اهمیت تابلو علائم راهنمایی و رانندگی

تابلو علائم راهنمایی و رانندگی

با پیشرفت شهرنشینی، وسایل نقلیه موتوری بیشتر در جاده ها وجود دارد که حجم ترافیک و نیاز به دقت و تمرکز و رعایت نکات لازم برای رانندگی را نیز بیشتر می کند. بنابراین امکانات ترافیکی زیادی در هر ورودی جاده دیده می شود. به همین دلیل استفاده از تجهیزات ترافیکی و تجهیزات ایمنی ترافیکی از جمله انواع علائم راهنمایی و رانندگی نقش بسیار مهمی در رانندگی ایمن جاده ایفا می کنند. در تنظیم تابلوهای علائم راهنمایی و رانندگی، رنگ سطح زرق و برق بیشتری دارد، می تواند تأثیر بصری خوبی به عابران پیاده بدهد. علائم راهنمایی و رانندگی را در اولین نگاه می توانید ببینید و طبق دستور آنها رانندگی کنید. به خصوص در شب، از طریق روشنایی لامپ، علائم سطح از طریق انعکاس قابل مشاهده است که به طور موثر توانایی تشخیص افراد را بهبود می بخشد و باعث هوشیاری راننده می شود و می تواند راحتی زیادی را برای رانندگی افراد در تاریکی فراهم کند.

اهمیت تابلو علائم راهنمایی و رانندگی در جاده ها

آیا می توانید برای لحظه ای تصور کنید که در جاده ای بدون علائم راهنمایی رانندگی کنید؟ تصورش سخت است رانندگی در چنین جاده ای، باعث ایجاد تصادفات هولناک و صدمه و آسیب شدید به خودرو و سرنشینان خودرو می شود و جاده را به مکانی پر از آشوب و بلوا تبدیل می کند و در چنین مواقعی تصادفات اجتناب ناپذیر خواهند بود. علائم ترافیکی جاده نه تنها برای رانندگان بلکه برای عابران پیاده نیز ضروری است. با وجود تعداد بسیار زیادی جاده و بزرگراه و خیابان ها و اتوبانها، تابلو علائم جاده برای حرکت روان ترافیک و مدیریت کارآمد ترافیک ضروری است. چه در یک مکان پرجمعیت باشید و چه در یک مکان کم جمعیت، همه مناطق به تابلوهای ترافیکی راهبردی، باکیفیت و واضح و روشن نیاز دارند که بتوانند با انواع شرایط بیرونی برخورد کنند.

فروشگاه پارک ترافیکی با بیش از یک دهه تجربه در تولید محصولات ترافیکی و تامین و عرضه انواع تجهیزات ترافیکی که توسط ادارهاستانداردمورد  آزمایش و تاییدقرار گرفته است، بهترین محصولات و تجهیزات را به شما ارائه می دهد. تابلوهای جاده ای علاوه بر ایجاد زیبایی و تزئین جاده ها، ایمنی جاده ها را نیز بهبود می بخشد و همچنین می تواند ظاهری منحصر به فرد و به یاد ماندنی را به جاده عبوری شما ببخشد.

اهمیت تابلو علائم راهنمایی و رانندگی

از به وجود آمدن تابلو علائم ترافیکی چه می دانید؟

علائم راه، همانطور که امروزه می شناسیم، در واقع در روم باستان اختراع شده اند. در آن زمان، آنها به شکل نقاط عطفی بودند که اطلاعات مهم روی آنها رونویسی می شد. واقعیت شگفت‌انگیزتر این است که اولین علائم جاده در عصر برنز ظاهر شد، اما رومیان باستان بودند که از آنها استفاده گسترده‌ای کردند. قرون وسطی شاهد پیشرفت گسترده ای در شبکه های جاده ای و سیستم های حمل و نقل بود. تابلو علائم جاده ها بهبود یافت و محبوبیت بیشتری پیدا کرد. با اختراع حمل و نقل سریع تر، جاده ها به سرعت محبوب شدند و استفاده از علائم ترافیکی جاده ای ضروری تر شدند.

در اواخر دهه 1900، دوچرخه مدرن اختراع شد و اولین علائم راهنمایی و رانندگی برای هشدار دادن به دوچرخه سواران از زمین های ناهموار نصب شد. سپس خودروها آمدند و نیاز به یک سیستم علائم سازمان یافته آشکار شد. اولین علائم راه احتمالاً در سال 1895 توسط باشگاه تورینگ ایتالیا ساخته شد. در اوایل دهه 1900، چهار دولت اروپایی با استفاده از یک گروه از نمادهای استاندارد برای استفاده در تابلو علائم جاده موافقت کردند. اولین تابلو علائم راهنمایی و رانندگی از تیرهای چوبی با حروف فلزی، نمادها یا تصاویر ساخته می شد. هیچ مفهومی از استانداردسازی وجود نداشت و علائم نورانی ناشناخته بودند. وسایل نقلیه مقرون به صرفه منجر به شلوغی ترافیک شد و نیاز به علائم استاندارد جاده احساس شد. به تدریج استانداردها تنظیم شدند، حروف برجسته شدند، رنگ ها برای خوانایی بیشتر مورد استفاده قرار گرفتند، تصاویر جایگزین متن شدند و تابلو علائم ترافیکی جاده قابل درک و کارآمدتر شدند.

معانی علائم راهنمایی و رانندگی

در تابلو علائم راهنمایی و رانندگی استانداردهایی وجود دارد. استفاده از نمادها و رنگ ها و اشکال مختلف هر یک بیانگر موضوع خاصی است. در ادامه به برخی از استانداردها و الزامات تابلو های ترافیکی اشاره می کنیم:

 • رنگ قرمز نشان دهنده توقف یا ممنوعیت است.
 • پس زمینه سفید برای علائم نظارتی و پس زمینه زرد برای هشدارهای عمومی استفاده می شود.
 • زرد یا سبز نئون محل عبور عابر پیاده و مدارس را نشان می دهد در حالی که سبز برای راهنمایی جهت استفاده می شود.
 • رنگ نارنجی نشان دهنده کار جاده ها در حال پیشرفت است و مرجانی برای مدیریت حوادث استفاده می شود.
 • از تابلوهای قهوه ای رنگ در مکان های عمومی تفریحی استفاده می شود.
 • اشکال استاندارد برای نشان دادن نوع اطلاعاتی که تابلو علائم ترافیکی سعی در انتقال آن دارد استفاده می شود.
 • علائم تنظیمی عموماً مستطیل شکل هستند.
 • از علائم هشت ضلعی برای علائم توقف و از علائم مثلثی معکوس برای بازدارندگی استفاده می شود.
 • از تابلوهای الماسی شکل برای هشدار استفاده می شود.
 • پنج ضلعی ها مناطق مدرسه را نشان می دهند و شکل دایره ای نشان دهنده تقاطع های راه آهن است.

نکات مربوط به نصب تابلو علائم راهنمایی و رانندگی

 • تمامی تابلوهای ترافیکی که نیاز به نصب دارند باید توسط مهندس فنی تایید شده و کیفیت محصول مورد آزمایش قرار گیرد.
 • پس از ورود ماشین آلات و تجهیزات در محل نصب تجهیزات ترافیکی، روش های مدیریتی تنظیم تابلو علائم راهنمایی و رانندگی، مانع جاده و سایر تجهیزات ایمنی ترافیکی باید به خوبی برای وسایل نقلیه غیر موتوری و روزهای شلوغ ترافیکی استفاده شود و ساخت و ساز مهندسی استاندارد عملیات واقعی باید به شدت اجرا شود. به منظور اطمینان از ایمنی کارکنان در محل با محدودیت بیشتر، تا حد امکان از وقوع حوادث ایمنی جلوگیری و از ساخت و ساز ایمن اطمینان حاصل شود.
 • مفاد نقشه های مهندسی را به شدت اجرا کنید و محل علامت اندازه گیری جهت ترافیک را تعیین کنید.
 • صفحه علامت باید بر روی تکیه گاه با توجه به قطعات اتصال مانند کشش پیچ لنگر و حلقه ها ثابت شود. نسبت ارتفاع به عرض بین لبه پایین صفحه تابلوی تک ستونی و زمین باید 250 سانتی متر باشد.
 •  پس از اندازه گیری اولیه تابلو راهنمایی، گودبرداری گودال فونداسیون پشتی در بسیاری از جهات آدرس تعیین شده در نقشه های مهندسی مورد توجه قرار می گیرد و قالب بندی، آرماتوربندی ساختمان، بتن ریزی طبق مقررات انجام می شود. موقعیت پیچ های پایه و فلنج پایه باید مناسب و از ارتفاع طراحی شده بیشتر باشد.
 • ساخت سازه نقطه تکیه گاه علامت باید پس از فراتر رفتن مقاومت بتن پایه از مشخصات و اخذ تاییدیه مهندس ناظر انجام شود. فلنج تکیه گاه و فلنج پایه پایه بتن باید همسطح و نزدیک باشد و پیچ های لنگر به درستی با یکدیگر همکاری کنند. پس از سفت کردن انکر بولت ها، تکیه گاه نباید کج شود.
 • پس از نصب تابلو ترافیکی، صافی و نسبت ابعاد تابلو را بررسی و تنظیم کنید تا از حد نیاز فراتر نرود.
 • پس از نصب علائم راهنمایی و رانندگی، برای تمیز و ظرافت سطح، کار نظافت نسبی لازم است.

اهمیت تابلو علائم راهنمایی و رانندگی

آینده علائم راهنمایی و رانندگی

در حالی که علائم راهنمایی و رانندگی اساساً برای ارتقای ایمنی جاده‌ها استفاده می‌شوند، آینده مسئولیت‌های جدیدی را بر روی علائم جاده‌ای متواضع خواهد داشت. علائم راهنمایی و رانندگی «هوشمند» با هوش مصنوعی قادر به پیش بینی رفتار راننده و برقراری ارتباط  با راننده خواهند بود و نیازی به مداخله انسانی نخواهد بود و پلیس راهنمایی و رانندگی ممکن است با به وجود آمدن سیستم های هوشمند کمتر شود. با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده و حسگرهای حرکت، تابلو علائم راهنمایی و رانندگی هوشمندانه ترافیک را هدایت می‌کنند و از زمان «سبز» برای ثبت داده‌های ترافیک در زمان واقعی استفاده می‌کنند. این پایگاه داده وسیع، به دستگیری متخلفان مقررات ترافیکی و اطمینان از سیستم رسیدگی سریع کمک می کند.

علائم راهنمایی و رانندگی هوشمند زمان سفر را تا 25 درصد کاهش می دهد، زمان بیکاری را تا 14 درصد و آلایندگی خودروها را تا 40 درصد کاهش دهد. علاوه بر این، کل سیستم مدیریت ترافیک به هم پیوسته مقیاس پذیر است و می توان چراغ های جدیدی را در صورت نیاز اضافه کرد. فناوری اینترنت به وسایل نقلیه کمک می کند تا با علائم راهنمایی و رانندگی ارتباط برقرار کنند. آنچه ما می توانیم تصور کنیم دنیایی است که در آن رانندگان فقط مقصد نهایی خود را قبل از شروع سفر وارد می کنند و وسیله نقلیه کمترین تراکم مسیر را با برقراری ارتباط با علائم راهنمایی و رانندگی “هوشمند” در مسیر محاسبه می کند و وسایل نقلیه قادر خواهند بود در صورت وجود ایجاد ازدحام در مسیر اصلی، فورا مسیر خود را تغییر دهند.

سخن پایانی

استفاده از تجهیزات ترافیکی و نصب مناسب این تجهیزات در مکان های مناسب در جاده ها و خیابان ها می تواند بار ترافیکی را تا حدود زیادی کاهش دهد. استفاده از تجهیزات با کیفیت از جمله تابلو علائم ترافیکی که در انواع شرایط آب و هوایی در خیابان ها باید نصب باشند، باعث می شود تا نیاز به نصب تابلوها و علائم ترافیکی جدید کاهش یابد و طول عمر محصولات افزایش یابد. از این رو فروشگاه پارک ترافیک بهترین محصولات ترافیکی را تامین و در اختیار مشتریان قرار می دهد.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *