان بندی مناسب برای درست بودن کار حیاتی است. این رنگ در دمای اتاق به فرم پودر جامد می رسد. برای تهیه آن، رنگ ترموپلاستیک را در کتری به نام پیش گرمکن ترموپلاستیک می‌ریزند تا رنگ مذاب ذوب و مخلوط شود.

خطوط زرد بیشتر در جاده های دو طرفه به عنوان جداکننده، در وسط جاده استفاده می شود. عبور وسایل نقلیه از این خط زرد ممنوع است. گاهی نیز در کنار مسیری استفاده می شود که نشان می دهد پارک و انتظار در آن منطقه ممنوع است. آنها جریان ترافیک را در جهت مخالف تقسیم می کنند و لبه های روسازی را مشخص می کنند.

رنگ های مورد استفاده جهت خط کشی

دستگاه دمنده هوا برای حذف ذرات گرد و غبار از جاده با پرتاب فشار هوا به عنوان هوا در جاده استفاده می شود. این فرآیند ذرات گرد و غبار را از جاده حذف می کند و در نتیجه استحکام رنگ را افزایش می دهد، زیرا مواد به طور مستقیم به جاده می چسبند. ماشین تمیز کردن جاده نیز همین کار را انجام می دهد که مواد بیرونی را از جاده حذف می کند و آن را برای فرآیند خط کشی جاده آماده می کند.

با پوشش مورد استفاده، ماشین‌های علامت‌گذاری جاده را می‌توان به دسته‌هایی مانند رنگ ترموپلاستیک، رنگ پلاستیک سرد و نوع رنگ دو جزئی طبقه‌بندی کرد. مواد ترموپلاستیک به صورت گرم استفاده می شود و دارای دوام خوبی است و برای انواع جاده ها مناسب است. پلاستیک های سرد دارای اشکال تک یا چند جزئی هستند. این رنگ روی یک کالسکه گذاشته می شود و یک فعالیت شیمیایی یک فیلم منسجم را تشکیل می دهد. رنگ‌های سرد و گرم معمولی برای ایجاد چسبندگی با سطح جاده فرموله می‌شوند و مهره‌های شیشه‌ای را نگه می‌دارند و بلافاصله روی رنگ مرطوب پرتاب می‌شوند. هر دستگاه از این نوع شامل یک میله به عنوان یک راهنمای هیدرولیک است که دقت و صافی خط رنگ را تضمین می کند. قبل از علامت گذاری جاده، برای افزایش دقت از یک پیش نشانگر برای علامت گذاری خطوط استفاده می شود.

رنگ واترلاین برای راه راه استفاده می شود و دانه های شیشه ای را برای بازتاب اضافه می کند. برای استفاده از آن از کامیون نواری استفاده می شود. رزین ترموپلاستیک هنگام علامت گذاری علائم مخصوص روسازی استفاده می شود. اکثر ساخت و سازهای بزرگراه از روش علامت گذاری از نوع ترموپلاستیک استفاده می کنند، اما خط کشی جاده پلاستیکی سرد نیز برای همین مورد استفاده می شود زیرا به عنوان یک رزین ترموپلاستیک نیز عمل می کند.

کاربرد خط کشی جاده ها

خط کشی جاده ها به دلیل توسعه زیرساخت های بیشتر کشورها یک صنعت در حال رشد سریع است. کشورهای توسعه یافته بیشترین سهم را از بازار جهانی خط کشی جاده ها در اختیار دارند. افزایش سرمایه گذاری توسط شرکت های خارجی و افزایش سطح زندگی از دیگر عوامل اصلی رشد خط کشی جاده ها است. پروژه خط کشی رنگ آمیزی جاده عمدتاً در این پروژه های عمرانی وجود دارد:

  • بزرگراه ها
  • فرودگاه ها
  • جاده های شهری
  • پارکینگ ها

خط کشی بزرگراه ها : علامت گذاری در بزرگراه یک عنصر اصلی در سیستم کنترل ترافیک است. خط‌کشی‌های انجام شده در بزرگراه ها ، عملکردهای مختلفی را انجام می‌دهند، از جمله: تعریف خط، جداسازی جریان‌های مخالف، کنترل عبور، استفاده و تعیین خط، گذرگاه عابر پیاده، خطوط توقف، مناطق پارکینگ، پیام‌های نوشتاری.

خط کشی راه های شهری : خط کشی راه های شهری عمدتاً شامل خط کشی خیابان ها و خط کشی مناطق مسکونی است. عملکردها و عملیات مشابه با علامت گذاری بزرگراه است. با این حال، دامنه ساخت و ساز در پروژه راه سازی شهری محدود است.

خط کشی در فرودگاه ها : گفته می‌شود که علامت‌گذاری فرودگاه هم از نظر ارزش و هم از نظر حجم، سریع‌ترین برنامه در حال رشد بازار خط‌کشی جاده‌ها باشد. علائم فرودگاهی شامل خطوط علامت گذاری و خدمات حذف لاستیک در باند و تاکسی وی در فرودگاه های بزرگ و کوچک (چه تجاری و چه خصوصی) است. معمولاً از ترموپلاستیک ها، پلاستیک های سرد ، پلی اورتان و رنگ های مبتنی بر اپوکسی برای علامت گذاری فرودگاه استفاده می شود.

خط کشی پارکینگ ها : برای علامت گذاری فضاها در پارکینگ ها یا مکان های خاص برای پارک معلولان، مناطق بارگیری یا مناطق پارکینگ با محدودیت زمانی استفاده می شود. رنگ های این برنامه ها بر اساس محل متفاوت است.

کلام آخر

فروشگاه پارک ترافیک، برند پیشرو تجهیزات ترافیک ی و تجهیزات پارکینگ و تجهیزات ایمنی پارکینگ ، تمامی نیازهای ترافیکمی و محصولات مورد نیاز شما را با برترین کیفیت و قیمت در اختیار مشتریان قرار می دهد. برای ارتباط با ما می توانید با شماره  66752690-021 تماس بگیرید و یا به سایت https://parktraffic.ir جهت دیدن محصولات و ویژگیهای آنها مراجعه نمائید. همچنین می توانید مقالات ما در مورد انواع تجهیزات ترافیکی و پارکینگ و سایر اطلاعات مورد نیاز ترافیکی مطالعه نمائید.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *