پایه تابلو ترافیکی و کاربرد آن

از کاربردهای پایه تابلو و علائم ترافیکی چه می دانید؟ علائم ترافیکی و تابلوهای ترافیکی، تجهیزات ترافیکی پر مصرف می باشند که استفاده از این علائم ترافیکی در معابر و جاده های شهری و برون شهری باعث کاهش حجم ترافیک، کاهش تصادفات و جلوگیری از آسیب و صدمه به عابران پیاده می شود. اما این تابلوها و علائم ترافیکی برای قرار گرفتن در مکان های مورد نظر نیاز به پایه ای نیاز دارند که به آنها نصب شود تا به راحتی قابل دید باشد. به عبارتی می توان گفت، پایه تابلو ترافیکی برای نصب علائم راهنمایی و رانندگی نظیر تابلوهای ترافیکی ، علائم ترافیکی، نشانه ها و دوربین در راه ها و جاده ها مورد استفاده قرار می گیرد.

چه نوع تابلوهایی بر روی پایه تابلو ترافیکی نصب می شود؟

پایه تابلو ترافیکی از تجهیزات ترافیکی است که به منظور نصب انواع تابلوهای ترافیکی مانند تابلوهای هشدار دهنده، بازدارنده و اخطاری و هر نوع تابلو و علائم دیگری که نیاز به پایه دارد، استفاده و به کار گرفته می شود. تابلوهای ترافیکی به سه دسته زیر تقسیم می کنند:

 • تابلوهای هشدار دهنده : پیام این تابلوها به صورت توصیه‌ ها و علائمی کاربردی است و خبر از خدمات و آگاهی‌های مختلف دارند. این تابلوها را معمولا به شکل مربع مستطیل و به رنگ آبی طراحی می‌کنند و پیام مورد نظر در میان آن‌ها با خط سفید یا مشکی نمایش داده می شود. رانندگان برای یافتن مقصد و مسیر مورد نظر از این تابلوها کمک می‌گیرند.
 • تابلوهای بازدارنده : تابلوهای دایره ای شکل با حاشیه قرمز رنگ هستند و نوع ممنوعیت در وسط آنها نشان داده می‌ شود. رعایت نکردن فرمان‌های تابلوهای بازدارنده تخلف و سرپیچی از قانون محسوب می شود.
 • تابلوهای اخطاری: این تابلوها خطرها و مورادی را که نیاز به رعایت فوری دارند هشدار می‌دهند و توجه به آنها بسیار ضروری است. طراحی این تابلوها به شکل مثلث و با حاشیه قرمز رنگ است که یک راس آن رو به بالاست.

از آنجایی که همگان از اهمیت تابلوهای ترافیکی و علائم ترافیکی در جاده ها و خیابان ها برای هردایت و راهنمایی رانندگان آگاه هستند، در نتیجه می توان بیان کرد که پایه های ترافیکی که مورد استفاده قرار می گیرند نیز می تواند یکی از انواع تجهیزات ترافیکی مهم محسوب گردد که جهت نصب علائم از آن استفاده می شود. پایه تابلو ترافیکی در مکان های مختلف و برای نصب تجهیزات و علائم ترافیکی مختلفی مانند چراغ های راهنمایی و رانندگی، معکوس شمارهای ترافیکی، دوربین کنترل سرعت و پلیس هوشمند و بسیاری دیگر از تجهیزات استفاده کرد.

اهمیت استفاده از علائم ترافیکی

تابلوهای ترافیکی اهمیت بسیار بالایی دارند . استفاده از تابلوها در مکان ها و زمان های مناسب سبب می شود تا خودرو و سرنشینان خودر و از آسیب و صدمه و تصادف در امان باشندو. به طور کلی می توان گفت، تمامی تجهیزات ترافیکی اعم از تجهیزاتی که از پایه تابلو ترافیکی استفاده می کنند و چه تجهیزاتی که از این پایه ها استفاده نمی کنند، همه دارای اهمیت ویژه است و توجه به آنها بسیار مهم می باشد. عدم توجه به تابلوها و علائم ترافیکی که بر روی پایه تابلو ترافیکی نصب شده است، ممکن است باعث به وجود آمدن حوادثی ناگوار شود. این مشکلات می توانند :

 • تهدید جانی برای شما داشته باشند و سلامتی شما را تحت تاثیر قرار دهند. اگر به علائمی که بر روی تابلوهای ترافیکی می باشد، توجه نکنید و آنها را رعایت نکنید، احتمال خیلی زیاد سلامت جسمانی شما به خطر می افتد و در مواقعی منجر به مرگ شما خواهد شد.
 • از دیگر مشکلاتی که عدم توجه به تابلوهای ترافیکی> باعث آن می شود به هم خورذدن آرامش و نظم و آسایش جامعه می باشد. تمامی تابلوها برای این مورد استفاده قرار می گیرند که باعث ایجاد نظم و انظباط شوند و از هرج و مرج و نابسامانی جلوگیری کنند. پس آنهعا را در مکان های نصب می کنند که از هرج و مرج جلوگیری شود. به همبن دلیل اگر به این تابلوها توجه نشود و علائمی که بر روی آنها ثبت شده را جدی نگیرید. باعث برهم خوردن تعادل زدگی شخصی و اجتماعی شما و تمامی افراد می گردد.
 • از دیگر مشکلاتی که عدم توجه به تابلوها و علائم روی تابلوهای ترافیکی برای شما دارد، پیامدهای مالی سبک تا سنگین است. پلیس راهنمایی و رانندگی در تمامی کشورها در صورت رعایت نکردن قوانین ترافیک و عدم توجه به تابلوها  جریمه های سنگین برای رانندگان متخلف اعمال می کند.

انواع پایه تابلو ترافیکی

پایه های تابلو موجود در بازار به دو دسته ی تقسیم بندی می شوند:

 • پایه صلیبی
 • پایه کنسولی

هر دو نوع پایه تابلو معرفی شده، در انواع سایزها و با طول بازوی های متفاوت تولید و طراحی و ساخته می شوند. اصولا بلند بودن بازوی تابلو از این نظر مناسب تر است که نصب آن بر روی پایه به شکل راحت تر و با دردسر کم تری انجام می گیرد. طراحی پایه تابلو ترافیکی به همراه بازوهای بلند باعث می شود تا نصب علایم بر روی پایه ها آسان تر صورت گیرد . با توجه به نوع تابلو ترافیکی و اندازه و بزرگی آن پایه مناسبی در نظر گرفته می شود . در تعریف دو نوع پایه تابلو ترافیکی می توان گفت:

پایه تابلو صلیبی

این پایه ها همانگونه که از نامشان مشخص می باشد، دارای یک پایه و دو بازو می باشند که به شکل صلیب می باشد. به همین دلیل به این نوع پایه ها، پایه تابلو صلیبی گفته می شود.

پایه تابلو کنسولی

این نوع پایه تابلوها از یک پایه و یک بازو ساخته می شوند. که معمولا جهت نصب تابلوهای راهنمایی و دوربین ها مورد استفاده قرار می گیرد.

از کاربردهای پایه تابلو و علائم ترافیکی چه می دانید؟

طراحی پایه تابلو ترافیکی به همراه بازوهای بلند باعث می شود تا نصب علایم بر روی پایه ها آسان تر صورت گیرد . با توجه به نوع تابلو ترافیکی و اندازه و بزرگی آن پایه مناسبی در نظر گرفته می شود . استحکام مناسب ، ماندگاری و کیفیت از جمله ویژگی های بارز پایه تابلو ترافیکی می باشد .  از آنجایی که از تابلوهای ترافیکی در هم در فضاها و محیط های شهری استفاده می شود و هم در مناطق غیر شهری مورد استفاده قرار می گیرد، و در شرایط محیطی و آب رو هوایی مختلفی قرار می گیرند، به همین دلیل باید دارای استقامت و استحکام مناسب ، ماندگاری و کیفیت بالایی باشند. پس می توان دنیجه گرفت کعه تابلوهای ترافیکی نیز باید دارای همین ویژگی ها باشند. تا طول عمر بیشتری داشته و عملکرد خوبی داشته باشند. و بتوان به مدت طولانی از این پایه تابلوها استفاده کرد. به طور کلی، پایه تابلو باید به گونه ای تولید شود که بتواند تحمل شرایط آب و هوایی گوناگون را داشته باشد. علاوه بر این، استحکام پایه نیز مهم است تا در صورت تصادف یا برخورد ماشین با آن، به راحتی از جا کنده نشود و آسیبی را متوجه ی سرنشینان نکند. معمولا پایه های علائم ترافیکی را از جنس فلز می سازند و روی آن را با رنگ و گالوانیزه گرم پوشش می دهند.

پایه تابلو ترافیکی چگونه نصب می شود؟

برای نصب پایه تابلو ترافیکی از سه روش استفاده می شود:

 • تداخلی
 • پیچ و مهره
 • جوشکاری

هر یک از این روش ها، با توجه به به شرایط مکان نصب پایه تابلو مشخص می گردد. معمولا برای تابلوهایی که جهت اطلاع رسانی در مسیر نصب می شوند، از پایه هایی به صورت قوطی یا پروفیل با مقطع مربع شکل استفاده می شود، که به حالت پیچ و مهره در زمین مستحکم می شوند. از طرف دیگر، برای تابلوهای انتظامی یا اخطاری و … معمولا از پایه هایی با مقطع دایره شکل استفاده می شود که به حالت میل گرد صلیبی در زمین کاشته و محکم می شوند. در نتیجه، جهت برپا کردن پایه هم باید به محل نصب و شرایط محیطی آن توجه کرد و هم به نوع تابلویی که قرار است بر روی پایه نصب گردد.

از کاربردهای پایه تابلو و علائم ترافیکی چه می دانید؟

سخن پایانی

تابلوها و علائم ترافیکی برای کمک به حفظ سلامت رانندگان و عابرین پیاده طراحی شده‌ اند و همه ما ملزم به رعایت آن ها هستیم. نصب تابلوهای ترافیکی در مکان ها مناسب و برخی تابلوها در زمان های مناسب بر روی پایه تابلو ترافیکی، باعث دید بهتر رانندگان می شود و در نتیجه آنها به درستی به این علائم توجه کرده و آنها را رعایت می کنند تا از بروز هر گونه تصادف و هرج و مرج در عبور و مرور عابرین و وسائل نقلیه می شود. شرکت پارک ترافیک، پایه تابلو ترافیکی ها را که جهت نصب تابلو های ترافیکی در کنار جاده ها، خیابان‌ها و معابر استفاده می شود، را با بهترین کیفیت و قیمت عرضه می کند، تا گام کوچکی در راه خدمت رسانی به جامعه جهت ایجاد آرامش و آسایش داشته باشد.
از کاربردهای پایه تابلو و علائم ترافیکی چه می دانید؟
0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *