تجهیزات پارکینگ هوشمند

یکی از دغدغه های رانندگان در زمان پارک خودرو ، پیدا کردن محل پارک مناسب برای خودرویشان می باشد. اگر تابحال رانندگی مرده اید، متوجه شده اید که پیدا کردن محل پارک خودرو بخصوص در مکان هایی که ترافیک و شلوغی زیاد است، کار بسیار دشوار و سختی می باشد. پس می توان گفت ساخت پارکینگ های عمومی در چنین مناطقی باعث می شود تا به رفع این مشکل یا کمتر کردن آن کمک شود. بعد از ساخت و سازها و تجهیز پارکینگ، امروزه استفاد ه از تجهیزات پارکینگ هوشمند بسیار بیشتر از گذشته شده است.

استفاده از سیستم های هوشمند پارکینگ در بسیاری از کشورها بسیار زیاد و در برخی کشور ها روبه پیشرفت می باشد. تجهیرات پارکینگ هوشمند نسبتاً جدید هستند و در سالیان اخیر در کشورمان استفاده بیشتری می شود.  در برخی از مراکز خرید و مراکز تفریحی و تجاری استفاده از این نوع فناوری بیشتر شده و به سمت این نوع فناوری ها رفته اند. به عنوان مثال، در برخی از این نوع پارکینگ ها از حسگرهای نور در فضاهای پارکینگ استفاده شده است، که قرمز نشان دهنده یک نقطه اشغال شده است، در حالی که سبز نشان دهنده یک فضای آزاد است. اگرچه هنوز کارهای زیادی باید انجام شود تا حسگرها قابل اطمینان تر شوند، سیستم های پارک هوشمند ثابت کرده اند که هم برای مالک خودرو و هم برای ارائه دهنده خدمات پارکینگ سودمند هستند.

تجهیزات پارکینگ هوشمند

به بیان ساده می توان گفت، سیستم پارک هوشمند، نوعی فناوری خودکار است که توسط تأسیسات پارکینگ به کار می‌رود تا دسترسی آسان‌تر رانندگان به فضاهای پارک را فراهم کند. هر نوع سیستم پارک هوشمندی که وجود داشته باشد، یک ویژگی متمایز مشترک بین آنها این است که اطلاعات خودکار و بی‌درنگ را به یک پایگاه داده مرکزی می‌رسانند. این کار برای راحتی راننده و صاحبان پارکینگ ها است. اگرچه تمامی سیستم های پارک هوشمند برای تسهیل کار رانندگان مورد استفاده قرار می گیرد، اما روشهای استفاده و کاربرد هر شخص از آنها متفاومت است. به طور کلی، می‌توان گفت که تجهیزات پارکینگ هوشمند را به دسته‌های زیر می توان طبقه‌بندی کرد:

 • سیستم راهنمایی و اطلاعات پارکینگ
 • سیستم اطلاعات مبتنی بر حمل‌ونقل
 • سیستم پرداخت هوشمند
 • پارکینگ خودکار

در ادامه هر یک از این سیستم ها خدمتتان معرفی می گردد.

تجهیزات پارکینگ هوشمند

سیستم راهنمایی و اطلاعات پارکینگ

سیستم راهنمایی و اطلاعات پارکینگ (PGIS) سیستمی است که از فناوری ها برای ارائه اطلاعات مرتبط به رانندگان استفاده می کند. یک نمونه از فناوری، علامت پیام متغیر است. در مقیاس بسیار بزرگتر، VMS برای نشان دادن سطح تراکم ترافیک در یک منطقه خاص استفاده می شود. به‌روزرسانی‌های مربوط به ترافیک را به راننده منتقل می‌کند تا آنها را قادر سازد مسیر بهتری را طی کنند یا به آنها کمک کند وضعیت ترافیک را درک کنند و شرایط جاده را پیش‌بینی کنند.

VMS در سیستم های پارکینگ به سادگی تعداد جایگاه های پارک موجود در داخل یک مرکز را به راننده نشان می دهد. به عنوان مثال، VMS ممکن است به شکل یک علامت دیجیتال باشد که به یک وسیله در سطح پارکینگ متصل شده است. سیستم های VMS قابل اعتماد و دقیق هستند و دقیقاً تعداد مکان های پارک خالی در آن طبقه را به راننده می گویند و اطلاعات سریع را در اختیار رانندگان قرار می دهد و به رانندگان این امکان را می‌دهد تا تصمیمات آنی و اقدام مناسب را اتخاذ کنند.

سیستم اطلاعاتی مبتنی بر حمل و نقل

از سوی دیگر، سیستم اطلاعاتی مبتنی بر حمل و نقل بیشتر به هدایت راننده به سمت امکانات پارک و سواری متمرکز می باشد. قابلیت اطمینان این سیستم با ظرفیت آن برای ارائه اطلاعات دقیق در مورد فضاهای پارکینگ موجود و همچنین برنامه های حمل و نقل عمومی و شرایط ترافیک اندازه گیری می شود. این سیستم به طور کلی در کشورهای غربی مانند فرانسه، آلمان، بریتانیا، ایالات متحده و غیره استفاده می شود.

سیستم پرداخت هوشمند

مشکل سیستم های پرداخت دستی پارکینگ این است که می توانند باعث تاخیر شوند، به خصوص اگر حجم بالایی از وسایل نقلیه در یک پارکینگ وجود داشته باشد. راه حل این امر پیاده سازی یک سیستم پارکینگ هوشمند است که نیاز به کار دستی را کاهش می دهد. سیستم‌های پرداخت هوشمند در برخی کشورها، عموماً شامل استفاده از روش‌های پرداخت بدون تماس، چه از طریق یک برنامه تلفنی و چه از طریق یک کارت الکترونیکی اختصاصی است.

پارکینگ خودکار

پارکینگ خودکار مدتی است که در بسیاری از کشورها و همچنین در کشور عزیزمان ایران نیز وجود داشته مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم شامل استفاده از فناوری کنترل شده توسط کامپیوتر است که به ساختار مکانیکی پارکینگ متصل است. مشتریانی که از پارکینگ‌های خودکار استفاده می‌کنند، فقط باید وسایل نقلیه‌شان را تا زمانی که به بیرون برسند، برانند و ماشین را قفل کنند. سیستم متعاقباً وسیله نقلیه را در فضای اختصاص داده شده قرار می دهد. این عمل نه تنها جایگاه های پارکینگ را به حداکثر می رساند، بلکه باعث صرفه جویی در زمان راننده نیز می شود.

مزایای سیستم پارک هوشمند

پس از بررسی سیستم پارک هوشمند که در پارکینگ ها مورد استفاده قرار می گیرد، بهتر است با مزیت های این سیستم های هوشمند آشنا شوید و بدانید که آیا استفاده از آنها برای شما مفید می باشد یا خیر؟ در اینجا ما به چند مورد از مزایای تجهیزات هوشمند پارکینگ اشاره می کنیم:

 • مصرف سوخت کمتر
 • راحتی بیشتر
 • هزینه کمتر نیروی کار

در ادامه هر یک از این مزیت ها را به اختصار توضیح می دهیم:

 • مصرف سوخت کمتر
  ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در ساعات اوج مصرف و اوج ترافیکی به پارکینگ مرکز خرید می‌رسید. در نهایت مجبور می شوید چندین ساعت کل ساختمان پارکینگ را بچرخید و متوجه شوید که هیچ جای پارک دیگری وجود ندارد. نه تنها وقت خود را تلف کردید، بلکه به دلیل چنین کاری تقریباً مخزن سوخت خود را نیز خالی کرده اید. با سیستم های پارک هوشمند می توانید از این مشکلات در امان باشید و به راحتی محل پارک خودروی خود را پیدا کنید. در این وضعیت، یک علامت پیام متغیر می تواند به شما بگوید که آیا هنوز فضای خالی پارک خودرو  در سطح پارکینگ و طبقات پارکینگ وجود دارد یا خیر و به این ترتیب شما مجبور نیستید که بیهوده وقت و سوخت خود را مصرف کنید و جای مناسب را هم پیدا نکنید. در عوض به سرعت به پارکینگ دیگری می روید و یک مکان مناسب برای پارک خودرو خود پیدا می کنید.
 • راحتی بیشتر
  سیستم های پارک هوشمند برای راننده و مدیران پارکینگ باعث راحتی و آسایش می باشد. راننده مجبور نیست خودش جایی پیدا کند، به خصوص در مورد سیستم پارک خودکار. علاوه بر این، رانندگان نیز مجبور نخواهند بود در مکان‌های نامناسب پارک کنند که ممکن است باعث جریمه شدن آنها از طرف مدیریت پارکینگ شود.
 • هزینه های نیروی کار کمتر
  در نهایت، تغییر به سمت سیستم‌های پارکینگ هوشمند هزینه بالایی را که برای استخدام نیروی کار و استخدام افراد می باشد زا نیز کاهش می‌دهد. اگرچه سرمایه گذاری در این فناوری در ابتدا می تواند پرهزینه به نظر برسد، اما در نهایت با توجه به مزایای چنین سیستم پارکینگ هوشمند و کارآمدی آن بر هزینه های دیگر در سالیان سال غلبه خواهد کرد.

تجهیزات پارکینگ هوشمند

در پایان

فن آوری هایی مانند تجهیزات پارکینگ هوشمند ، راه حل های کارآمدتر و مقرون به صرفه تری را هم برای رانندگان و هم برای مدیران پارکینگ ایجاد کرده است. اگرچه سیستم‌های پارک هوشمند ممکن است به اشکال مختلفی ارائه شوند، اما موضوع اصلی این است که همه آنها مزایایی را در بهینه‌سازی پارکینگ، مصرف سوخت و همچنین پیش‌بینی هزینه کمتر برای شما به ارمغان می آورد. خرید تجهیزات پارکینگ هوشمند از پارک ترافیک با کیفیت و مقرون به صرفه می باشد و شما را در داشتن پارکینگی مجهز کمک می کند. امیدواریم مطلب فوق اطلاعات کافی در مورد اهمیت سیستم های پارک هوشمند در کشور ارائه کرده باشد و روز به روز استفاده و کاربرد سیستم های هوشمند در کشور ما بیشتر شود.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *