علائم راهنمایی و رانندگی

علائم ترافیکی

اگر به طور منظم رفت و آمد می کنید، شکی نیست که علائم ساخت و ساز را به طور مرتب در مسیر خود دیده و مشاهده نموده اید. علائم راهنمایی و رانندگی و تجهیزات ترافیکی به عنوان روشی برای هشدار و راهنمایی رانندگان استفاده می شود و به تنظیم جریان ترافیک در بین وسایل نقلیه، عابران پیاده، موتورسیکلت ها، دوچرخه ها و سایرین که در خیابان ها، بزرگراه ها و سایر جاده ها تردد می کنند، کمک می کند. تمام علائم راهنمایی و رانندگی جاده، علائم ساختمانی و علائم پارکینگ برای انتقال یک پیام واضح و در عین حال ساده در نظر گرفته شده است. علائم باید همیشه به اندازه کافی برجسته باشند تا توجه را جلب کنند و به گونه ای قرار بگیرند که زمان کافی برای پاسخگویی به فرمان را به رانندگان بدهد. علائم راهنمایی و رانندگی و علائم راه نیز از اشکال، رنگ ها و نمادهای ثابت برای حفظ یک پیام استفاده می کنند.

چه کسانی علائم ترافیکی را نصب می کنند؟

قبل از نصب علائم راهنمایی و رانندگی، شهرداری ها یک مطالعه مهندسی را برای سنجش ضرورت و سودمندی آن در یک مکان خاص سفارش می دهند. از این گذشته، هیچ کس دوست ندارد در جاده هایی که علائم به طور تصادفی و بدون دلیل نصب شده اند، حرکت کند. انجام این کار در نهایت باعث می شود برخی از رانندگان به علائم راهنمایی و رانندگی احترام نگذارند و احتمالاً به جای جلوگیری از آنها باعث بروز حوادث ترافیکی می شوند. به گفته وب سایت اداره ایمنی و بهداشت کار، از آنجایی که علائم جاده ای الزامات قانونی را برای همه رانندگان تحمیل می کند، علائم باید توسط سهردار منطقه تائید شود مجاز . علائم راهنمایی و رانندگی در تمام مکان ها یه یک شکل می باشد و با یک دیگر سازگار است – دلیل آن ساده است. به عنوان مثال، فرض کنید که یک راننده در چندین شهر در حال سفر است. تابلوهای ساختمانی در یک شهر با طراحی مشابه علائم تابلو های ترافیکی در  شهر دیگری مطابقت دارند، به طوری که وقتی راننده در مناطق ناآشنا حرکت می کند، دچار سردرگمی نشود.

هدف از علائم راهنمایی و رانندگی چیست؟

علائم ترافیکی جاده ای برای هشدار به رانندگان و حفظ جریان ترافیک، ثابت قرار داده شده است. تابلوهای متناقض و متفاوت باعث می شود تا افراد و وسایل نقلیه که هر روز به مناطق ناآشنا و مختلف سفر می‌کنند، دچار سرگیچه شوند

انواع تابلوهای راهنمایی و رانندگی

علائم تنظیمی

نمونه ای از علائم نظارتی عبارتند از: تابلوهای ایست، تابلوهای تسلیم، تابلوهای یک طرفه، محدودیت سرعت، ممنوعیت دور برگشتی، یک طرفه، ممنوعیت پارکینگ و تابلوهای بسته جاده. آنها سرعت و جریان ترافیک و پارکینگ را تنظیم می کنند.

علائم هشدار دهنده

علائم هشدار دهنده معمولاً به شکل مثلثی و زرد روشن هستند. علائم هشدار دهنده به رانندگان در مورد مواردی مانند ادغام ترافیک، گذرگاه های راه آهن و دوچرخه و علائم راهنمایی و رانندگی پیش رو هشدار می دهند.

تابلوهای عابر پیاده دوچرخه

این نوع از علائم جاده، محل عبور عابر پیاده و همچنین محل شروع و پایان مسیرهای دوچرخه در جاده های اصلی را نشان می دهد.

علائم راهنما

علائم راهنمایی معمولی شامل علائم بزرگراه، علائم فاصله مقصد، نشانگرهای مایل، علائم تقاطع جاده ها، و علائم خروجی بزرگراه است.

خدمات رانندگان و علائم تفریحی

این علائم مناطق تفریحی مانند اردوگاه ها، مسیرهای پیاده روی، مناطق پیک نیک، پمپ بنزین، خدمات اورژانس و مکان های استراحت را نشان می دهد.

تابلوهای مدرسه

تابلوهای مدرسه به رانندگان هشدار می دهد که مدرسه ای در نزدیکی آن قرار دارد و به آنها دستور می دهد تا سرعت خود را کاهش دهند و مراقب کودکان و عابران پیاده باشند.

اهمیت رنگ ها در علائم راهنمایی و رانندگی

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا مکان های پارک معلولان همیشه با پلاکاردهای آبی یا رنگ آبی مشخص می شوند؟ و چرا سایت های ساختمانی همیشه علائم هشدار دهنده و ستون های نارنجی دارند؟ در اوایل سال 1899، صاحبان “کالسکه های بدون اسب” برای ایجاد یک باشگاه اتومبیل با هم ملاقات کردند. موضوع اصلی گفتگو «ما به علائم راهنمایی و رانندگی نیاز داریم» بود. گاهی اوقات 11 تابلوی راهنمایی در یک تقاطع یافت می شد و گروه امیدوار بود که دستورالعمل هایی را برای به حداقل رساندن سردرگمی ایجاد کند.

پس از کنفرانس، علائم راهنمایی و رانندگی به طور تصادفی و بدون هیچ نوع بررسی نصب شد. در دهه 1920، تلاش ها برای استانداردسازی علائم بر اساس رنگ آغاز شد. در اصل، رنگ قرمز برای علائم توقف رد شد زیرا در شب دید آنها بسیار دشوار بود. بر اساس نظرسنجی و توصیه‌های کاربران از راه‌های شهری و روستایی، در نهایت موافقت شد که تابلوی ایست دارای حروف قرمز در زمینه زرد باشد.

در سال 1935، کتابچه راهنما به منظور استانداردسازی علائم صادر شد. در طی سال‌ها، این علائم راهنما چندین بار به‌روزرسانی، تکمیل و اصلاح شد. پس از جنگ جهانی دوم، تغییرات عمده ای ایجاد شد، از جمله تغییر علامت توقف به حروف سفید در پس زمینه قرمز.

رنگ های علائم راهنمایی و رانندگی

شرکت‌هایی که علائم راهنمایی و رانندگی و تابلو ترافیکی را می‌فروشند می‌دانند که امروزه هفت رنگ وجود دارد که برای دسته‌بندی‌های گسترده استفاده می‌شوند تا نیاز به علائم را پوشش دهند، از علائمی که مسافران را به مقصدشان راهنمایی می‌کنند تا آن‌هایی که در مورد خطرات هشدار می‌دهند. شرکت های علائم راهنمایی و رانندگی برای هر دسته از تابلوهایی که تولید می کنند از این رنگ های استاندارد پیروی می کنند. این رنگ ها عبارتند از:

  • قرمز : به رانندگان می‌گوید بایستند و توقف کنند تا زمانی که ایمنی ایجاد شود و دوباره ادامه دهند.
  • سبز : به عنوان یک راهنما عمل می کند. مسیرهای بزرگراه را نشان می دهد و می گوید که چقدر از یک مکان به مکان دیگر فاصله دارد.
  • زرد : اخطار کلی می دهد مانند: «آهسته. کودکان در حال بازی» یا «آهسته. منطقه مدرسه» یا «عبور گوزن». گذرگاه های راه آهن با علائم زرد مشخص شده اند. رنگ به عنوان یک توصیه برای شرایط جاده ای که در راه است عمل می کند.
  • سیاه و سفید : به رانندگان در مورد مقررات و قوانین قابل اجرا هشدار می دهد. «خیابان یک طرفه» و «جاده بن‌بست» نمونه هایی از این تابلوها هستند.
  • آبی : رانندگان را از خدمات موجود مانند رستوران ها، بیمارستان ها، هتل ها، بنزین، استراحتگاه ها، کمپ ها و مکان های پیک نیک مطلع می کند. پارکینگ های معلولان به دلیل ارائه خدمات در این دسته قرار می گیرند.
  • نارنجی : رنگی برای تابلوهای ساختمانی است که به رانندگان در مورد ساخت و ساز یا تعمیر راه هشدار می دهد.
  • قهوه ای : رانندگان را به مناطق با اهمیت تاریخی یا فرهنگی، از جمله مکان های دیدنی یا پارک های ملی هدایت می کند.

سخن پایانی

به هر نوع علامت راهنمایی و رانندگی و تابلوها و علائم ترافیکی که ممکن است نیاز داشته باشید، می توانید با فروشگاه پارک ترافیک در ارتباط باشید. تیم ما در پارک ترافیک خوشحال خواهد شد که خدمات مشاوره ای را در صورت نیاز به شما ارائه دهد، همچنین تجهیزات ترافیکی از تابلوهای ترافیکی و پارکینگ ، تجهیزات ایمنی ترافیکی، تجهیزات پارکینگ با کیفیت مناسب و عالی را ارائه می دهد.

 

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *