انواع قالب محصولات لاستیکی

همانطور که قبلا ذکر شد، فرآیندهای مختلفی در فرآیند تولید انواع قالب محصولات لاستیکی وجود دارد. در بیشتر موارد، طراحی محصول لاستیکی تعیین می کند که کدام یک از این فرآیندهای تولیدی برای تولید قطعه مناسب هستند. هر یک از این تکنیک های تولید دارای مزایای خاص خود هستند که آنها را برای ساخت انواع محصولات لاستیکی تخصصی می کند.

انواع قالب محصولات لاستیکی

درک کامل هر یک از فرآیندهای تولید انواع قالب محصولات لاستیکی به انتخاب بهتر برای استفاده در فرآیند تولید از نظر هزینه، سطح فنی مرتبط و تناسب با تولید در دست کمک می کند. در حالی که تعداد کمی از آنها وجود دارد، ما در مورد فرآیندهای محبوبی که شامل قالب گیری هستند بحث خواهیم کرد:

 • قالب گیری تزریقی
 • قالب گیری انتقالی
 • قالب گیری فشاری

قالب گیری تزریقی

یکی از انواع قالب محصولات لاستیکی، فرآیند قالب گیری تزریق لاستیک، شبیه به فرآیند قالب گیری تزریق پلاستیک است. با این حال، فرآیند قالب گیری تزریق لاستیک شامل حرارت بسیار بیشتری است. این فرآیند شامل حرارت دادن ماده توسط ماشین‌کار به حالت روان است. سپس مواد را تحت فشار محفظه گرمایش از طریق یک سری کانال (معروف به اسپرو یا رانر) به داخل قالب تزریق می کنند. واحد گرمایش و واحد تزریق نیز دو جزء مجزا هستند که هر کدام دارای کنترل های خاص خود هستند.

یک جزء اکسترودر نیز می تواند به عنوان واحد گرمایش در این فرآیند عمل کند. تا زمانی که طراحان و سازندگان طراحی قالب و سایر اجزای فرآیند ماشینکاری را به درستی انجام دهند، فرآیند قالب گیری تزریق لاستیک معمولاً زمان زیادی را نمی گیرد. اتوماسیون نیز یکی از ویژگی های مشترک این فرآیند است که باعث افزایش سرعت زمان می شود. در RapidDirect، ما می توانیم انواع فرآیندهای قالب گیری تزریقی را بدون توجه به مواد مورد نظر انجام دهیم.

انواع قالب محصولات لاستیکی

قالب گیری فشاری

فرآیند قالب گیری فشاری، این روش قدیمی ترین و همچنین کم هزینه ترین است. در این فرآیند، لاستیک خام به یک توده بزرگ (معروف به بلانک) تبدیل می شود. سپس ماشین‌کار این ماده خالی را در قالب قرار می‌دهد و آن را حرارت می‌دهد تا فرم بگیرد. اینجاست که طراحی قالب برای قطعات لاستیکی عامل مهمی به شمار می آید. به دلیل نیاز به پخت، زمان گرم شدن می تواند کمی طول بکشد.

با این حال، این بستگی به ضخامت دیواره های قالب دارد. از این رو، طراح دیوارهای قالب لاستیکی را متناسب با زمان مورد نیاز برای گرم کردن می کند. بنابراین، زمان گرمایش می تواند از دقیقه (برای دیوارهای نازک) تا ساعت ها (برای دیوارهای ضخیم) متفاوت باشد. این روش برای تولید با استفاده از مواد اولیه با خاصیت جریان بد و ویسکوزیته بالا مناسب است. با این حال، این فرآیند می تواند کاملاً زمان بر باشد. عایق های الکتریکی، مهر و موم ها و مچ بندهای سیلیکونی نمونه هایی از محصولات لاستیکی هستند که با استفاده از این فرآیند تولید قطعات لاستیکی ساخته می شوند.

قالب گیری انتقالی

فرآیند قالب گیری انتقال
هدف این فرآیند تولید قطعات لاستیکی مقابله با زمان گرمایش طولانی در قالب گیری فشرده است. این فرآیند همچنین شامل استفاده از یک لایه خالی است که در قالب بارگذاری می شود و در حفره های مختلف توزیع می شود. با این حال، قبل از توزیع در حفره ها، لاستیک مقداری پیش گرم می شود. این فرآیند زمان پخت لاستیک را کاهش می دهد و خاصیت جریان آن را افزایش می دهد و از این رو به آن اجازه می دهد حفره ها را به راحتی پر کند. با این حال، قالب ها در اینجا گران ترین و پیچیده ترین هستند. از این رو، طراحی قالب لاستیکی در اینجا فقط باید توسط متخصصان انجام شود.

در پارک ترافیک، ما در انواع مختلف فرآیندهای قالب گیری تخصص داریم. از این رو، طراحی قالب لاستیکی و تولید محصول لاستیکی شما موفقیت تضمین شده است. هر فرآیند ساخت قطعات لاستیکی برای ساخت قطعات لاستیکی مختلف مناسب است. از این رو، داشتن درک خوب از هر یک به تصمیم گیری در مورد بهترین گزینه برای تولید قطعه شما کمک می کند.

انتخاب مواد الاستیک

انتخاب مواد مورد استفاده، یکی از جنبه های مهم است، زیرا مواد مورد استفاده در تعیین میزان عملکرد قطعه نقش بسزایی دارد. انتخاب بهترین ماده برای تولید هر قطعه به این معنی است که باید یک ماده مناسب برای عملکرد مورد نظر پیدا کنید، خیلی گران نیست و طول عمر بالایی دارد. در بیشتر موارد، باید بتوانید موادی را مشخص کنید که عملکرد مورد نظر را انجام می دهد. با این حال، اگر هنوز در مورد مواد عالی برای استفاده تصمیمی ندارید، در اینجا چند فاکتور وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

 • قرار گرفتن لاستیک در معرض نور فرابنفش و نور خورشید که می تواند آن را تجزیه کند.
 • وجود گاز ازن از منابع طبیعی یا مصنوعی (به عنوان مثال، موتورهای الکتریکی). ازن یک آلاینده است که اثرات نامطلوبی بر لاستیک دارد.
 • احتمال اینکه قسمت لاستیکی به طور مستقیم یا غیرمستقیم در معرض بدن انسان قرار گیرد. شما باید دوره تماس را در نظر بگیرید.
 • مایعاتی (اعم از اولیه یا ثانویه) که قسمت لاستیکی در معرض آنها قرار می گیرد.
 • توانایی مواد برای حفظ یکپارچگی و عملکرد عملکردی خود در دماهای شدید.

انواع قالب محصولات لاستیکی

سختی مواد الاستیک

مواد الاستیک برای سطح سختی خود مقیاسی دارند که از لاستیک‌های گرماسخت تا لاستیک‌های ترموپلاستیک متغیر است. در حالی که سختی مورد استفاده برای یک پروژه خاص به کاربرد قطعه بستگی دارد، در مورد استفاده از برخی مواد مشکلاتی وجود دارد. به عنوان مثال، هنگامی که سازندگان سعی می کنند از مواد لاستیکی بسیار نرم (<30 Shore A) یا بسیار سخت (> 80 Shore A) برای ساخت قطعات با زیربرش عمیق یا هندسه پیچیده استفاده کنند، با مشکلات قابل توجهی مواجه می شوند. در اینجا چند پیشنهاد در مورد برخی از کاربردهای مواد آورده شده است:

 • اگر قسمت لاستیکی شما در یک محیط صنعتی در معرض دمای بیش از 150 درجه سانتیگراد قرار می گیرد، فلورالاستومر انتخاب خوبی برای مواد است.
 • لاستیک نیتریل یک انتخاب عالی برای کاربردهای عمومی است.
 • اگر بخش لاستیکی شما کاربردهای پزشکی دارد و نیاز به حفظ سطح بالایی از نیاز دارد، لاستیک سیلیکونی بهترین انتخاب خواهد بود.

طراحی گوشه ها و لبه ها

در طراحی انواع قالب محصولات لاستیکی ، گوشه های تیز به طور کلی غیر قابل قبول هستند. در بیشتر موارد، طراحان گوشه را با شعاع > 0.05 اینچ می شکنند. دلیل انجام این کار این است که گوشه ها طراحی و ساخت قالب لاستیکی را بی مورد مشکل می کنند. این همچنین هزینه ساخت قالب را افزایش می دهد و از این رو قیمت تمام شده قطعات لاستیکی را افزایش می دهد. علاوه بر افزایش هزینه تولید، احتمال بروز ایراد در برخی قطعات را نیز افزایش می دهد.

با این حال، دقیقا برعکس لبه های قطعات لاستیکی است. ماشین‌کارها عموماً ترجیح می‌دهند لبه‌های قطعات لاستیکی تیز باشند، مخصوصاً وقتی که با خط جداکننده تلاقی می‌کنند. این امر طراحی و ساخت قالب لاستیکی را ساده می کند. شکل های زیر نشان می دهد که گوشه ها و لبه های ایده آل چگونه باید باشند.

آندرکات

آندرکات یکی از ویژگی های یک قطعه است که در بدنه اصلی قطعه قرار می گیرد. یکی از مشکلات مربوط به آندرکات ها این است که آنها نباید بیش از حد عمیق به قطعه بروند. اگر این اتفاق بیفتد، جدا کردن قطعه از قالب واقعاً دشوار می شود. در موارد مالش

قطعاتی که برای کارایی خود به این نوع زیربرها نیاز دارند، باید طرح قالب لاستیکی را به گونه ای انجام دهند که قالب هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی باز شود. سپس هنگام برداشتن قطعه از این نوع قالب، قطعه راحت تر خارج می شود. این به این دلیل است که صفحه مرکزی به سمت بالا کشیده می شود در حالی که طرفین به بیرون می لغزند. با این حال، طراحی و ماشینکاری این نوع قالب های لاستیکی هزینه بیشتری دارد.

انواع قالب محصولات لاستیکی

کلام آخر

در حالی که قطعات لاستیکی می توانند عملکرد ساختاری زیادی را برای هزینه های نسبتاً کمتر به شما ارائه دهند، ضروری است که آنها به درستی طراحی شوند. اگر قسمت لاستیکی به عملکردهای مورد انتظار خود عمل کند، قالب لاستیکی و طراحی قطعات باید درجه یک باشد. ما در پارک ترافیک با سالها تجربه در تولید قطعات لاستیکی، می توانیم بهترین خدمات را در زمینه طراحی قالب برای قطعات لاستیکی و ماشینکاری قطعات لاستیکی به شما اطمینان دهیم.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *