اهمیت استفاده از گاردریل

گاردریل چیست؟

گاردریل ها تجهیزات ترافیکی می باشند که از سقوط خودروها و سرنشینان و رانندگان خودرو در اثر تصادفات و برخورد های ناگهانی جلوگیری می کنند. گاردریل یا ریل محافظ  یا نرده محافظ ، ساختاری است که برای جلوگیری از حرکت افراد یا وسایل نقلیه (در بیشتر موارد به صورت ناخواسته) به مناطق خطرناک یا خارج از محدوده طراحی شده است. اکثر مکانهای عمومی دارای نرده های محافظ به عنوان وسیله ای برای ایمنی در برابر سقوط ناخواسته هستند. هر تغییر غیرمنتظره ای در ارتفاعی که بخش بالایی قابل دسترسی باشد، سقوط را ممکن می کند. با توجه به این مسئولیت پذیری و مشکل، ریل ها برای دفاع از افرادی که از ملک استفاده می کنند، قرار گرفته اند. در ایران تعدادی از تولیدکنندگان ریل گارد بزرگراه و تامین کنندگان وجود دارند که ریل های محافظ را ارائه می دهند.  گاردریل یا نرده محافظ، در درجه اول، یک مانع ایمنی است که برای محافظت از راننده ای که جاده را ترک کرده است، در نظر گرفته شده است.

اهمیت استفاده از گاردریل را می توان اینگونه توصیف کرد که، اگر خودرویی در حال حرکت در خارج از جاده باشد، و نیاز به استراحت داشته باشد، بدون مانع استراحت کند. اما در برخی موارد و جاها این امکان وجود ندارد. جاده ممکن است توسط خاکریزهای شیب دار یا شیب های جانبی محصور شود، یا ممکن است با درختان، پایه های پل، دیوارهای حائل یا تیرهای برق پوشیده شده باشد. گاهی اوقات حذف این موانع امکان پذیر نیست. در اینگونه موارد که عواقب برخورد با نرده محافظ کمتر از برخورد با اشیاء دیگر در کنار جاده است، نرده‌های محافظ باید نصب شوند. آنها می توانند جاده ها را ایمن تر کنند و از شدت تصادفات بکاهند. نرده محافظ می تواند به گونه ای عمل کند که وسیله نقلیه را به سمت جاده منحرف کند، سرعت وسیله نقلیه را تا توقف کامل کند کند، یا در شرایط خاص، سرعت خودرو را کاهش دهد و سپس اجازه دهد که از نرده محافظ عبور کند.

این بدان معنا نیست که نرده‌های محافظ می‌توانند به طور کامل در برابر موقعیت‌های بی‌شماری که رانندگان ممکن است در آن قرار بگیرند محافظت کرده و امنیت راننده و سرنشینان خودرو را به وجود آورند. اندازه و سرعت خودرو می‌تواند بر عملکرد نرده‌های محافظ تأثیر بگذارد. جهت گیری وسیله نقلیه در برخورد با نرده محافظ نیز همینطور است. با این حال، مهندسان حمل و نقل، قرار دادن حفاظ ها را به دقت می سنجند تا برای اکثر رانندگان در اکثر شرایط، به خوبی کار کنند.

عملکرد گاردریل

گاردریل ها به عنوان یک سیستم عمل می کنند که شامل خود نرده، پایه ها، خاکی که ستون ها در آن نصب می شوند، اتصال نرده محافظ به پایه ها، ترمینال انتهایی و سیستم لنگر در پایانه انتهایی می باشد. همه این عناصر در نحوه عملکرد نرده محافظ در هنگام ضربه نقش دارند. بطور ساده تر می توان گفت گاردریل جاده ای از دو جزء عملکردی کلیدی تشکیل شده است:

  • ترمینال انتهایی
  • صفحه نرده محافظ

صفحه نرده محافظ، طول نرده محافظ است که از پایانه انتهایی در کنار جاده امتداد می یابد. وظیفه آن همیشه هدایت مجدد وسیله نقلیه به جاده است. ترمینال انتهایی، نقطه شروع نرده محافظ به عنوان محافظ پایانی نامیده می شود. انتهای آشکار نرده محافظ باید محافظت شود. یکی از روش‌های متداول، وارد کردن ضربه با شدت بالا و با لغزش سر ضربه در طول نرده محافظ طراحی شده است. ترمینالهای انتهایی به دو صورت طراحی می شودند، هنگام برخورد ضربه بر روی گاردریل، ضربه از روی نرده محافظ می لغزد و نرده محافظ را صاف می کند، یا نرده محافظ را اکسترود می کند و نرده محافظ را از خودرو دور می کند تا زمانی که انرژی ضربه خودرو از بین برود و خودرو سرعتش را متوقف کند. هنگامی که ضربه ای زاویه دار باشد، سر ضربه ممکن است تا حدی نرده محافظ را اکسترود کند و سپس “دروازه” را از مسیر خارج کند و به وسیله نقلیه اجازه دهد از پشت نرده محافظ عبور کند.

اهمیت استفاده از گاردریل

تست قابلیت تصادف با گاردریل جاده ای

عملکرد سیستم گاردریل از طریق تست تصادف در یک محیط کنترل شده ارزیابی می شود. تست های تصادف توسط متخصصان ایمنی جاده تعیین می شود و در معیارهای تست تصادف مشخص می شود. اگر مانعی با معیارهای تست تصادف که در زمان آزمایش وجود دارد و برای آن نوع دستگاه ایمنی جاده ایجاد شده است، مطابقت داشته باشد، «قابل تصادف» است. آزمایش‌های تصادف برای سیستم‌های نرده محافظ اساساً دو مؤلفه را آزمایش می‌کنند :

  • وجه حفاظ
  • پوشش نهایی

تست های صفحه نرده حفاظ تعیین می کند که آیا وسیله نقلیه به سمت جاده هدایت می شود یا خیر. آزمایش‌های ترمینال نهایی با برخورد خودرو به گاردریل، ضربه زدن به نقطه انتهایی در یک زاویه، و ضربه زدن به نرده محافظ درست در پایین ترین قسمت ترمینال انتهایی انجام می‌شود. برای ضربه های سر به سر، ترمینال انتهایی نرده محافظ جاذب انرژی باید انرژی حاصل از ضربه را جذب کرده و حفاظ را از خودرو دور کند. برای ضربه‌های زاویه‌دار روی دماغه ترمینال انتهایی، یک سیستم نرده محافظ خم می‌شود و از مسیر خارج می‌شود و به وسیله نقلیه ضربه‌ای اجازه می‌دهد تا سرعت خود را کاهش داده و از پشت نرده محافظ عبور کند. بسته به زاویه و محل ضربه، نرده محافظ ممکن است تا حدی اکسترود شود. از آنجایی که این تست های قابلیت تصادف با وسایل نقلیه ای که با سرعت 100 کیلومتر در ساعت (62 مایل در ساعت) حرکت می کنند انجام می شود، اگر وسیله نقلیه ای با سرعت بالاتر به گاردریل برخورد کند، گاردریل ممکن است عملکرد دیگری داشته باشد.

اهمیت استفاده از گاردریل در بزرگراه ها

ریل های محافظ یا گاردریل ها، حفاظ یا مرزهایی برای جلوگیری از دسترسی به یک منطقه خطرناک یا خارج از محدوده هستند. حفاظ ها و نرده ها بهترین و توصیه شده ترین انتخاب هستند. به همین دلیل است که دانستن اهمیت عملکرد آنها ضروری است.

طول عمر

کیفیت و جنس گاردریل ها در طول عمر بالای این تجهیزات ترافیکی اهمیت بالایی دارد. زمانی که ریل های محافظ نصب شده عمر طولانی داشته باشند، شما نیازی به تعویض مجدد آن ندارید. پس از یک نصب ساده، دیگر گاردریل ها یا نرده های محافظ نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند. این بهترین حصار برای نصب است زیرا مانند تکنولوژی قدیمی به راحتی از بین نمی رود.

نصب سریع و آسان

گارد ریل ها را می توان خیلی سریع نصب کرد و یک فرآیند طولانی مدت یا زمان بر نیست. به طور یکنواخت برش داده شده است، فقط باید آن را در یک جهت نصب کرده و با تکمیل آن پیش بروید. سابقه عملکرد آن این ایده واضح را می دهد که بهترین استفاده از آن است.

استحکام بالا

هنگامی که نرده محافظ بزرگراه را نصب کردید، با در هم تنیدگی دو طرف قلم های شما در یک سیستم حصار یکپارچه، تأثیر موج دار شدن آن زنده می شود. ضربه یا نیروی وارد شده به سیستم حصار در امتداد خطوط متصل پراکنده می شود.

اهمیت استفاده از گاردریلنتیجه گیری

ریل محافظ یا نرده محافظ یا گاردریل یا نرده، سازه ای است که برای جلوگیری از رانش افراد یا وسایل نقلیه به مناطق خطرناک یا خارج از محدوده طراحی شده است. گاردریل مزایای زیادی دارد که از قطارها در پیچ های تند محافظت می کند. حتی عمر طولانی دارد و پس از نصب نیازی به نگرانی در مورد تعویض، نگهداری و غیره ندارید. نصب آن آسان است. بنابراین، به طور خلاصه، می توان گفت که ریل های محافظ به عنوان یک محافظ عالی عمل می کنند. فروشگاه پارک ترافیک تولید کننده و تامین کننده گاردریل جاده ای و بزرگراه با کیفیت می باشد که ریل های محافظ با کیفیتی را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد که از ما در برابر خطرات محافظت می کند.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *