رنگ آمیزی و خط کشی جاده ها

رنگ آمیزی و خط کشی جاده ها ، به همراه تجهیزات ترافیکی که در سطح جاده ها استفاده می شود،به عنوان منابعی برای انتقال اطلاعات به رانندگان و عابران پیاده معرفی می شود. خط کشی جاده ها و خط کشی پارکینگ ها و همچنین رنگ آمیزی خط کشی ها باید به گونه ای باشد که قابل دید باشد و راننده بتواند به راحتی آنها را بازدید نماید.

رنگ آمیزی و خط کشی جاده ها

رنگ آمیزی و خط کشی جاده ها به عنوان علائم ترافیکی جهت راهنمایی کاربران جاده ، اطلاعات مفیدی را در اختیار آنها قرار می دهد. این علامت‌گذاری‌ها برای سایر خدماتی که وسایل نقلیه به آنها نیاز دارند، مانند مکان‌های علامت‌گذاری برای پارکینگ و مناطق مشخص شده برای سایر مصارف، نیز قابل استفاده است. هدف اصلی خط کشی جاده ها کنترل و هدایت ترافیک در بزرگراه ها، جاده های شهری و گذرگاه های جاده ای است. آنها جزء ضروری علائم راهنمایی و رانندگی هستند. این خط کشی ها اثرات مثبتی در کاهش بار ترافیکی جاده ها دارند و مسیر ترافیک و فاصله جانبی از تصادفات رانندگی را برای ایمنی وسایل نقلیه مشخص می کنند. بنابراین، این خط کشی های جاده برای ایمنی مردم و تضمین جریان روان، ایمن و مستمر ترافیک بسیار مهم هستند. انواع مختلفی از خط کشی های جاده وجود دارد، از جمله :

 • خط کشی های طولی
 • خط کشی های عرضی
 • خط کشی های منحصر به فرد
 • علامت گذاری اشیاء برای اطلاع دادن به راننده در مورد مکان های خطرناک

خط کشی های جاده با خطوط، کلمات، الگوها و سایر تابلوها ، علائم و اشیاء مجاور مسیر برای هشدار، راهنمایی، اطلاع رسانی و راهنمایی مسافران معرفی می شوند. این خط کشی ها به عنوان خط کشی های عرضی، خط کشی های طولی، علامت گذاری اشیا، علامت گذاری برای مناطق پارکینگ، پیام های کلمه و علامت گذاری مکان های خطرناک و غیره طبقه بندی می شوند.

رنگ آمیزی و خط کشی جاده ها

نکات مربوط به خط کشی جاده ها

فرآیندهای مشخصی برای خط کشی جاده وجود دارد که پروژه خط کشی جاده نامیده می شود. مواد خاصی مانند رنگ ها با روش های تایید شده توسط متخصیصین تشکیل می شوند. افرادی که مسئولیت رنگ آمیزی جاده و پارکینگ ها را بر عهده دارند، از فلش ها، متن و حروف برای تعیین موقعیت های نسبی به شکل اندازه گیری شده استفاده می کند، رنگ ترموپلاستیک اسپری می شود و سپس رنگهای پلاستیکی بازتابنده روی آنها نقاشی می شود. رنگ سفید استفاده شده از مواد اولیه رزین ترموپلاستیک ساخته شده است که حاوی رنگدانه دی اکسید تیتانیوم و دانه های شیشه ای انعکاسی کوچک به صورت مخلوط است. در بزرگراه‌های ملی و مسیرهای بحرانی، با استفاده از ماشین‌ها و وسایل نقلیه مشخص شده علامت‌گذاری جاده که رنگ سفید را در محیط کنترل‌شده توسط دستگاه‌های دیجیتال اسپری می‌کنند، اعمال می‌شود. با این حال، لازم است هنگام انجام رنگ آمیزی و خط کشی جاده ، با توجه به شرایط باید بسیار دقیق و با سرعت مناسب انجام شود. بنابراین، این وظایف توسط افراد آموزش دیده و افراد با تجربه و ماهر انجام می شود.

چگونه می توان جاده ها را رنگ آمیزی و نقاشی کرد؟

در جاده های کوچکتر، با کاهش فاصله، کار دشوارتر می شود. در این مناطق، رنگ توسط یک دستگاه مخصوص پاشیده می شود که به عنوان یک چرخ دستی فلزی منفرد تعریف می شود که مجهز به بخاری حاوی مایع رنگ است. باید اطمینان حاصل شود که رنگ با سرعت مناسب پرتاب می شود، بنابراین خطوط عرض و ضخامت مناسبی به دست می آورند، برای به دست آوردن الگوهای خوب، زمان بندی جریان برای انجام کار درست، حیاتی است. این رنگ در دمای اتاق به فرم پودر جامد می رسد. برای تهیه آن، رنگ ترموپلاستیک را داخل کتری به نام پیش گرمکن ترموپلاستیک قرار می دهند تا رنگ مذاب ذوب و مخلوط شود.

دستگاه دمنده هوا برای حذف ذرات گرد و غبار از جاده با پرتاب فشار هوا ، به عنوان هوا در جاده استفاده می شود. این فرآیند ذرات گرد و غبار را از جاده حذف می کند و در نتیجه استحکام رنگ را افزایش می دهد زیرا مواد به طور مستقیم به جاده می چسبند. ماشین تمیز کن جاده نیز همین کار را انجام می دهد که مواد بیرونی را از جاده حذف می کند و آن را برای فرآیند خط کشی جاده آماده می کند. با توجه به پوشش استفاده شده، ماشین های خط کشی راه را می توان به دسته هایی مانند :

 1. رنگ ترموپلاستیک
 2. رنگ پلاستیک سرد
 3. رنگ دو جزئی

طبقه بندی کرد. مواد ترموپلاستیک به صورت گرم استفاده می شود و دارای دوام خوبی است و برای همه نوع جاده ها مناسب است. پلاستیک های سرد دارای اشکال تک یا چند جزئی هستند. این رنگ روی یک ماشین گذاشته می شود و یک فعالیت شیمیایی یک لایه منسجم را تشکیل می دهد. رنگ‌های سرد و گرم معمولی برای ایجاد چسبندگی با سطح جاده فرموله می‌شوند و مهره‌های شیشه‌ای را نگه می‌دارند و بلافاصله روی رنگ مرطوب پاشیده می‌شوند. هر دستگاه از این نوع دارای میله ای به عنوان راهنمای هیدرولیک است که دقت و صافی خط رنگ را تضمین می کند. قبل از علامت گذاری جاده، برای افزایش دقت از یک پیش نشانگر برای علامت گذاری خطوط استفاده می شود.

رنگ واترلاین برای خط کشی جاده استفاده می شود و دانه های شیشه ای را برای بازتاب اضافه می کند. برای استفاده از آن از کامیون نواری استفاده می شود. رزین ترموپلاستیک هنگام علامت گذاری علائم مخصوص روسازی استفاده می شود. بیشتر ساخت‌وسازهای بزرگراه‌ها از روش علامت‌گذاری از نوع ترموپلاستیک استفاده می‌کنند، همچنین خط‌کشی جاده پلاستیکی سرد نیز برای همین مورد استفاده می‌شود، زیرا به عنوان یک رزین ترموپلاستیک نیز عمل می‌کند.

خطوط زرد بیشتر در جاده های دو طرفه به عنوان جداکننده، در وسط جاده استفاده می شود. عبور وسایل نقلیه از این خط زرد ممنوع است. گاهی نیز در کنار مسیری استفاده می شود که نشان می دهد پارک و توقف در آن منطقه ممنوع است. آنها جریان ترافیک را در جهت مخالف تقسیم می کنند و لبه های روسازی را مشخص می کنند.

کاربرد رنگ آمیزی و خط کشی جاده ها

خط کشی جاده ها به دلیل توسعه زیرساخت ها در بیشتر کشورهای صنعتی ، در حال رشد است. کشورهای توسعه یافته بیشترین سهم را از بازار جهانی خط کشی جاده ها در اختیار دارند. افزایش سرمایه گذاری توسط شرکت ها و افزایش سطح زندگی از دیگر عوامل اصلی رشد بازار خط کشی جاده ها است. پروژه های خط کشی جاده اکثرا در این مکان ها اتنجام می شود :

 • بزرگراه
 • فرودگاه
 • جاده شهری
 • پارکینگ

خط کشی بزرگراه ها

خط کشی و نصب تجهیزات ترافیکی در بزرگراه ها یکی از عناصر اصلی در سیستم کنترل ترافیک است. خط‌کشی‌های بزرگراه عملکردهای مختلفی را انجام می‌دهند، از جمله: تعریف خط، جداسازی لاین های مخالف، کنترل عبور، استفاده و تعیین خط، محل گذرگاه عابر پیاده، خطوط توقف، مناطق پارکینگ و غیره.

خط کشی جاده های شهری

خط کشی جاده ها و راه های شهری عمدتاً شامل خط کشی خیابان ها و خط کشی مناطق مسکونی است. عملکردها و عملیات و تجهیزات ترافیکی دیگر، مشابه با علامت گذاری بزرگراه است. با این حال، دامنه ساخت و ساز در پروژه راه سازی شهری محدود است، بنابراین ماشین علامت گذاری جاده فشار دستی تجهیزات رایج مورد استفاده است.

خط کشی مناطق فرودگاه

خط کشی و رنگ آمیزی خیابان های منتهی به فرودگاه و همچنین محل فرود هواپیماها و سایر مناطق مربوط به فرودگاه، هم از نظر ارزش و هم از نظر حجم، سریع‌ترین برنامه در حال رشد در بازار خط‌کشی جاده باشد. علامت گذاری فرودگاه ها شامل خطوط علامت گذاری و خدمات حذف لاستیک در باند و تاکسی ها در فرودگاه های بزرگ و کوچک (چه تجاری و چه خصوصی) است. معمولاً از ترموپلاستیک ها، پلاستیک های سرد، پلی اورتان و رنگ های مبتنی بر اپوکسی برای خط کشیو رنگ آمیزی در فرودگاه استفاده می شود.

خط کشی پارکینگ ها

شاید یکی از مهمترین مناطق جهت رنگ آمیزی و خط کشی، خط کشی پارکینگ ها می باشد. از رنگها و خط کشی ها برای خط کشی فضاهایی در پارکینگ ها یا مکان های خاص برای پارک معلولان، مناطق بارگیری یا مناطق پارکینگ با محدودیت زمانی استفاده می شود. رنگ های این برنامه ها بر اساس محل متفاوت است.

در پایان

خط کشی پارکینگ، خط کشی خیابان ها، خط کشی جاده ها و به طور کلی تمام مناطقی که نیاز به خط کشی دارند، در جهت ایجاد نظم و جلوگیری از هرج و مرج، بی نظمی ، کاهش ترافیک، جلوگیری از تصادفات و غیره می باشد. همچنین تمام علائم ترافیکی و تابلوهای علائم ترافیکی نیز جهت ایجاد نظم و کاهش تصادفات به کار برده می شود. پارک ترافیک به عنوان یکی از برترین فروشگاه ها در زمینه فروش تجهیزات ترافیکی، تجهیزات پارکینگ و تچهیزات ایمنی و همچنین خدمات رنگ آمیزی و خط کشی ها خدمات موثرث را ارائه می دهد. با ما باشید تا بهترین تجهیزات را با بهترین کیفیت دریافت نمائید.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *