کاربرد چراغ راهنمایی و رانندگی

چراغ های راهنمایی و رانندگی یکی از مهمترین و پرکاربردترین تجهیزات ترافیکی می باشد که در تقاطع ها و چهار راه ها و خیابان ها بسیار ملاحظه نموده اید. چراغ راهنمایی رانندگی دارای سه رنگ می باشد که حق عبور را برای افراد و یا ماشین ها مشخص می کند . چراغ راهنمایی که برای نظم دهی رفت و آمد نصب می شود به صورت خودکار طراحی شده است و رنگ های آن ها پس از مدتی روشن و یا خاموش می شوند . البته در برخی موارد در مسیرهایی که بسیار شلوغ می باشد پلیس راهنمایی می تواند خودش به صورت دستی در رنگ ها تغییر ایجاد نماید . دلایلی بسیاری را می توان برای استفاده از چراغ راهنمایی نام برد که ما در این جا فقط به چند مورد از مهم ترین آن ها اشاره می نماییم :

 • کاهش تصادفات درون شهری و برون شهری
 • نظم دهی به عبور و مرور ماشین ها و عابرین پیاده رو
 • کاهش ترافیک

انواع چراغ های راهنمایی و رانندگی

چراغ راهنمایی رانندگی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد دارای انواع مختلفی می باشد که عبارتند از :

 • چراغ راهنمایی لامپی
 • چراغ راهنمایی سولار
 • چراغ راهنمایی LED

هر یک از این چراغ ها دارای ویژگی ها و خصوصیاتی می باشد که آنرا از سایر دسته ها جدا می کند.

چراغ راهنمایی لامپی

چراغ راهنمایی لامپی که به آن چراغ چشمک زن لامپی و یا فلاشر لامپی نیز می گویند از جمله تجهیزات مهم ترافیکی محسوب می شود و استفاده از آن مقرون به صرفه می باشد . این مدل چراغ راهنمایی مصرف برق بسیار پایینی دارد و در برابر گرما و رطوبت مقاوم می باشد . چراغ راهنمایی لامپی به صورت تک خانه ، دو خانه و سه خانه ارائه می شود و رنگ آن برحسب نیاز مشتریان می تواند متغیر باشد و با برق شهری کار می کند . کاربرد این چراغ ها به جهت کنترل ترافیک می باشد و جنس بدنه آن ها از پی وی سی است .

چراغ راهنمایی سولار ( چراغ راهنمایی خورشیدی )

چراغ راهنمایی سولار به صورت خورشیدی می باشد و بدون نیاز به برق کار می کند و یکی از بهترین و مناسب ترین سیستم های مورد استفاده در جاده هایی می باشد که به انرژی برق دسترسی ندارند . چراغ راهنمایی سولار به صورت نیروی خورشیدی کار می کند و به جهت ایمنی جاده ها مورد استفاده قرار می گیرد و از آن جایی که به برق شهری نیاز ندارد به همین دلیل می توان مدت زمان زیادی از آن استفاده نمود. چراغ راهنمایی سولار می تواند به صورت 7 شبانه روز در تاریکی و 14 شبانه روز به صورت هوای نیمه ابری کار کند . این چراغ راهنمایی در رنگ های زرد ، سبز و قرمز تولید می شود و قابلیت شارژ در هوای ابری را دارد . چراغ های راهنمایی سولار در برابر ضربه و شرایط آب و هوایی بد نیز مقاوم می باشند .

چراغ های راهنمایی سولار انرژی خود را از نور خورشید دریافت می نمایند و در زمان هایی که خورشید در آسمان وجود ندارد و هوا تاریک می باشد منبعی برای ذخیره انرژی دارند که می تواند انرژی مورد نیاز را در طول روز ذخیره نماید تا در زمان هایی که خورشید در آسمان نیست بتواند از انرژی ذخیره شده استفاده نماید . این چراغ ها در شرایط و موقعیت های مختلف جاده و حتی بیرون از شهر نیز قابل نصب می باشند و احتیاجی به کابل کشی و تامین انرژی در مکان هایی که دارای فاصله های طولانی هستند وجود ندارد.

چراغ راهنمایی LED

چراغ راهنمایی LED از لامپ های ال ای دی و یا چراغ های الکترونیکی کوچکی ساخته می شوند که با ولتاژ برق شهری کار می کنند و مواد اولیه در ساخت بدنه آن ها از پلی کربنات می باشد که مقاومت خوبی در برابر ضربه و شرایط آب و هوایی متفاوت دارند . چراغ راهنمایی LED دارای روشنایی بالایی می باشد و استفاده از آن ها کم مصرف و به صرفه می باشد . این نوع چراغ راهنمایی دارای زیبایی ظاهری و کارایی بالایی می باشند و در برابر شرایط آب و هوایی متفاوت مقاوم هستند . از جمله مزیت های دیگر چراغ راهنمایی ال ای دی می توان طول عمر بالا و قیمت مناسب آن ها را ذکر نمود.

https://parktraffic.ir/product-category/traffic-equipment/کاربرد های چراغ راهنمایی و رانندگی

چراغ های راهنمایی و رانندگی در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند که با توجه به نوع آنها کاربردهای متفاوتی دارند.انواع چراغ های راهنمایی دارای زمان بندی های مختلفی می باشد که عبارتند از:

 • چراغ راهنمایی با زمان ثابت

زمان بندی این چراغ براساس وضعیت ترافیک اعمال می شود و به صورت ثابت است و رفت و آمد زیاد وسایل نقلیه در زمان بندی این نوع چراغ های راهنمایی اثری ندارد . این نوع چراغ ها نسبت به چراغ های راهنمایی دیگر ارزان تر می باشند و قیمت اولیه و هزینه نگهداری آن ها کمتر از چراغ های راهنمایی دیگر است .

 • چراغ راهنمایی متغیر

این نوع چراغ ها نسبت به تغییرات تردد حساس می باشند و دامنه زمان چراغ سبز به میزان تردد در مسیرها بستگی دارد . تنظیم زمان های سبز با نصب شاخص هایی در فاصله های معین از خط توقف و در تمام مسیرهایی که به تقاطع ختم می شود انجام می پذیرد

 • چراغ راهنمایی نیمه متغیر

ساختار این چراغ راهنمایی مانند چراغ های راهنمایی متغیر است و به وسیله شاخص های خاصی کنترل می شود و در موارد خاص به کار برده می شود . از این نوع چراغ ها ممکن است در مسیرهایی که تردد وسایل نقلیه در جاده های فرعی نسبت به جاده اصلی بسیار کم ترمی باشد استفاده شود . چراغ راهنمایی نیمه متغیر در جاده فرعی نصب می شود و تا زمانی که وسایل نقلیه از جاده فرعی عبور نکنند چراغ مربوط به آن مسیر قرمز می ماند و عبور در جاده اصلی به صورت آزاد می باشد . زمان سبز بودن چراغ در جاده های فرعی به گونه ای تنظیم می شود که اگر احیانا تردد وسایل در جاده فرعی زیاد شد زمان سبز فقط برای مدت معینی تمدید شود

ماژول چراغ راهنمایی و کاربرد آن

ماژول چراغ راهنمایی یک وسیله پرکاربرد برای استفاده در چراغ راهنمایی رانندگی می باشد که متشکل از LED هایی است که دارای نوردهی بالایی می باشد . ماژول های چراغ راهنمایی بر روی چراغ راهنمایی نصب می شوند و مانند چراغ راهنمایی دارای سه رنگ سبز ، زرد و قرمز هستند و برای کاربردهای مختلفی طراحی شده اند و مقاوم در برابر اشعه فرابنفش و یا uv می باشند . از جمله مزایایی که می توان برای ماژول چراغ راهنمایی نام برد می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • صرفه جویی در مصرف برق
 • امکان نصب بر روی تمام فانوس ها
 • طول عمر بالای LED ها
 • کاهش هزینه ها در هنگام تعمیر و نگهداری

چراغ راهنمایی هوشمند

چراغ راهنمایی هوشمند برای کنترل ترافیک وسایل نقلیه استفاده می شود . در زمانه ای که روز به روز به استفاده از وسایل نقلیه شخصی در سراسر شهر افزوده می شود وجود چراغ های راهنمایی امری ضروری می باشد تا از بروز هرگونه اتفاق ناگواری جلوگیری شود . وجود چراغ راهنمایی هوشمند موجب می شود تا افراد زمان زیادی را پشت چراغ های قرمز هدر ندهند . چراغ راهنمایی هوشمند نسبت به چراغ های دیگر دارا مزایایی می باشد که عبارتند از:

 • صرفه جویی در زمان با کاهش ترافیک
 • کاهش آلودگی در منطقه نصب چراغ هوشمند راهنمایی
 • اولویت بندی تردد وسایل نقلیه عمومی
 • جلوگیری از تصادفات شهری و برون شهری
 • کاهش زمان سفرهای حمل و نقل شهری
 • کاهش مصرف سوخت وسایل نقلیه
 • قابلیت فازبندی و زمان بندی چراغ ها

طرز کار چراغ راهنمایی هوشمند بدین صورت است که داده های آن هرچند ثانیه یک بار به روز می شود و موقعیت جدید ترافیک در چهار راه ها و تقاطع های پر تردد را کنترل می نماید . به معنای کلی استفاده از چراغ راهنمایی هوشمند موجب می شود که رانندگان و عابرین پیاده رو کمتر وقت شان را پشت چراغ قرمز تلف نمایند . این مدل چراغ راهنمایی باعث کاهش تخلفات مثل عبور از چراغ قرمز می شود و از خطراتی که ممکن است به این دلیل پیش آید جلوگیری نماید .

https://parktraffic.ir/product-category/traffic-equipment/به طور خلاصه

سیستم های کنترل چراغ راهنمایی به طور گسترده ای برای نظارت و کنترل تردد خودروها از طریق اتصال بسیاری از جاده ها استفاده می شود. هدف آنها تحقق حرکت روان خودروها در مسیرهای حمل و نقل است. با این حال، همگام سازی سیستم های چراغ راهنمایی متعدد در تقاطع های مجاور، با توجه به پارامترهای مختلف درگیر، یک مشکل پیچیده است. سیستم های معمولی جریان های متغیری را که به اتصالات نزدیک می شوند کنترل نمی کنند. علاوه بر این، تداخل متقابل بین سیستم های چراغ راهنمایی مجاور، عدم تناسب جریان خودروها با زمان، تصادفات، عبور وسایل نقلیه اضطراری و گذرگاه عابر پیاده در سیستم ترافیکی موجود اجرا نمی شود. این امر منجر به ترافیک و ازدحام می شود. پارک ترافیک چراغ های راهنمایی در انواع متغیر و نیمه متغیر و زمان ثابت را با بهترین کیفیت در فروشگاه خود عرضه می کند.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *