انواع چراغ راهنمایی و کاربرد آنها

چراغ راهنمایی

چراغ راهنمایی یا چراغ راهنما یک وسیله یا نماد راهنمایی و رانندگی است . این چراغ در تقاطع جاده‌ها ، پیاده‌روها ، ورودی و خروجی معابر و برخی اماکن دیگر نصب می‌شود و جریان آمد و شد را هدایت می‌کند . این وسیله حق عبور را به کمک سه رنگ نوری استاندارد ( قرمز، زرد ، سبز ) مشخص می‌سازد . آشنایی با انواع چراغ راهنمایی و کاربرد آنها در مکانهای مختلف می تواند به رانندگان کمک کند. چراغ راهنمایی رانندگی از جمله تجهیزات ترافیکی می باشد که حق تقدم عبور و مرور را برای افراد و یا خودروها مشخص می نماید . از چراغ راهنمایی که برای نظم دهی رفت و آمداستفاده می شود به صورت خودکار طراحی شده است و رنگ های آن ها پس از مدتی روشن و یا خاموش می شوند . البته در برخی موارد در مسیرهایی که بسیار شلوغ می باشد پلیس راهنمایی می تواند خودش به صورت دستی در رنگ ها تغییر ایجاد نماید . دلایلی بسیاری را می توان برای استفاده از چراغ راهنمایی نام برد که از جمله این دلایل عبارتند از:

 • کاهش تصادفات درون شهری و برون شهری
 • نظم دهی به عبور و مرور ماشین ها و عابرین پیاده رو
 • کاهش ترافیک

انواع چراغ راهنمایی و کاربرد آنها

اما انواع چراغ های راهنمایی دارای کاربردهای مختلفی هستند. چراغ راهنمایی رانندگی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد دارای انواع مختلفی می باشد که عبارتند از :

 • چراغ راهنمایی لامپی
 • چراغ راهنمایی سولار
 • چراغ راهنمایی LED

چراغ راهنمایی لامپی

چراغ راهنمایی لامپی که به آن چراغ چشمک زن لامپی و یا فلاشر لامپی نیز می گویند از جمله تجهیزات مهم ترافیکی محسوب می شود و استفاده از آن مقرون به صرفه می باشد . این چراغ لامپی مصرف برق بسیار پایینی دارد و در برابر گرما و رطوبت مقاوم می باشد . چراغ راهنمایی لامپی به صورت تک خانه ، دو خانه و سه خانه ارائه می شود و رنگ آن برحسب نیاز مشتریان می تواند متغیر باشد و با برق شهری کار می کند .کاربرد این چراغ ها به جهت کنترل ترافیک می باشد و جنس بدنه آن ها از پی وی سی است .

انواع چراغ راهنمایی و کاربرد آنها

چراغ راهنمایی سولار ( چراغ راهنمایی خورشیدی )

چراغ راهنمایی سولار به صورت خورشیدی می باشد و بدون نیاز به برق کار می کند و یکی از بهترین و مناسب ترین سیستم های مورد استفاده در جاده هایی می باشد که به انرژی برق دسترسی ندارند . چراغ راهنمایی سولار به صورت نیروی خورشیدی کار می کند و به جهت ایمنی جاده ها مورد استفاده قرار می گیرد و از آن جایی که به برق شهری نیاز ندارد به همین دلیل می توان در مدت زمان زیادی از ان استفاده نمود . چراغ راهنمایی سولار می تواند به صورت 7 شبانه روز در تاریکی و 14 شبانه روز به صورت هوای نیمه ابری کار کند . این چراغ راهنمایی در رنگ های زرد ، سبز و قرمز تولید می شود و قابلیت شارژ در هوای ابری را دارد . چراغ های راهنمایی سولار در برابر ضربه و شرایط آب و هوایی بد نیز مقاوم می باشند .

چراغ های راهنمایی سولار انرژی خود را از نور خورشید دریافت می نمایند و در زمان هایی که خورشید در آسمان وجود ندارد و هوا تاریک می باشد منبعی برای ذخیره انرژی دارند که می تواند انرژی مورد نیاز را در طول روز ذخیره نماید تا در زمان هایی که خورشید در آسمان نیست بتواند از انرژی ذخیره شده استفاده نماید . این چراغ ها در شرایط و موقعیت های مختلف جاده و حتی بیرون از شهر نیز قابل نصب می باشند و احتیاجی به کابل کشی و تامین انرژی در مکان هایی که دارای فاصله های طولانی هستند وجود ندارد.

چراغ راهنمایی LED

چراغ راهنمایی LED از لامپ های ال ای دی و یا چراغ های الکترونیکی کوچکی ساخته می شوند که با ولتاژ برق شهری کار می کنند و مواد اولیه در ساخت بدنه آن ها از پلی کربنات می باشد که مقاومت خوبی در برابر ضربه و شرایط آب و هوایی متفاوت دارند . چراغ راهنمایی LED دارای روشنایی بالایی می باشد و استفاده از آن ها کم مصرف و به صرفه می باشد . این نوع چراغ راهنمایی دارای زیبایی ظاهری و کارایی بالایی می باشند و در برابر شرایط آب و هوایی متفاوت مقاوم هستند . از جمله مزیت های دیگر چراغ راهنمایی ال ای دی می توان طول عمر بالا و هزینه مناسب آن ها را ذکر نمود

معنی هر رنگ چراغ های راهنمایی

چراغ‌های راهنمایی نه تنها بخش مهمی از علائم راهنمایی و رانندگی هستند، بلکه اساسی‌ترین زبان نمادین ترافیک جاده‌ای هستند. چراغ ترافیکی از چراغ قرمز (توقف ترافیک)، چراغ سبز (اجازه تردد) و چراغ زرد (نشان دهنده هشدارها) تشکیل شده است. چراغ های راهنمایی به طور کلی به چراغ های سیگنال وسایل نقلیه موتوری، چراغ های سیگنال وسایل نقلیه غیر موتوری، چراغ های سیگنال عابر پیاده، چراغ های سیگنال خط، چراغ های نشانگر جهت، چراغ های سیگنال هشدار چشمک زن، چراغ های سیگنال تقاطع جاده و راه آهن و سایر اجزای سیگنال مختلف تقسیم می شوند.

چراغ های راهنمایی و رانندگی جاده یکی از امکاناتی است که ایمنی ترافیک را تضمین می کند. آنها تجهیزات ترافیکی مهمی برای تقویت مدیریت ترافیک جاده ای، کاهش تصادفات رانندگی، بهبود کارایی استفاده از جاده و بهبود شرایط ترافیکی هستند. آنها برای تقاطع ها و اتصالات T مناسب هستند. چراغ های راهنمایی توسط کنترل کننده های چراغ راهنما کنترل می شود که وظیفه هدایت عبور و مرور ایمن و منظم وسایل نقلیه و عابران پیاده را بر عهده دارند.

 • چراغ سبز : چراغ سبز چراغ راهنمایی و رانندگی است. بر اساس آیین نامه اجرای قانون ایمنی ترافیک، وسایل نقلیه و عابرین پیاده با روشن بودن چراغ سبز می توانند تردد کنند. چرخش وسایل نقلیه نباید مانع عبور وسایل نقلیه عبوری و عابرین پیاده شود.
 • چراغ قرمز : سیگنال چراغ قرمز یک سیگنال توقف نسبی است. وقتی چراغ قرمز روشن است، ترافیک باید متوقف شود. وسایل نقلیه راستگرد می توانند از تقاطع عبور کنند، اما نمی توانند در عبور وسایل نقلیه عبوری و عابران پیاده مزاحمت ایجاد کنند. سیگنال چراغ قرمز یک سیگنال ممنوع اجباری است. هنگامی که چراغ قرمز روشن است، وسایل نقلیه از توقف خارج از خط پارک منع می شوند. عابران پیاده باید برای عبور و مرور در پیاده رو منتظر بمانند. هنگامی که وسیله نقلیه منتظر است، راننده نباید وسیله نقلیه را خاموش کند یا در را باز کند. رانندگان انواع وسایل نقلیه اجازه خروج از وسایل نقلیه را ندارند. وقتی به چپ می‌پیچید، وقتی چراغ قرمز روشن است، نباید از تقاطع خارج شوید. هنگامی که یک جاده کمکی بیرونی وجود دارد، وسایل نقلیه اجازه ندارند در جاده مستقیم به راست بپیچند.
 • چراغ راهنمایی زرد : وقتی چراغ زرد روشن است، وسایل نقلیه ای که از خط توقف عبور می کنند می توانند به عبور خود ادامه دهند. منظور از سیگنال نور زرد که بین سیگنال نور سبز و سیگنال نور قرمز است. هم معنای نهی دارد و هم جواز . چراغ زرد بلافاصله پس از پایان زمان عبور رانندگان و عابران پیاده قرمز می شود. خودروها باید جلوی خط ایست توقف کنند و عابرین پیاده اجازه ورود به خط عابر پیاده را ندارند. با این حال، اگر وسیله نقلیه از خط توقف عبور کرده باشد، می تواند به عبور خود ادامه دهد. عابران پیاده ای که در حال حاضر در خط عابر پیاده هستند یا باید در اسرع وقت عبور کنند، در جای خود بمانند یا به محل قبلی خود بازگردند.

انواع چراغ راهنمایی از نظر کارایی

 • چراغ راهنمایی با زمان ثابت : زمان بندی این چراغ براساس وضعیت ترافیک اعمال می شود و به صورت ثابت است و رفت و آمد زیاد وسایل نقلیه در زمان بندی این نوع چراغ های راهنمایی اثری ندارد . این نوع چراغ ها نسبت به چراغ های راهنمایی دیگر ارزان تر می باشند و قیمت اولیه و هزینه نگهداری آن ها کمتر از چراغ های راهنمایی دیگر است .
 • چراغ راهنمایی متغیر : این نوع چراغ ها نسبت به تغییرات تردد حساس می باشند و دامنه زمان چراغ سبز به میزان تردد در مسیرها بستگی دارد . تنظیم زمان های سبز با نصب شاخص هایی در فاصله های معین از خط توقف و در تمام مسیرهایی که به تقاطع ختم می شود انجام می پذیرد
 • چراغ راهنمایی نیمه متغیر : ساختار این چراغ راهنمایی مانند چراغ های راهنمایی متغیر است و به وسیله شاخص های خاصی کنترل می شود و در موارد خاص به کار رفته می شود . از این نوع چراغ ها ممکن است در مسیرهایی که تردد وسایل نقلیه در جاده های فرعی نسبت به جاده اصلی بسیار کم ترمی باشد استفاده شود . چراغ راهنمایی نیمه متغیر در جاده فرعی نصب می شود و تا زمانی که وسایل نقلیه از جاده فرعی عبور نکنند چراغ مربوط به آن مسیر قرمز می ماند و عبور در جاده اصلی به صورت آزاد می باشد . زمان سبز بودن چراغ در جاده های فرعی به گونه ای تنظیم می شود که اگر احیانا تردد وسایل در جاده فرعی زیاد شد زمان سبز فقط برای مدت معینی تمدید شود.

ماژول چراغ راهنمایی و کاربرد آن

ماژول چراغ راهنمایی یک وسیله پرکاربرد برای استفاده در چراغ راهنمایی رانندگی می باشد که متشکل از LED هایی است که دارای نوردهی بالایی می باشد . ماژول های چراغ راهنمایی بر روی چراغ راهنمایی نصب می شوند و مانند چراغ راهنمایی دارای سه رنگ سبز ، زرد و قرمز هستند و برای کاربردهای مختلفی طراحی شده اند و مقاوم در برابر اشعه فرابنفش و یا یو وی می باشند . از جمله مزایایی که می توان برای ماژول چراغ راهنمایی نام برد می توان به مواردی همچون زیر اشاره نمود :

 • صرفه جویی در مصرف برق
 • امکان نصب بر روی تمام فانوس ها
 • طول عمر بالای LED ها
 • کاهش هزینه ها در هنگام تعمیر و نگهداری

انواع چراغ راهنمایی و کاربرد آنهاچراغ راهنمایی هوشمند و طرز کار آن

چراغ راهنمایی هوشمند برای کنترل ترافیک وسایل نقلیه استفاده می شود . در زمانه ای که روز به روز به استفاده از وسایل نقلیه شخصی در سراسر شهر افزوده می شود وجود چراغ های راهنمایی امری ضروری می باشد تا از بروز هرگونه اتفاق ناگواری جلوگیری شود . وجود چراغ راهنمایی هوشمند موجب می شود تا افراد زمان زیادی را پشت چراغ های قرمز هدر ندهند. مزایای چراغ راهنمایی هوشمند عبارتند از:

 • کاهش ترافیک و به دنبال آن صرفه جویی در زمان
 • کاهش آلودگی
 • اولویت بندی برای تردد اتوبوس ها و وسایل نقلیه عمومی نسبت به خودروهای شهری
 • جلوگیری از تصادفات درون شهری و برون شهری
 • کاهش زمان سفرهای های حمل و نقل بین شهری
 • کاهش مصرف سوخت وسایل نقلیه
 • قابلیت فازبندی و زمان بندی چراغ ها

طرز کار چراغ راهنمایی هوشمند بدین صورت است که داده های آن هرچند ثانیه یک بار به روز می شود و موقعیت جدید ترافیک در چهار راه ها و تقاطع های پر تردد را کنترل می نماید . به معنای کلی استفاده از چراغ راهنمایی هوشمند موجب می شود که رانندگان و عابرین پیاده رو کمتر وقت شان را پشت چراغ قرمز تلف نمایند . این مدل چراغ راهنمایی باعث کاهش تخلفات مثل عبور از چراغ قرمز می شود و از خطراتی که ممکن است به این دلیل پیش آید جلوگیری نماید .

در پایان

چراغ های راهنمایی فعلی از LED های قرمز، زرد و سبز تشکیل شده اند که در یک ردیف طراحی و ترکیب شده اند. چراغ ترافیکی به منظور ایجاد نظم و انظباط و کاهش بار ترافیکی و کاهش تصادفات طراحی و ساخته شده اند. خرید انواع تجهیزات ترافیکی و انواع چراغ ترافیکی و چراغ های راهنمایی با بهترین کیفیت و قیمت در فروشگاه پارک ترافیک تولید کننده و فروشنده تجهیزات ترافیکی عرضه می شود.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *