استانداردهای تولید و استفاده از استوانه‌های ترافیکی

استانداردهای تولید و استفاده از استوانه‌های ترافیکی، از تجهیزات ترافیکی برای ایجاد محدودیت های موقت مورد استفاده قرار می گیرد. در خیابان و جاده ها یکی از دلایل وقوع اتفاقات ناگوار انحراف از مسیر است که با مجهز کردن شهرها به استوانه ترافیکی می توان منحرف شدن از مسیر را به راحتی مشخص کرد و از همین طریق از بروز بسیاری از تصادفات پیشگیری کرد.

استانداردهای تولید و استفاده از استوانه‌های ترافیکی

این محصول سبب بالا رفتن سطح ایمنی شهری و برون شهری می شوند و سبب افزایش دید رانندگان می شوند. استوانه ترافیکی به عنوان یکی از تجهیزات جدا کننده ترافیکی به شمار می آید. هدف از استفاده استوانه ترافیکی، جدا کردن مسیر و یا هدایت رانندگان به مسیرهای مختلف می باشد. جهت بالا بردن سطح ایمنی شهری و غیر شهری، می توان از استوانه ترافیکی استفاده کرد که رد رنگهای روشن می باشد تا رانندگان دید بهتری داشته باشند. استوانه های ترافیکی دارای ابعاد مختلفی هستند که با توجه به مکان و کاربرد آنها متفاوت می باشد. استوانه ترافیکی یا استوانه ایمنی در واقع نوعی جداکننده است که در معابر ، پارکینگ ها و حتی پارکینگ های شخصی نصب می‌شود.

از کاربردهای استوانه ترافیکی می توان به کنترل سرعت، مشخص نمودن حریم راه ها، جدا سازی و اعمال محدودیت های جاده ای اشاره کرد. همچنین استوانه ایمنی یا استوانه ترافیکی یکی از تجهیزاتی است که برای ایجاد محدودیت های موقت مورد استفاده قرار می گیرد. مشخص کردن حریم راه، کنترل سرعت، جداسازی مسیرها و بسیاری از موارد دیگر را می توان با استفاده از استوانه ایمنی اجرا کرد. برای ایجاد محدودیت های موقت از این محصول استفاده می کنند. با استفاده از استوانه ترافیکی می توان کنترل سرعت، جدا سازی مسیرها و… را اجرا کرد. یکی از پر کاربرد ترین جایگاه های استوانه های ترافیکی در پیچ های خطرناک، تقاطع اتوبان ها و … است. می توان گفت که برای بالا بردن سطح ایمنی شهری و غیر شهری می توان از استوانه ترافیکی استفاده کرد که در رنگ روشن مورد برای دید بهتر رانندگان مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی های استوانه ترافیکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انعطاف پذیری بالا
  • مقاومت در برابر شرایط جوی
  • تحمل تابش خورشید
  • مقاومت بالا در برابر ضربه
  • نصب آسان

از دلایلی که برای این محصولات از رنگ های روشن و همچنین بر روی آن ها از شبرنگ ها استفاده می شود برای دید رانندگان است که در هنگام تاریکی و شب و یا زمان هایی که دید رانندگان کاهش یافته است بتوانند به خوبی استوانه های ترافیکی را ببینند. استوانه ترافیکی جزء دسته جدا کننده ترافیکی به شمار می آیند و هدف از استفاده ی آن ها جدا کردن مسیر یا می توان گفت هدایت رانندگان به مسیر های مختلف هست .

مواد سازنده استوانه ترافیکی

این استوانه ها معمولاً از پلاستیک و یا لاستیک ساخته می شوند . اما استفاده از پی وی سی برای تولید استوانه ترافیکی بهتر و استانداردتر است . بهتر است در هنگام خرید استوانه ترافیکی این موارد را در نظر داشته باشید. برای این منظور در تولید استوانه ترافیکی از مواد پلیمری خاص به نام پلی اورتان استفاده می شود که دارای خواصی چون انعطاف بالا و نرم بودن می باشد. این نوع پلیمرها در آب و هوا های مختلفو تابش نور خورشید حداقل ۵ سال به خوبی دوام می آورند .

این تجهیزات دارای اشکال مختلفی می باشد و معمولا نیز برای علامت گذاری مسیرها از آن ها استفاده می شود . استوانه های ترافیکی ایمنی دارای مرزایای بسیاری می باشد. از آنها برای جلوگیری از پارک کردن در جاهای مختلف نیز استفاده می شود و به راحتی قابل جابجایی و حمل و نقل نیز می باشند. جنس این موانع معمولا از پلی اورتان یا فلز است. این محصولات در رنگ های رنگ های شاخص مانند نارنجی و زرد تولید می‌شود و با چسباندن برچسب ترافیکی بر روی آن در شب هم قابل دیدن است. استوانه ها معمولا به طور ثابت در جای خود پیچ می‌شوند، اما انواع متحرک آن هم موجود است. استوانه ترافیکی دارای استفاده طولانی مدت و ثابت می باشد.

در ساخت استوانه ترافیکی سعی می شود تا آن ها را به صورت پلاستیکی و با ساختاری نرم بسازند تا در صورت برخوردها و ضربات وارده از بین نروند و بتوانند مدت بیشتری کارایی داشته باشند. این وسیله در هنگام برخورد با خودروها آسیبی به بدنه آن ها وارد نمی کند. در ساخت این وسایل ایمنی علاوه بر استفاده از پلیمرهای یاد شده از موادی چون آنتی یووی، آنتی اکسیدانت و آنتی استاتیک نیز استفاده می شود. این مواد اولیه می توانند به استوانه ها نرمی لازم را بدهند تا در برخوردها سریع شکسته نشوند. آنتی یووی ها نیز برای ایجاد مقاومت در برابر نور خورشیدو انواع و آب و هوا ها به استوانه اضافه می شود .

در استوانه های ترافیکی شبرنگ های مختلفی به کار برده می شوند که از جمله پرکاربرد ترین شبرنگ ها انواع پارچه ای ، چینی ، کره ای و لانه زنبوری آن می باشد . این نوع از شبرنگ ها هر کدام کیفیت ها و قیمت های خاص خود را دارند و با توجه به نوع و کفیت کار به فروش می رسند .

تولید و نصب استوانه ترافیکی ایمنی

استانداردهای تولید و استفاده از استوانه‌های ترافیکی، با توجه به نوع و محل استفاده آن ها در اندازه های مختلفی ساخته می شوند. استوانه های ترافیکی با توجه به مکان و نوع استفاده از آن و محیط متغیری که این وسیله در آن قرار می گیرد می بایست در تولید این تجهیزات ترافیکی از مواد اولیه ای استفاده شود که در هر نوع آب و هوایی قابلیت ماندگاری داشته باشند و در برخوردهای احتمالی نیز زود از بین نروند استوانه ترافیکی ایمنی یکی از تجهیزات ترافیکی پر کاربرد است. این امر به دلیل آن است که این استوانه ها طریقه ی نصب بسیار آسانی داشته و به راحتی جابجا می شوند و دلیل دیگر آن که استفاده از آن ها بسیار مقرون به صرفه است ، زیرا در عین حال که کاربردی هستند هزینه ی زیادی نمی طلبند و قیمت بسیار پایینی دارند.

استانداردهای تولید و استفاده از استوانه‌های ترافیکی، مربوط به ایمنی است و یکی از وسایل ایمنی است که به راحتی و در کمترین زمان ممکن می توان آن را در مسیر و یا مکان دلخواه نصب کرد. برای نصب استوانه ترافیکی در ابتدا بهتر است تا مکانی که قرار است استوانه در آن جا نصب شود را مشخص کنید. تنها با استفاده از پیچ و یا چسب می توان استوانه های ترافیکی را موقتاً و یا به صورت دائم نصب کرد. معمولاً از زنجیر نیز برای جلوگیری از عبور موتور سیکلت ها و یا عابرین پیاده از میان این استوانه ها استفاده می شود. استفاده از انواع شبرنگ بر روی استوانه های ترافیکی نیز یک امر معمول است.

استانداردهای تولید و استفاده از استوانه‌های ترافیکیسخن پایانی

هر کشوری می تواند با توجه به نوع ترافیک، جاده ها و دیگر مشخصات ترافیکی استانداردهایی برای استفاده از استوانه های ترافیکی وضع کرده باشد . اما عموماً استاندارد جهانی را با ارتفاع ۱.۱۵ متر و قطر ۱۰ سانتی متر می شناسند. شرکت پارک ترافیک انواع محصولات ترافیکی از جمله استوانه ترافیکی ایمنی را در سایزها و رنگ های مختلف و کیفیت عالی به فروش می رساند.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *