گاردریل جاده

تجهیزات ترافیکی همواره در جهت ایجاد ایمنی و آسایش افراد پیاده و خودروها و سرنشینان خودرو طراحی و تولید می شود. یکی از تجهیزات ترافیکی که در جاده ها از آنها استفاده می شود گاردریل جاده ای می باشد. گاردریل ها برای جلوگیری از برخورد خودروها با تجهیزات کنار جاده ها یا عابران پیاده تعبیه می شود. آنها به کاهش سرعت خودرو کمک کرده و باعث می شوند تا آسیب کمتری به خودرو و سرنشین خودرو وارد شود.

هدف از نصب گاردریل جاده

هدف اصلی نصب گاردریل جاده ای که به عنوان ریل راهنما نیز شناخته می شود، ایجاد یک مانع ایمنی برای رانندگانی است که از جاده خارج شده اند. گاردریل یا نرده های محافظ می توانند اهداف مختلفی را برای ایمن نگه داشتن رانندگان انجام دهند. گارد ریل می تواند به منحرف کردن وسیله نقلیه به جاده یا کاهش سرعت خودرو تا توقف کامل آن کمک کند. همچنین در برخی موارد می‌تواند به کاهش سرعت خودرو کمک کند و به خودرو اجازه دهد تا از گارد ریل عبور کند.

ریل‌های محافظ و توانایی آن‌ها برای محافظت در برابر طیف وسیعی از موقعیت‌هایی که رانندگان می‌توانند در آن قرار بگیرند به عوامل مختلفی بستگی دارد. عملکرد گاردریل می تواند تحت تأثیر اندازه و سرعت وسیله نقلیه و همچنین جهت گیری وسیله نقلیه در هنگام برخورد با نرده محافظ قرار گیرد.

گاردریل جاده

نصب گاردریل جاده

نرده محافظ یا گاردریل جاده ای برای جلوگیری از برخورد راننده با اشیایی مانند تیرهای برق، درختان، دیوارهای حائل یا سایر اشیایی است که حذف آنها از کنار جاده امکان پذیر نیست. حفاظ همچنین به جلوگیری از گیرکردن رانندگان در خاکریز تند یا شیب جانبی اطراف جاده کمک می کند. در بسیاری از موارد، برخورد راننده با نرده محافظ به جای برخورد با اشیایی مانند درخت یا تیر برق، ایمن تر است. پس در مکان هایی که برخورد با گاردریل آسیب و خطر کمتری از برخورد با دیوار ها و درختان دارد، بهتر است گاردریل ها در آن قسمت از جاده نصب شود.

گاردریل جاده ای به عنوان یک سیستم کامل عمل می کنند که شامل اجزای مختلفی از جمله:

 • نرده محافظ
 • پست ها
 • خاکی که پست ها در آن نصب می شوند
 • اتصال گارد ریل به پست ها
 • پایانه پایانی
 • سیستم لنگر برای پایانه پایانی

هر یک از این اجزا با هم کار می کنند تا ضربه یک وسیله نقلیه را کنترل کنند. دو عنصر کلیدی یک ریل محافظ شامل پایانه انتهایی و صفحه محافظ ریل است. صفحه محافظ، طول حفاظ ریل است که از ترمینال انتهایی امتداد می یابد و وظیفه آن هدایت مجدد وسیله نقلیه به جاده است. پایانه پایانی، جایی که گارد ریل شروع می شود به عنوان پابانه انتهایی نامیده می شود. پایانه های انتهایی دو عملکرد دارند. در صورت ضربه سر به آنها،شدت ضربه از روی نرده محافظ به پایین می لغزد. حفاظ ریل را صاف می کند و نرده محافظ را از خودرو دور می کند تا زمانی که سرعت آن متوقف شود. در صورت ضربه به زاویه، سر ضربه ممکن است تا حدی اکسترود شود و از مسیر خارج شود تا خودرو بتواند از پشت ریل محافظ عبور کند و ترمینال و حفاظ ریل از آن عبور می کنند و مانند یک دروازه باز می شوند.

چرا نصب گاردریل مهم است ؟

گاردریل بزرگراه برای ایمن نگه داشتن جاده ها با کمک به جلوگیری از افزایش تصادفات جزئی به تصادفات بزرگ بسیار مهم است. ریل‌های محافظ معمولاً در مناطق امنی قرار می‌گیرند که از رانندگان در برابر مناطق خطرناک‌تر در امتداد جاده‌ها محافظت می‌کنند. آنها از رانندگان در برابر مناطقی مانند خاکریزهای بلند، پیچ‌های تاریک، شیب‌های تند، گوشه‌های تیز محافظت می‌کنند و برای جذب ضربه‌های ناگهانی برخورد کار می‌کنند. این کمک می کند تا صدمات وارده به مسافران و وسیله نقلیه به حداقل برسد و در عین حال از عابران پیاده در بزرگراه محافظت می کند.
موانع حفاظ ایمنی رانندگان را حفظ می کنند و در صورت بروز حادثه به سرعت تعمیر می شوند.

گاردریل برای محافظت از رانندگانی است که از جاده خارج می شوند. ریل برای جلوگیری از برخورد رانندگان به موانعی مانند خاکریزهای شیب دار، دامنه تپه ها، تیرهای تاسیسات، نگهدارنده، ستون های پل و غیره استفاده می شود. برخورد به حفاظ ریل ایمن تر از برخورد با این موانع است. گاردریل ها برای کاهش شدت تصادفات و ایمن تر کردن جاده ها برای رانندگان کار می کنند.

انواع گاردریل جاده ای

ریل های محافظ بزرگراه معمولاً یا روکش PVC یا گالوانیزه هستند. روکش روی یا PVC از زنگ زدگی نرده محافظ جلوگیری می کند و همچنین به محافظت از آن در برابر آسیب های ناشی از شرایط آب و هوایی و جوی مختلف کمک می کند.

حفاظ ریل گالوانیزه از فولاد گالوانیزه 12 و 10 گیج با استحکام بالا ساخته شده است. این باعث می شود ریل محافظ یا گاردریل ها در صورت برخورد ضربه موثری جذب کند. متداول ترین نرده های محافظ، نرده های گالوانیزه با تیر W است. اینها موانع طولی هستند که برای کمک به کاهش شدت تصادف وسیله نقلیه طراحی شده اند.

این نوع ریل به شکل W ساخته می شود تا به آن کمک کند سپر ماشین را بگیرد. آنها به گونه ای طراحی شده اند که در هر شریطی موثر و مقرون به صرفه باشند. گاردریل ها در جهت ایمنی و ایجاد یک مانع عمل می کنند و آنها را به بخش مهمی از انواع سازه های صنعتی تبدیل می کنند. آنها کاربردهای مختلفی دارند و معمولاً در بزرگراه ها به عنوان مانعی در برابر ضربه خودرو، جلوگیری از سقوط و در مناطق تولید نصب می شوند. مجموعه ریل راهنما نیز در انتهای سکو نصب می شوند و در سازه های نیم طبقه در مکان هایی مانند انبارها نیز استفاده می شوند. گاردریل به دلیل دوام آن معمولاً از انواع فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. نرده های محافظ ساخته شده از چوب نیز رایج هستند. انواع مختلفی از گاردریل وجود دارد که همه آنها باید مطابق با استانداردهای OSHA باشند. انواع گاردریل ها عبارتند از :

 • منحنی
 • پیچ و مهره
 • کشویی
 • پرتو W

در ادامه توضیح مختصری از هر یک ارائه می دهیم.

 • پرتو W
  این نوع گاردریل جاده ای ، ریل های ایمنی ترافیکی و بزرگراهی استاندارد هستند. آنها از فولاد گیج بالا ساخته شده اند و با روی و اجزای پوشش داده شده مقاوم در برابر آب و هوا برای محافظت در برابر عناصر ساخته شده اند.
 • پیچ و مهره
  اینها را می توان در ریل های تک، دوتایی یا سه تایی برای کاربردهای مختلف نصب می شود.
 • کشویی
  این نوع ریل های راهنما به راحتی قابل دسترسی هستند و دارای براکت هایی هستند که به بخش پست اجازه می دهد تا برای نصب آسان به داخل سازه لغزنده شود.

گاردریل جاده

کلام آخر

برخی از کاربردهای رایج گاردریل ها عبارتند از :

 • محافظت از تجهیزات در برابر آسیب لیفتراک
 • پیشگیری و به حداقل رساندن تصادفات در جاده ها
 • ایجاد مانع برای مناطق ایستگاه کاری و ترانسفورماتور
 • حفاظت از معابر عابر پیاده
 • محافظت از ساختمان ها در برابر آسیب

جهت خرید گاردریل با کیفیت می توانید به سایت فروشگاه پارک ترافیک تولید کننده تجهیزات ترافیکی ، پارکینگ و ایمنی مراجعه نمائید و باکیفیت ترین تجهیزات مورد نیاز خود را تهیه نمائید. همیشه برای نصب گاردریل از خدمات یک متخصص برای نصب استفاده کنید. این کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که گاردریل های مطابق با استانداردها نصب شده شده اند و همچنین از نصب صحیح گاردریل برای جلوگیری از خرابی ها کمک می کند.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *