چگونه جاده ها را برای رانندگی ایمن کنیم؟

چگونه جاده ها را برای رانندگی ایمن کنیم؟ ایمن سازی خیابان ها، هم برای عابران و هم برای رانندگان بسیار مهم است و باعث می شود تا با خیالی آسوده از خیابان ها استفاده کنند.تلفات عابران پیاده در حال افزایش بوده است، در واقع، تلفات عابران پیاده 35 درصد افزایش یافته است و بیش از یک سوم این تلفات در خیابان ها و کوچه های محلات رخ داده است، نه بزرگراه ها یا جاده ها و خیابان ها و پیش بینی می شد که در صورت عدم ایمن سازی جاده ها، این تلفات و مرگ و میرها بیشترین مرگ و میرها افزایش یابد. جاده های آسفالت شده، نصب انواع تجهیزات ترافیکی و تابلو ترافیکی و چراغ های راهنمایی و جشمک زن از جمله ویژگی هایی است که به ایمن سازی جاده ها کمک شایانی می کند.

چه ویژگی هایی به ایمن سازی جاده ها کمک می کند؟

در حالی که با توجه بیشتر عابران پیاده و رانندگان به جاده می‌توان ایمنی عابران پیاده را افزایش داد، یکی از بهترین راه‌ها برای ایمن‌تر کردن خیابان‌ها برای عابران پیاده، در نظر گرفتن ترافیک پیاده در هنگام ساخت خیابان‌ها، تقاطع‌ها و مناطق مربوطه است. جاده های ایمن ، ویژگی‌های جاده‌ای هستند که به رانندگان و عابران پیاده کمک می‌کند تا هوشیار بمانند، به‌ویژه در مکان‌هایی که تصادفات رایج‌تر است. برای انجام این کار، محققان در حال جمع آوری و مطالعه داده ها در مورد رفتار راننده، هستند تا بهترین راه حل را معرفی کنند.

مهندسان راه معمولا ویژگی‌هایی طراحی می کنند که احتمال اشتباه رانندگان را کاهش دهد. به عنوان مثال، استفاده از علائم، علائم روسازی و مشخصات فیزیکی محیط جاده برای ارائه سرنخ های مهم به رانندگان استفاده می کنند. این ممکن است شامل باریکتر کردن خطوط در مناطق پر عابران پیاده باشد تا رانندگان سرعت خود را کاهش دهند.

عابران پیاده

می توان، کارهای زیادی روی ایمنی عابران پیاده و دوچرخه سواران انجام داد , مشاهده کرد رانندگان چگونه به عابران پیاده در محیط های مختلف واکنش نشان می دهند. برای مثال، اگر یک خط عابر پیاده یا تابلوی گذرگاه عابر پیاده باشد، یا  یک چراغ چشمک زن یا یک ویژگی بارزتر دیگر، واکنش رانندگان و عابران پیاده چگونه است. ممی توان ارزیابی کرد که کدامیک در جلب توجه راننده موثرتر هستند.

مناطق کاری

مثال دیگر مناطق کاری است، جایی که به سرعت کمتری در زمانی که فعالیت کاری ادامه دارد نیاز داریم. اغلب اوقات، شما فقط آن علائم ثابتی را می بینید که به شما می گوید: “45 کیلومتر در ساعت وقتی کارگران حضور دارند.” اما ماهیت ساخت‌وساز بسیار روان است، بنابراین روی برخی از علائم الکترونیکی پویا کار می‌کنیم.نمونه ای از علامت محدودیت سرعت که بازخورد راننده را ارائه می دهد. دو علامت سفید محدودیت سرعت به صورت عمودی در یک راستا قرار گرفته اند. علامت بالا با متن مشکی می‌گوید «محدودیت سرعت ۲۵». علامت پایین «سرعت شما» را به رنگ مشکی می‌خواند و نمایشگر LED سبز «20» را نشان می‌دهد.

مسیرهای خارج از جاده

یکی دیگر از گزینه های عابران پیاده، مسیرهای خارج از جاده هستند که یا آسفالت هستند یا بدون آسفالت. معمولاً این مسیرها در مناطق حومه‌ای با تراکم کمتر هستند و مسیرها از خیابان عقب‌نشینی می‌کنند. در برخی موارد، آنها از مسیر موازی با جاده منحرف می شوند. پیمایش این مسیرها برای افراد دارای معلولیت همیشه آسان نیست، به خصوص اگر آسفالت نشده باشند یا به خوبی نگهداری نشده باشند.

شانه های خاکی

حداقل نیاز برای ایمنی عابر پیاده، افزودن شانه های پهن در دو طرف جاده است. در حالی که به اندازه یک پیاده رو محدود یا مسیر خارج از جاده ایمن نیست، شانه بهتر از هیچ است. این قطعه پهن پیاده رو (گاهی عریض تر از یک ماشین بزرگ) اغلب برای رانندگان، دوچرخه سواران و عابران پیاده مزایایی را فراهم می کند.

خیابان های مشترک

یک گزینه غیرمعمول برای برنامه ریزی شهری و ایمنی عابر پیاده، خیابان مشترک است، جایی که پیاده روها، دوچرخه سواران و رانندگان وسایل نقلیه از خیابان استفاده می کنند. این خیابان‌ها که به‌طور خاص طراحی شده‌اند، دستورالعمل‌های متفاوتی برای مکان و ایجاد آن‌ها دارند. معمولاً عاری از چراغ‌های راهنمایی، تابلوهای ایست، محدودیت‌ها و خطوط رنگ‌شده است. ایده اصلی این است که بدون قوانین و زیرساخت های مشترک، مردم باید توجه و آگاهی بیشتری داشته باشند.

برنامه ریزی برای آینده
وقتی نوبت به آینده می‌رسد، ساخت‌وسازهای جدید باید همیشه فضای کافی را برای پیاده‌روی ایمن برای عابران پیاده داشته باشد، و با تطبیق ساخت‌وسازهای قدیمی باید به دنبال راه‌هایی برای تامین ایمنی بیشتر برای عابران پیاده باشد. همه اینها با توجه به پروژه می تواند به روش های مختلف اتفاق بیفتد.

فضا را ترک کنید
از آنجایی که جاده های جدید ساخته می شوند یا راه های قدیمی بازسازی می شوند، فضای اطراف جاده ها باید به دقت مورد توجه قرار گیرد. فضایی برای پیاده روهای آینده باید در نظر گرفته شود و پیاده روها یا شانه های موجود هرگز نباید باریک شوند تا جاده وسیع تری را در خود جای دهد.

دستورالعمل های پیاده رو ایجاد کنید
دستورالعمل هایی باید نوشته شود تا مشخص شود چه زمانی پیاده رو برای یک منطقه ضروری است. به عنوان مثال، یک جاده روستایی ممکن است نیازی به پیاده رو نداشته باشد تا زمانی که تراکم جمعیتی مشخصی را برآورده کند یا اگر جاده ای به منطقه پیاده روی مدرسه تبدیل شود یا یک ایستگاه حمل و نقل عمومی پیدا کند، ممکن است نیاز به پیاده رو داشته باشد.

تامین مالی پیاده روهاه
شهرها باید بدانند که چه کسی مسئول ساخت و نگهداری پیاده رو است. بنابراین، باید مقررات روشنی وضع شود تا مشخص شود که سازنده، مالک ملک یا سازمان دولتی مسئول است یا خیر.

چیدمان خیابان ها و پیاده روسازی بهترین راه برای ایمن سازی خیابان ها برای عابران پیاده است. در StrongGo، ما با ایجاد کاشی‌های گنبدی بادوام TekWay ADA بخشی از راه‌حل خیابان‌های ایمن‌تر هستیم. امروز با یکی از کارشناسان صنعت ما در csd@stronggo.com صحبت کنید تا بهترین گزینه را برای پروژه پیاده رو خود پیدا کنید.

 

نکاتی برای ایمن ماندن در جاده ها

گاهی اوقات، همه ما نیاز داریم که چیزهای ساده زندگی را یادآور شویم و رانندگی واقعاً ساده است، به ویژه هنگامی که تلاشی هماهنگ برای ایمن ماندن در جاده انجام می دهید. با در نظر گرفتن این موضوع و به دلیل آگاهی از آسیب جاده نکاتی ساده برای رانندگی ایمن را جمع آوری کرده ایم.

 • بستن کمر بند ایمنی

در مورد بستن کمربند ایمنی مطلقاً هیچ استثنایی وجود ندارد، صرف نظر از اینکه کجا در ماشین نشسته اید. به علاوه، اگر گرفتار شوید، جریمه سنگینی خواهید داشت.

 • داستن خواب کافی

اگر رانندگی طولانی در پیش دارید، مطمئن شوید که شب قبل به اندازه کافی بخوابید و صبحانه ای مفصل و مقوی میل کنید.

 • هوشیاری(عدم استفاده از نوشیدنی های الکلی)

اعمال شما پشت فرمان می تواند عواقب جدی داش ته باشد اگر اجازه دهید تمرکز شما از بین برود. فعالانه به کاری که شما و اطرافیانتان انجام می دهید توجه کنید.

 • استفاده از چراغ راهنمایی و رانندگی

چند وقت یکبار می بینید که مردم بدون نشان دادن از دوربرگردان خارج می شوند؟ تحریک کننده نیست؟ این نیز ناامن است؛ آن شخص نباش

 • توجه به علائم راهنمایی

ما در جاده‌های مدرن با علائم، چراغ‌ها و دستورالعمل‌های زیادی مواجه شده‌ایم، اما همه آنها برای ایمن نگه داشتن ما در نظر گرفته شده‌اند. آنها را رد نکنید

 • توجه یه چراغ زرد

چقدر به علامت زرد چراغ راهنمایی فکر می کنید؟ اینجاست تا به ما یادآوری کند که باید کم کردن سرعت را شروع کنیم – برای روشن کردن چراغ‌ها به موقع روی پدال گاز قدم بگذاریم.

 • ترمز کردن به موقع

وقتی باید در چراغ ها یا در ترافیک توقف کنید، کاملاً متوقف شوید – بیهوده به جلو یا عقب نروید.

 • عدماستفاده از گوشی همراه

در واقع، هرگز در حین رانندگی از تلفن خود استفاده نکنید. این اعلان‌ها، ایمیل‌ها و پیام‌های دوستان همگی می‌توانند منتظر بمانند تا از ماشین خارج شوید یا در جایی امن با موتور خاموش این کار را انجام دهید.

 • به محدودیت های سرعت پایبند باشید

محدودیت‌های سرعت تخمینی از سرعت رانندگی شما نیستند. همیشه از محدودیت ها پیروی کنید و هنگام رانندگی در مناطق مسکونی، سرعت خود را کاهش دهید.

 • توجه به پیش بینی های آب و هوایی

اگر هوا مه است، باران گربه ها و سگ ها می بارد یا شروع به باریدن برف می کند، رانندگی خود را با شرایط تنظیم کنید. مادر طبیعت یک جانور بی رحم است، اما اگر بخواهید در جاده توسط او هدایت شوید، در امان خواهید ماند.

 • صبور باشید

با کوبیدن مشت‌های خود به فرمان یا اشاره‌های ناخوشایند به سایر کاربران جاده، کاری جز افزایش فشار خون و افزایش احتمال وقوع تصادف انجام نمی‌دهید. در جاده صبر کنید، مهم نیست چقدر سخت است.

 • غیرقابل پیش بینی نباشید

رانندگی غیرقابل پیش بینی باعث تصادفات زیادی شده است. در جاده قابل پیش بینی باشید؛ نشان دهید چه زمانی باید، زمانی که انتظار می رود بچرخید و مطمئن شوید که سایر کاربران جاده می توانند حرکت بعدی شما را پیش بینی کنند.

 • رعایت حق تقدم

اگر راننده دیگری حق تقدم دارد، مطمئن شوید که به آنها تسلیم شده اید. با این حال، تصور نکنید که همه این کار را برای شما انجام خواهند داد. در صورتی که راننده دیگر فراموش کند که چگونه قوانین را رعایت کند، وقتی نوبت شماست، هوشیار باشید.

 • مسیر خود را مشخص کنید

بدون یک برنامه دقیق مسیر، شما زمان بیشتری را در جاده صرف تلاش برای یافتن جایی که دارید می‌روید تا هوشیار ماندن خواهید بود.اگر برای مدت طولانی رانندگی کرده‌اید، رد کردن نکات بالا به‌عنوان حمایت‌کننده آسان است، اما همه ما هر چند وقت یک‌بار نیاز به یادآوری داریم، و هر چه مدت طولانی‌تری پشت فرمان باشید، احتمال رضایت شما بیشتر می‌شود.

ایمنی رانندگان و جاده

اگر در حین رانندگی به حواس پرتی فکر می کنید، سه نوع کلی وجود دارد. حواس پرتی شناختی، در حین رانندگی به چیز دیگری فکر کنید. حواس‌پرتی‌های بصری چشمان شما را از جاده دور می‌کنند تا کار دیگری انجام دهید، چه نگاه کردن به تلفن، یک مسافر یا چیزی در کنار جاده. سپس حواس‌پرتی‌های دستی دست یا دست‌های شما را از روی فرمان جدا می‌کنند، مثلاً برای استفاده از تلفن همراه یا برداشتن چیزی از روی صندلی ماشین.

بدترین حالت از منظر رانندگی، حواس‌پرتی‌هایی است که به هر سه موضوع مختلف برخورد می‌کند، اما حتی هر یک از آنها تأثیر منفی بر رانندگی خواهد داشت.

نمونه هایی از این موارد شامل مواردی مانند استفاده از تلفن همراه است، اما عوامل متعددی وجود دارد که توجه ما را از رانندگی منحرف می کند، از جمله خوردن و آشامیدن یا نگاه کردن به اشیاء کنار جاده. نشان داده شده است که خطرات تصادف برای استفاده از تلفن همراه و تعدادی از این انواع دیگر که کمتر تبلیغاتی دارند افزایش می یابد. ایمن سازی جاده ها با استفاده از تجهیزات ترافیک و نصب تابلوهای ترافیکی و ایجاد جاده های ایمن دارای اهمیت است. برای خرید تجهیزات ترافیکی، ایمنی و پارکینگ به سایت پارک ترافیک مراجعه نمایید.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *