بزرگ ذاهها جاده هایی هستند که به رانندگان اجازه می دهند تا با سرعت بالا حرکت کنند ، اما باید قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت نمایند و از نصب شده در جاده مانند تابلو علائم ترافیکی پیروی کنند. رانندگانی که بدون توجه به قوانین و علائم ترافیکی حرکت می کنند و اقدامات احتیاطی را نادیده می گیرند ، باعث تصادفات شدید شده و جان خود و سایر رانندگان را به خطر می اندازند. ما به شما توصیه می کنیم تا قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کرده و به ایمن تر کردن رانندگی و جاده ها کمک کنید.

قوانین و علائم ترافیکی

حداکثر سرعت یک جاده، محدودیت سرعتی است که برای آن جاده خاص نشان داده شده است. همه رانندگان باید با سرعت مجاز و مطابق با شرایط جاده و ترافیک حرکت کنند. به عبارت دیگر، رانندگی با سرعت مطمئنه که خطری در جاده ایجاد نمی کند، بر عهده هر راننده ای است و هرگز نباید ایمن بودن حرکت با سرعت مجاز را بدیهی دانست. قوانین و علائم ترافیکی مربوط به رعایت سرعت در جاده ها نصب شده و رانندگان باید به آن توجه نمایند.
علاوه بر این، رئیس واحد پلیس راهنمایی و رانندگی بزرگراه ممکن است به طور موقت سرعتی کمتر از سرعت اعلام شده در یک بزرگراه (به عنوان مثال 50 کیلومتر در ساعت) به دلیل شرایط آب و هوایی، کار در جاده یا دلایل دیگر تعیین کند. همیشه به علائم ترافیکی و تابلو جاده توجه کنید و با سرعت مطمئنه متناسب با شرایط جاده و ترافیک رانندگی کنید.

اگر در زمان رانندگی در جاده ، حادثه ای را مشاهده نمودیدیا جاده دارای شرایطی است که ترافیک بیش از حالت معمول می باشد، باید در این زمان علائم و قوانین ترافیکی خاصی را رعایت نمائید ، که عبارتند از :

 • با سرعت مطمئن رانندگی کنید.
 • فاصله ایمن بین وسایل نقلیه را رعایت کنید.
 • از وسایل نقلیه دیگر را پیشی نگیرید.
 • چشمانتان همیشه به جاده باشد.
 • در بزرگراه توقف یا پارک نکنید.
 • روی شانه رانندگی نکنید.
 • خطوط عبور را باز بگذارید.
 • بزرگراه ها ترافیک یک طرفه هستند.
 • به رانندگان پشت سرتان در مورد ترافیک پیش رو هشدار دهید.
 • مراقب زاویه پرتوهای چراغ جلو خود باشید.
 • قبل از حرکت یک بررسی و تنظیم کامل انجام دهید.
 • همیشه با سرعت مطمئن و با سرعت مجاز رانندگی کنید.

در ادامه هر یک از موارد بالا را به اختصار خدمتتان توضیح می دهیم.

قوانین و علائم ترافیکیمحدودیت سرعت خودرو در خطوط اصلی بزرگراه ها

محدودیت سرعت برای خطوط اصلی که به دلایل ساختاری خطوط مجزا برای هر جهت ندارند 60 کیلومتر در ساعت است، مانند جاده های معمولی.
خودروهای سبک با حجم موتور زیر 600 سی سی طبق قانون ترافیک جاده ای به عنوان خودروهای معمولی طبقه بندی می شوند. بکسل وسیله نقلیه دیگر در بزرگراه زمانی مجاز است که وسیله نقلیه ای با ساختار و تجهیزات مناسب برای بکسل، و برای یدک کشی وجو داشته باشد. برخی از علائم ترافیکی سرعت که باید در بزرگرا هها رعایت شوند ، عبارتند از:

بزرگراه ها با محدودیت سرعت اعلام شده: محدودیت سرعت اعلام شده
بزرگراه های بدون محدودیت سرعت اعلام شده: محدودیت سرعت قانونی
محدودیت سرعت نوع خودرو (کیلومتر در ساعت) : وسیله نقلیه مسافربری بزرگ، وسیله نقلیه معمولی (سه چرخ به استثنای)، وسیله نقلیه بزرگ دو چرخ، وسیله نقلیه دو چرخ معمولی 100، هنگام یدک کشی یک وسیله نقلیه دیگر 80

حفظ فاصله ایمنی با خودروهای دیگر

هنگام رانندگی با یک وسیله نقلیه با لاستیک های نو در سطح جاده خشک، باید فاصله وسیله نقلیه تا خودرو را در حدود 100 متر با سرعت 100 کیلومتر در ساعت و 80 متر با سرعت 80 کیلومتر در ساعت در نظر بگیرید. علاوه بر این، هنگام رانندگی با خودرویی با لاستیک های فرسوده در جاده خیس از باران، باید حدود دو برابر این فاصله را در نظر بگیرید. به طور خلاصه، باید آب و هوا، وضعیت جاده، لاستیک‌ها، بار و سایر عوامل را در نظر بگیرید تا در صورت توقف ناگهانی وسیله نقلیه جلویی به دلایلی، فاصله کافی برای جلوگیری از برخورد را حفظ کنید. رعایت این قوانین و علائم ترافیکی به ایمنی بیشتر شما و جلوگیری از تصادفات کمک بسیاری خواهد کرد.

تعویض ناگهانی مسیر خودرو

شما نباید بی جهت مسیر را عوض کنید. علاوه بر این، هرگز نباید مسیر را طوری تغییر دهید که وسایل نقلیه پشت سر شما مجبور شوند برای جلوگیری از برخورد با شما، ناگهان ترمز یا توقف کنند. هنگام تغییر مسیر، همیشه به آینه عقب نگاه کنید و همچنین به روی شانه خود نگاه کنید تا پشت سر خود را بررسی کنید. به ویژه، تغییر خط و برش در جلوی وسیله نقلیه ای که بلافاصله پشت سر شما قرار دارد، راننده را مجبور می کند که فرمان را به طور ناگهانی بچرخاند و ترمز بگیرد که می تواند باعث تصادف بزرگ شود.

توجه به جاده

وسیله نقلیه ای که با سرعت 100 کیلومتر در ساعت حرکت می کند با سرعت 28 متر در ثانیه حرکت می کند. برداشتن لحظه ای چشم از جاده در یک بزرگراه می تواند منجر به برخورد از عقب و چند وسیله نقلیه شود. هنگام رانندگی، از خیالبافی، خیره شدن به مناظر و سایر مواردی که حواس‌تان را پرت می‌کند، پرهیز کنید و چشمان خود را به جاده‌ای که جلوی خود دارید نگاه دارید و تنها در صورت وجو علائم و تابلو های ترافیکی ، آنها رلا ببینید تا بدانید چه چیزی انتظار شما را می کشد تا با احتیاط بیشتری رانندگی کنید.

عدم توقف یا پارک در بزرگ راهها

توقف یا پارک خودرو در بزرگراه طبق قانون ترافیک جاده ای غیرقانونی است. توقف بر روی شانه یا نوار کناری بسیار خطرناک است زیرا خطر برخورد از عقب با وسایل نقلیه نزدیک به خودرو شما را به همراه دارد. علاوه بر این، پارک کردن روی شانه در مقابل دروازه‌های عوارض، میدان‌های پرداخت و جاهای دیگر، نه تنها مشمول جریمه بر اساس قانون ترافیک جاده‌ای است، بلکه برای سایر رانندگان نیز خطرناک است. برای استراحت، لطفا از نزدیکترین سرویس یا پارکینگ استفاده کنید. به استثنای موارد زیر توقف و پارک در بزرگراه ها مجاز نمی باشد. تخلفات مشمول جریمه بر اساس قوانین و علائم ترافیکی و راهنمائی و رانندگی جاده ای هستند:

 • توقف موقت برای جلوگیری از یک موقعیت خطرناک
 • پارک کردن روی شانه یا نوار کناری با عرض کافی به دلیل خرابی یا تصادف
 • توقف برای پرداخت عوارض

روی شانه رانندگی نکنید.

شانه بزرگراه برای وسایل نقلیه ای است که به دلیل تصادف یا خرابی باید به طور موقت، در آنجا متوقف شوند و ماشین های پلیس، آمبولانس ها و سایر وسایل نقلیه اورژانسی که در مواقع اضطراری رانندگی می کنند ، باید از این مسیرها استفاده کنند. از آنجایی که انسداد شانه مانع از انجام کار این خودروهای اورژانسی می شود، شما هرگز نباید روی شانه رانندگی کنید، حتی در هنگام ترافیک.

خطوط عبور را باز بگذارید!

در شرایط زیر رانندگی در لاین عبور مجاز است:

 • هنگامی که توسط علائم راه و نشانگرها به عنوان یک خط تردد تعیین می شود
 • هنگام عبور از وسیله نقلیه دیگری
 • زمانی که باید در یک لاین عبوری بمانید زیرا تغییر مسیر مجاز نیست
 • هنگام توقف موقت به وسیله نقلیه اضطراری مجاور
 • هنگام رانندگی در لاین عبور به دلیل مشکلات جاده یا شرایط دیگر اجتناب ناپذیر است

ادامه رانندگی در لاین عبوری علیرغم گذراندن کامل و امکان بازگشت به خط تردد وسیله نقلیه تخلف خط است. علاوه بر این، هنگام عبور از وسیله نقلیه دیگری باید بلافاصله در لاین سمت راست خط ترافیک وسیله نقلیه رانندگی کنید و حتی در هنگام عبور از وسیله نقلیه دیگر نمی توانید از سرعت مجاز در بزرگراه تجاوز کنید.

“زمانی که رانندگی در خط عبور به دلیل جاده یا شرایط دیگر اجتناب ناپذیر است” به این معنی است که خط ترافیک تعیین شده وسیله نقلیه به دلیل آسیب، ساخت و ساز یا دلایل دیگر در دسترس نیست و زمانی که خطوط تردد وسیله نقلیه بیش از حد شلوغ است که امکان بازگشت سریع خودرو به آن وجود ندارد. خط پس از اتمام عبور.

بزرگراه ها ترافیک یک طرفه هستند!

وقتی وسایل نقلیه در مسیر دیگری از مناطق خدماتی و پارکینگ برای بازگشت به جاده اصلی حرکت می‌کنند، وقتی از تقاطع خروجی عبور می‌کنند و در جاده اصلی یا نزدیک دروازه‌های عوارضی می‌پیچند، مسیر اشتباه را در بزرگراه‌ها حرکت می‌کنند. بزرگراه ها ترافیک یک طرفه هستند. بی احتیاطی یک فرد می تواند باعث تصادف یا آسیب شود. بنابراین، به قوانی و علائم ترافیکی جاده و نشانگرهایی که جهت رانندگی را نشان می دهند، توجه کنید تا هرگز در مسیر اشتباه در بزرگراه رانندگی نکنید.

هشدار به خودروهای پشت سر

در انتهای ترافیک، چراغ های خطر خود را روشن کنید تا به وسایل نقلیه پشت سر خود هشدار دهید! قسمت میانی و انتهایی راهبندان به ویژه در معرض برخورد از عقب هستند. اگر در جلو ترافیک دیدید و باید سرعت خود را کاهش دهید یا توقف کنید، چراغ های خطر خود را روشن کنید تا به خودروهای پشت سر خود هشدار دهند.

مراقب زاویه پرتوهای چراغ جلو خود باشید!

وسایل نقلیه در بزرگراه‌ها با سرعت‌های بالاتری نسبت به جاده‌های معمولی حرکت می‌کنند و رانندگان باید نسبت به جاده‌های معمولی از شرایط جاده و ترافیک جلوتر اطلاع داشته باشند. به همین دلیل، هنگام رانندگی از طریق تونل ها و مکان های دیگر با دید ضعیف در بزرگراه ها چه در شب و چه در روز، اصولاً باید چراغ های جلو را روشن کنید تا دیدتان نسبت به یک جاده معمولی بیشتر شود. علاوه بر این، هنگامی که وسایل نقلیه در بزرگ راهها از یکدیگر عبور می کنند یا مستقیماً روبروی یکدیگر قرار می گیرند، رانندگان باید روشنایی و زاویه چراغ های جلو را تنظیم کنند تا خطر تداخل با سایر وسایل نقلیه و ترافیک را نداشته باشند.
استفاده از چراغ‌های جلو در نوربالا یا نور پایین به ساختار جاده (برای مثال داشتن یا نداشتن پارتیشن میانی وسط) و شرایط ترافیکی (به عنوان مثال وجود یا عدم وجود ترافیک مخالف) بستگی دارد و رانندگان باید این کار را انجام دهند. تمام تلاش برای تنظیم زاویه چراغ های جلو به گونه ای که باعث کوری سایر رانندگان نشود. علاوه بر این، چراغ‌های جلوی روشن به سایر رانندگان در مورد حضور شما هشدار می‌دهند، بنابراین حتماً آنها را در اوایل گرگ و میش و زمانی که در تونل هستید روشن کنید.

قوانین و علائم ترافیکیسخن پایانی

تعداد فزاینده ای از تصادفات جزئی و تصادفات جدی تر در بزرگراه ها وجود دارد که در آن راننده و سرنشینان وسیله نقلیه ای که به دلایل مختلفی از جمله خودروهایی که به دلیل خرابی مجبور به توقف شده اند با وسیله نقلیه از پشت برخورد می کنند ، یا با سرعت غیر مجاز حرکت کرده اند و یا سبقت های غیر مجاز داشته اند و یا به قوانین و علائم ترافیکی بزرگرا ها توجه نکرده وآنها را رعایت نکرده اند. بزرگراه ها مانند جاده ها یا خیابان های معمولی نیستند و باید در زمان رانندگی در این مناطق قوانین را به طور صحیح رعایت نمائید. ما در پارک ترافیک عرضه کننده تجهیزات ترافیکی و پارکینکگ و ایمنی امیدوارم بتوانیم با این مقاله کمی شما را با قوانین و علائم ترافیکی رانندگی در بزرگراها آشنا کرده باشیم.

اگر نیاز به خرید تجهیزات ترافیکی و پارکینگ و یا ایمنی دارید ، با ما در تماس باشید تا بتوانیم کمکتان کنیم.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *