آشنایی با فناوری تشخیص خودکار شماره پلاک

فناوری هوشمند تشخیص پلاک خودرو در پارکینگ ها، به افراد کمک می کند تا جای پارک خود را به راحتی پیدا کرده و شخص دیگری در پاکینگ آن شخص پارک نکند. هر روز صاحبان پارکینگ در سراسر جهان با مشکلات پرهزینه پارک غیرمجاز، تقلب در بلیط و نقض امنیت مواجه می شوند. متأسفانه، آنها همچنان به هدر دادن مبلغ تخمینی میلیاردها تومان سالانه برای اقدامات ناکارآمد مانند پرسنل امنیتی ناکافی، سیستم های نظارتی نامعتبر و نظارت دستی ناکارآمد ادامه می دهند که باعث خسارات مالی و آسیب به اعتبار می شود  و این در حالی است که شما با استفاده از فناوری هوشمند تشخیص پلاک خودروبه راحتی می توانید تمام این مشکلات را برطرف کتید.

زمان تغییر پارادایم فرا رسیده است، زیرا این ارقام خیره کننده بر نیاز فوری به یک راه حل هوشمندانه تر و مقرون به صرفه تر، تأکید می کنند. در عصر پیشرفت فناوری و افزایش نگرانی‌های امنیتی،سیستم تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو (ANPR) به عنوان یکی از تجهیزات پارکینگ به عنوان یک ابزار قدرتمند ظهور کرده است که صنعت مدیریت پارکینگ را متحول کرده است.

تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو چیست؟

تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو که با نام سیستم تشخیص مجوز (LPR) نیز شناخته می شود، یک فناوری پردازش تصویر بین المللی شناخته شده است که در شناسایی خودرو استفاده می شود. سیستم‌های تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو معمولاً از یک پردازنده، دوربین و برنامه‌ای تشکیل شده‌اند که قادر به تشخیص پیچیده نویسه‌های نوری (OCR) و تبدیل تصویر پلاک شماره به کاراکترهای الفبایی هستند.

به عبارت ساده، فناوری تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو مانند یک سیستم پیشرفته با استفاده از دوربین‌ها و نرم‌افزارهای هوشمندانه است تا به‌طور خودکار از پلاک خودروها عکس بگیرد. سپس، می تواند آن اعداد و حروف را بخواند و بفهمد. بخش جالب این است که این اطلاعات را به داده هایی تبدیل می کند که رایانه ها به راحتی می توانند آن را درک کنند. این داده ها برای شناسایی و جابجایی وسایل نقلیه از بسیاری جهات مفید است، مانند مدیریت یکنواخت پارکینگ خودرو و اینگونه است که فناوری ANPR امنیت را در پارکینگ ها بهبود می بخشد.

تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو چگونه کار می کند؟

در زیر ساده ترین شکل برای درک فرآیند تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو آمده است:

اول از همه، دوربین های نظارتی که به صورت استراتژیک در ورودی و خروجی پارکینگ قرار گرفته اند، تصاویری از وسایل نقلیه در حال حرکت و پلاک آنها را ثبت می کنند.
پس از ثبت تصاویر، فناوری تشخیص کاراکتر نوری (OCR) وارد عمل می شود. فناوری OCR برای تجزیه و تحلیل تصاویر و استخراج کاراکترهای الفبایی (حروف و اعداد) از پلاک ها استفاده می شود.
پس از این، الگوریتم های هوشمندانه کاراکترها را برای تعیین شماره ثبت تجزیه و تحلیل می کنند. سپس، سیستم شماره ثبت را در یک پایگاه داده بررسی می کند.
بر اساس اطلاعات مربوط به وسایل نقلیه شناسایی شده، فناوری تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو ، انجام فعالیت هایی مانند کنترل دسترسی، مدیریت پارکینگ یا اقدامات اجرایی را ممکن می سازد.
به طور خلاصه، تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو پلاک ها را تجزیه و تحلیل می کند، شخصیت ها را تفسیر می کند و از آنها برای عملیات های مختلف استفاده می کند و به مدیریت کارآمد ترافیک پارک خودرو کمک می کند.

انواع سیستم های تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو

سیستم های تشخیص خودکار شماره پلاک (ANPR) انواع مختلفی دارند که هر کدام برای اهداف خاصی طراحی شده اند:

 • سیستم های تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو ثابت:

این ها به طور دائم در مکان های خاص مانند دروازه های خروجی یا ورودی نصب می شوند. آنها به طور مداوم پلاک خودروها را در آن نقاط نظارت می کنند.

 • سیستم های تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو موبایل:

این سیستم ها قابل حمل هستند و می توان آنها را روی وسایل نقلیه مانند ماشین پلیس نصب کرد. آنها برای اسکن صفحه در حال حرکت استفاده می شوند.

 • دستگاه های تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو دستی:

افسران مجری قانون یا متصدیان پارکینگ می توانند این دستگاه های کوچک و قابل حمل را برای بررسی نقطه ای پلاک ها حمل کنند.

 • سیستم تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو مبتنی بر نرم افزار:

این نوع سیستم تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو به سخت افزار اختصاصی متکی نیست. در عوض، این نرم‌افزار است که می‌تواند با دوربین‌های نظارتی و سیستم‌های رایانه‌ای موجود برای تشخیص صفحه ادغام شود.

 • سیستم های تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو مبتنی بر فضای ابری:

سیستم های تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو همچنین می توانند در فضای ابری کار کنند و داده های تصویر را برای پردازش به سرورهای راه دور ارسال کنند. امکان مدیریت و تحلیل متمرکز را فراهم می کند.

هر یک از انواع این سیستم ها مزایای خود را دارد و بر اساس نیازهای خاص برنامه، چه برای اجرای قانون، مدیریت پارکینگ یا اهداف دیگر، انتخاب می شود.

کاربرد سیستم تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو

کاربردهای مختلفی در صنایع و بخش های مختلف دارد:

اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی
جمع آوری عوارض
مدیریت پارکینگ
امنیت
بازیابی خودروهای سرقتی
کنترل مرزی
تحقیقات جنایی
مجوزهای پارکینگ
تجزیه و تحلیل ترافیک
پایش محیط زیست
خرده فروشی و بازاریابی
عملیات فرودگاه و بندر

مزایای استفاده از سیستم تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو

سیستم تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو مزایای زیادی دارد. در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:

 • جلوگیری از پارک غیر مجاز:

سیستم تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو با نظارت بر ورودی ها و خروجی ها از پارک غیرمجاز جلوگیری می کند. پلاک های مجاز دسترسی پیدا می کنند. موارد غیرمجاز آلارم را ایجاد می کنند یا از ورود آنها منع می شود، مانند یک گارد امنیتی دیجیتال که فقط وسایل نقلیه مجاز را پارک می کند.

 • امنیت:

سیستم تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو به سرعت اتومبیل های مشکوک یا بدون مجوز را شناسایی می کند و به حفظ امنیت کمک می کند. می تواند به سرعت وسیله نقلیه مرتبط با جنایات را در مکان هایی مانند پارکینگ شلوغ مرکز خرید پیدا کند. این به امنیت هشدار می دهد که سریع عمل کند و منطقه را برای خریداران و وسایل نقلیه آنها ایمن تر می کند.

 • بهره وری:

سیستم تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو با خودکار کردن ورود و خروج، پارکینگ را ساده می کند. در یک مرکز خرید شلوغ، بشقاب‌ها را اسکن می‌کند و بلیت‌های دستی و مشکلات دسترسی را حذف می‌کند. گرفتگی ها را کاهش می دهد

 • مقرون به صرفه بودن:

سیستم تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو به طور قابل توجهی هزینه ها را از طرق مختلف برای مالکان پارک خودرو کاهش می دهد. اول، نیاز به کارگران یدی مانند متصدیان بلیط را کاهش می دهد و هزینه های کارکنان را کاهش می دهد. دوم، ANPR با جلوگیری از تقلب بلیط و جریمه های پرداخت نشده، درآمد را افزایش می دهد. همچنین، نحوه عملکرد کسب و کار را بهبود می بخشد، از منابع بهتر استفاده می کند و هزینه های مرتبط با کارهای دستی را کاهش می دهد.

 • محاسبه زمان پارک:

سیستم‌های تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو با عکاسی از پلاک خودرو در هنگام ورود و خروج، زمان پارک را ردیابی می‌کنند. زمان ورود و خروج را یادداشت می کند و مدت زمان پارک را برای تعیین هزینه پارکینگ محاسبه می کند.

تصمیم گیری مبتنی بر داده:

سیستم های تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو داده های زیادی را برای تجزیه و تحلیل و تصمیم گیری هوشمند ارائه می دهند. مقامات حمل و نقل می توانند از این داده ها برای درک ترافیک، نحوه سفر مردم و مکان هایی که وسایل نقلیه می روند استفاده کنند. این به آنها کمک می کند تا برنامه ریزی بهتری داشته باشند، جاده ها را بهبود بخشند و در مورد قوانین و سیاست ها تصمیمات عاقلانه بگیرند.

انعطاف پذیری و مقیاس پذیری:

سیستم‌های تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو با سناریوهای مختلف پارکینگ سازگار می‌شوند و می‌توانند به راحتی گسترش یا اصلاح شوند تا نیازهای خاص و رشد آینده را برآورده کنند.

 • همیشه در دسترس :

سیستم تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو یک نظارت مستمر پلاک خودرو را ارائه می دهد و از حفاظت 24/7 برای مناطق پارکینگ و مناطق امنیتی اطمینان حاصل می کند. این یک روش قابل اعتماد برای گرفتن وسایل نقلیه غیرمجاز و حفظ سابقه ورود و خروج، در روز یا شب است.

محدودیت های فناوری تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو

فن آوری تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو دارای محدودیت های ذاتی است که می تواند بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. شرایط آب و هوایی، مانند باران شدید یا برف، می تواند دقت سیستم تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو را کاهش دهد، زیرا دوربین ها ممکن است در خواندن صفحات در آب و هوای نامساعد مشکل داشته باشند. شرایط نوری ضعیف همچنین می‌تواند مانع از توانایی سیستم برای گرفتن داده‌های دقیق شود. علاوه بر این، دقت سیستم تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو، با افزایش فاصله بین دوربین و پلاک کاهش می‌یابد و باعث می‌شود خوانش‌های دوربرد کمتر قابل اعتماد باشند.

کشورها و مناطق مختلف از فرمت‌های مختلف پلاک خودرو استفاده می‌کنند، که تشخیص جهانی را به چالش می‌کشد، زیرا سیستم‌های تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو باید برای هر قالب خاص پیکربندی شوند. در نهایت، موانع جلوی پلاک خودرو، مانند تریلرها، قفسه‌های دوچرخه، یا وسایل نقلیه دیگر، می‌توانند دید دوربین‌های سیستم تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو را مسدود کرده و توانایی‌های تشخیص آن‌ها را مختل کنند.

نتیجه

فناوری تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو با مزایا و کاربردهای متعدد خود، مدیریت ترافیک را متحول کرده است. همانطور که به آینده نگاه می کنیم، سیستم تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو ، نوید نظارت پیشرفته، کاهش ازدحام و ادغام با وسایل نقلیه خودران را می دهد که همگی به یک اکوسیستم حمل و نقل کارآمدتر و پایدار کمک می کنند.

پارک ترافیک، یک فروشگاه با هدف ارائه‌ی خدمات و فروش در طمینه تجهیزات ترافیکی ، تجهیزات پارکینگ و تجهیزات ایمنی است که بیش از یک دهه سابقه فعالیت دارد. شرکت پارک ترافیک، در طول فعالیت بیش از یک دهه‌‌ای خود توانسته است، بهترین انواع تجهیزات ولوازم ترافیکی و پارکینگی را با بهترین کیفیت و مقاومت و استحکام و بروزترین محصولات را به مشتریان گرامی ارائه دهد.با توجه به آن که ما در پارک ترافیک ، اهداف بزرگی را دنبال می کنیم، هر روزه در حال بهبود کیفیت خدمات خود هستیم. برای آگاهی از خدمات و محصولات شرکت پارک ترافیک ، می توانید به سایت https://parktraffic.ir مراجعه کرده یا با شماره های شرکت تماس بگیرید.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *