معضل ترافیک و راه حل های آن، امروزه گریبان گیر بسیاری از کشورهای بزرگ جهان شده است. استفاده از انواع تجهیزات ترافیکی همچون، چراغ های راهنمایی و رانندگی، تابلوهای ترافیکی و غیره برای حل معضل ترافیک، به عنوان یک راه حل ارائه می شود. مانند بسیاری از چیزهایی که ما به صورت روزانه استفاده می کنیم، افزایش ترافیک صرفاً مشتقی از ابزار قبلی است که برای اهداف مشابه و در عین حال متفاوت استفاده می شد. مانند بسیاری از کشورهای جهان، در ایران نیز افراد برای فرصت های کاری بهتر، از مناطق روستایی به مناطق شهری مهاجرت می کنند. ترافیک در حال حاضر به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است.

در تعریف ترافیک می توان به سادگی گفت، وسایل نقلیه ای که در جاده گیر کرده و در حرکت روان مشکل دارند. گاهی اوقات ممکن است وسایل نقلیه برای مدت بسیار طولانی در یک مکان در ترافیک گیر کنند. اما ترافیک به همان اندازه که ساده تعریف می شود، موضوع ساده ای نیست و زندگی ما را تحت تأثیر قرار می دهد.

معضل ترافیک و راه حل های آن

همانطور که همه می دانیم معضل ترافیک در شهرهای بزرگ روز به روز در حال افزایش است. دلایل اصلی زیادی برای این موضوع وجود دارد. شهرنشینی، افزایش جمعیت و افزایش تعداد وسایل نقلیه 3 عامل اصلی ایجاد مشکلات ترافیکی در شهرها هستند. با شکل گیری شهرنشینی، جاده ها به اندازه کافی عریض نیستند و به اندازه کافی خطی نیستند که جریان ترافیک را به سرعت فراهم کنند. در نتیجه شاهد مسدود شدن جاده ها، صف های بزرگ و رانندگان عصبانی هستیم.

با افزایش جمعیت و بهبود امکانات مالی، اکنون همه می توانند خودرویی هرچند با قیمت پایین خریداری کنند. تعداد وسایل نقلیه ای که به سمت تردد می روند هر روز در حال افزایش است و جاده های موجود کافی نیست و مشکل ترافیک رو به افزایش است. مردم باید به خصوص در مورد ترافیک آگاه شوند و در مورد استفاده از وسایل نقلیه هشدار داده شود. البته مطالعات و پروژه های زیادی در این زمینه انجام می شود. جاده های بازسازی شده، جاده های جدید و بسیاری سرمایه گذاری های دیگر برای بهبود ترافیک انجام شده است.

دلایل ایجاد ترافیک

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ترافیک رخ می دهد و چرا آنها به شکلی ناخواسته به بخشی ضروری از زندگی ما تبدیل شده اند. بیشتر اوقات، ترافیک به دلیل زیرساخت جاده ها و پل ها رخ می دهد. در فصل بارندگی، روسازی معابر به دلیل عوامل مختلفی مانند ترک‌ها، چاله‌ها، فرورفتگی‌ها، شیارها و غیره خراب می‌شود که باعث ناراحتی زیادی برای مردم می‌شود. آنها باید در طول سفرهای روزانه خود با آزار و اذیت غیرضروری روبرو شوند. در کشور ما، حمل و نقل عمومی نتوانسته است تقاضای رو به رشد سفر را برآورده کند. هنگامی که شرایط اضطراری پیش می‌آید و یا افراد باید در یک زمان برنامه‌ریزی شده به جایی برسند، نمی‌توانند به وسایل حمل‌ونقل عمومی وابسته باشند. آنها ترجیح می دهند از وسایل نقلیه شخصی خود استفاده کنند. این امر منجر به این می شود که تعداد وسایل نقلیه در جاده ها بسیار بیشتر از ظرفیت جاده ها باشد.

یکی دیگر از دلایل تاسف بار برای ایجاد ترافیک، بی توجهی به قوانین راهنمایی و رانندگی و ناآگاهی کامل نسبت به عواقب آن است. به عنوان یک قانون اساسی ترافیک، همیشه باید راه را برای آمبولانس ها باز کرد، اما مردم اغلب از این قانون به عنوان بخشی از عادت روزانه خود پیروی نمی کنند. این امر منجر به گیر افتادن آمبولانس ها در ترافیک می شود. با مواجهه هر روزه با مشکلات ترافیکی اسفناک، مردم بی تاب می شوند. این بر نگرش آنها نسبت به قوانین راهنمایی و رانندگی تأثیر می گذارد و آنها صبر و حوصله پیروی از آن را از دست می دهند. مردم در نهایت قوانین راهنمایی و رانندگی را زیر پا می گذارند و باعث تصادف و صدمات می شوند. خشم جاده ای امروزه به یکی از دلایل بسیار شایع تصادفات تبدیل شده است و بیش از نیمی از رانندگان در این امر مقصر هستند.

مشکلاتی که مردم به دلیل ترافیک با آن مواجه هستند

زندگی مردم به شدت تحت تاثیر ازدحام ترافیک است و یکی از مهم ترین مشکلاتی است که ساکنان شهرهای بزرگ روزانه با آن مواجه هستند. از آنجایی که بیشتر افراد باید به طور منظم با آن مقابله کنند، ممکن است از نظر روانی تحت تأثیر قرار گیرند. همچنین بر اشتغال، تحصیل و زندگی شخصی افراد و همچنین پیشرفت کشور تأثیر منفی می گذارد. مشکلات متعددی وجود دارد که مردم به دلیل افزایش مشکلات ترافیکی با آن مواجه هستند.

دلیل افزایش ترافیک است که اکثر اوقات مردم به کار خود دیر می رسند. برای جلوگیری از دیر رسیدن، مردم شروع به رانندگی با سرعتی بیشتر از حد مجاز می کنند. این امر احتمال تصادفات را افزایش می دهد. به دلیل افزایش ترافیک، بچه ها نیز مجبورند صبح زود خانه های خود را به قصد مدرسه ترک کنند، حتی اگر مدرسه آنها چند دقیقه تا تقریباً نیم ساعت با خانه فاصله داشته باشد. علاوه بر این، مواجهه روزانه با ترافیک بر نگرش و روحیه عمومی افراد تأثیر می گذارد. مردم شروع به افراط و ناامیدی می کنند و گاهی اوقات ناراحتی خود را بر سر دیگران می کشند. ناامیدی عمومی و نگرش بیش از حد بر عملکرد روزانه افراد در محل کار نیز تأثیر می گذارد.

در اغلب موارد، معضل ترافیک زمینه‌ایی برای افزایش آلودگی هوا و آلودگی صوتی هستند. این آلودگی ها بر اندام های تنفسی افراد تأثیر می گذارد. به ویژه کودکان در معرض خطر بیشتری قرار دارند زیرا در سنین پایین قرار گرفتن در معرض آلودگی کیفیت سلامت آنها را کاهش می دهد. ترافیک به شدت بر سلامت ما تأثیر می گذارد و کیفیت هوا را با افزایش دودهای آلاینده، بوق زدن های غیرضروری و غیره کاهش می دهد. همچنین منجر به هدر رفتن سوخت می شود. افزایش ازدحام ترافیک نیز می تواند عامل افزایش انتشار گازهای گلخانه ای باشد. این امر همچنین می تواند منجر به افزایش گرمایش جهانی شود.

حل مشکل ترافیک

دولت ها برای معضل ترافیک و راه حل های آن، شروع به برداشتن گام های مثبت در جهت این مشکل بزرگ کرده اند، اما هنوز آنچنان که باید و شاد این مشکل برطرف نشده و در ساعات اوج ترافیک این موضوع به شکلی طاقت فرسا تبدیل شده است. کارهایی که دولت ها انجام داده اند، عبارتند از، فرکانس و کارایی حمل و نقل عمومی روز به روز در حال توسعه است. مقامات همچنین در حال مراقبت از وسایل نقلیه عمومی، امکانات رزرو آنلاین و پیگیری بازه های زمانی برنامه ریزی شده هستند. همانطور که مردم نیز بیشتر و بیشتر از مشکلات ناشی از ترافیک آگاه می شوند، مسئولیت پذیرتر نیز می شوند. مردم در حال حاضر استفاده از اتومبیل و وسایل نقلیه عمومی را ترجیح می دهند، مانند مترو، اتوبوس و غیره. آنها استفاده از اسکوتر، دوچرخه، اتومبیل و غیره شخصی خود را کاهش می دهند. به طور همزمان، پیشرفت های بیشتری در تقویت شیوه های حمل و نقل عمومی در حال رخ دادن است. مترو به مردم کمک می کنند تا در زندگی روزمره خود سفری آرام داشته باشند و از ترافیک جلوگیری کنند. اگر مردم و دولت دست به دست هم بدهند، می‌توان بر مشکل ترافیک تا حدودی غلبه کرد.

نحوه حل مشکلات ترافیکی شهرها

مهم نیست که جاده چقدر طولانی است، باید مردم را به سمت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی سوق داد. امروزه این هشدارها اغلب داده می شود. بزرگترین دلیل ترافیک به خصوص در ساعات رفت و آمد صبح و عصر، استفاده گسترده از وسایل نقلیه شخصی است. به جای استفاده از وسایل نقلیه شخصی، می‌توانیم با استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی سریع‌تر به منطقه‌ای برویم که می‌خواهیم به آن برسیم. با کاهش تعداد وسایل نقلیه در ترافیک، ترافیک رخ نمی دهد و وسایل حمل و نقل عمومی می توانند شما را با سرعت بیشتری به مقصد برسانند. این یکی از ساده ترین روش ها برای مشکلات ترافیکی است.

مطمئناً تنها روی آوردن به حمل و نقل عمومی کار ما را حل نمی کند. یکی از موثرترین راه‌ها برای کاهش تراکم ترافیک بالا بردن سطح آگاهی ماست. ما نه تنها باید منتظر حل مشکل از سوی مسئولان باشیم بلکه باید خودمان را هم امتحان کنیم. باید از خود بپرسیم. برای جلوگیری از ترافیک چه می کنیم؟مثلاً می‌توانیم روی افزایش جاده‌های دوچرخه کار کنیم. ما می توانیم مردم را به سمت استفاده از دوچرخه سوق دهیم و می توانیم در جهت رفع این مشکل گام برداریم. تصور کنید در فصل بهار با تنفس هوای تازه با دوچرخه به جایی که می خواهید می روید. دوچرخه سواری وسیله خوبی برای ورزش و همچنین موهبتی برای خروج از ترافیک است. استفاده از دوچرخه باید تشویق شود. این استراتژی به کاهش آلودگی شهری و کاهش وابستگی به وسایل نقلیه شخصی کمک می کند. در بسیاری از موارد می توان با معرفی وسایل نقلیه کوچک مانند موتور سیکلت شروع کرد.

7 راهکار برای کاهش ترافیک

  • در صورت مشاهده خطر یا مزاحمت در جاده به مسئولان اطلاع دهید: ممکن است هنگام رانندگی در خیابان های شهر یا جاده ها یا بزرگراه ها با شرایط مختلفی مواجه شویم. ما نباید نسبت به این موقعیت ها بی تفاوت باشیم، زیرا هر چه سریعتر مشکل گزارش شود، اقدامات سریعتر انجام می شود.
  • به خطوط احترام بگذارید: به یاد داشته باشید که یک لاین برای رانندگی سریع و یک لاین برای رانندگی با سرعت عادی تر وجود دارد. اگر خیلی آهسته در امتداد لاین سمت چپ رانندگی می کنید و وسایل نقلیه دیگر برای ادامه باید از کنار شما عبور کنند، باعث ازدحام خودرو و خطر تصادف می شوید. اگر ترجیح می دهید آهسته تر رانندگی کنید، از لاین راست یا وسط استفاده کنید.
  • قوانین چراغ راهنمایی را رعایت کنید: همه ما می دانیم که وقتی چراغ قرمز روشن است باید توقف کنیم و وقتی چراغ سبز روشن است حرکت کنیم. بنابراین مهمترین مرحله قوانین راهنمایی و رانندگی رعایت چراغ راهنمایی است. این در مورد چراغ های خودروی شما نیز صادق است. اگر می‌چرخید، از چراغ‌های راهنما استفاده کنید. اگر قصد توقف دارید، چراغ قوه را فعال کنید. بنابراین، اگر این کار را نکنید، بقیه رانندگان و عابران پیاده نمی توانند پیش بینی کنند که چه کاری باید انجام دهند. به همین دلیل بسیار مهم است که اقدامات خود را بیان کنید. بنابراین، هرج و مرج خودرو را بهبود می بخشید و از تصادفات جلوگیری می کنید.
  • توقف وسایل نقلیه در ایستگاه‌های اتوبوس، گاراژ یا مکان‌های ممنوعه ممنوع است: باید قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید و بدانید که پارک کردن در ایستگاه‌های اتوبوس، درهای گاراژ یا جاده‌های عابر پیاده ممنوع است. و به یاد داشته باشید، ایستگاه ها هرگز در ردیف های دوتایی رخ نمی دهند.
  • اگر خودروی شما مشکل دارد، کناری پارک کنید: اگر وسیله نقلیه شما آسیب دیده است، با بیشترین سرعت ممکن به کنار خیابان حرکت کنید (در صورت ایمن بودن). سپس علائم ایمنی را طوری قرار دهید که بقیه رانندگان بتوانند شما را ببینند
  • راه بدهید: اگر با یک صف طولانی ماشین روبرو شدید که می خواهد وارد لاین شما شود، از روش جایگزین استفاده کنید تا همه بتوانند به آرامی و بدون هرج و مرج ترافیکی پیشرفت کنند. اغلب، ازدحام وسایل نقلیه به این دلیل رخ می دهد که رانندگان در خطوط دیگر قرار می گیرند. برای جلوگیری از این امر می توانید به وسایل نقلیه راه بدهید.
  • حمل و نقل عمومی باید ترویج شود: شاید تکراری ترین و در عین حال موثرترین راه حل، زیرا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به دو دلیل عمده تراکم ترافیک وسایل نقلیه شخصی را در شهر به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

در آخر

همانطور که می بینید، در واقع راه های زیادی برای حل معضل ترافیک و راه حل های آن وجود دارد. این ساده ترین راه حل این کار است، فقط مسئولین و افراد به وظایف خود عمل کنند. با شما ترافیک را بررسی کرده ایم که یکی از بزرگترین چالش هایی است که زندگی شهری برای ما به ارمغان می آورد. با توجه به آن که ما در پارک ترافیک ، اهداف بزرگی را دنبال می کنیم، هر روزه در حال بهبود کیفیت خدمات خود هستیم. برای آگاهی از خدمات و محصولات شرکت پارک ترافیک ، می توانید به سایت https://parktraffic.ir مراجعه کرده یا با شماره های شرکت تماس بگیرید.

 

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *