قوانین راهنمایی و رانندگی در تعطیلات

بزرگراه جاده ای است که به وسایل نقلیه اجازه می دهد با سرعت بالا حرکت کنند. رانندگانی که نکات ایمنی را رعایت نمی کنند و به تجهیزات ترافیکی و ایمنی نصب شده در جاده اهمیت نمی دهند و قوانینی راهنمایی و رانندگی را زیر پا می گذارند، عامل تصادفات بزرگ هستند. در این مقاله ما شما را با  قوانین راهنمایی و رانندگی در تعطیلات آشنا می کنیم تا آنها را رعایت کنید و به ایمن تر کردن رانندگی در بزرگراه کمک کنید.

قوانینی راهنمایی و رانندگی ترافیک

 • با سرعت مطمئن رانندگی کنید.
 • فاصله ایمن با سایر وسایل نقلیه را رعایت کنید.
 • تغییر مسیر ناگهانی نداشته باشید.
 • چشم به جاده داشته باشید.
 • در بزرگراه توقف یا پارک نکنید.
 • روی شانه رانندگی نکنید.
 • خطوط گذر را باز بگذارید.
 • بزرگراه ها ترافیک یک طرفه هستند.
 • به رانندگان پشت سرتان در مورد ترافیک پیش رو هشدار دهید.
 • از زاویه پرتوهای چراغ جلو خود آگاه باشید.
 • قبل از حرکت یک بررسی و تنظیم کامل انجام دهید.

قوانین راهنمایی و رانندگی در تعطیلات

رانندگی با سرعت مطمئن و مجاز

حداکثر سرعت یک جاده، محدودیت سرعتی است که برای آن جاده خاص نشان داده شده است. همه رانندگان باید با سرعت مجاز و مطابق با شرایط جاده و ترافیک حرکت کنند. به عبارت دیگر، رانندگی با سرعت مطمئنه که خطری در جاده ایجاد نمی کند، بر عهده هر راننده ای است و هرگز نباید ایمن بودن حرکت با سرعت مجاز را بدیهی بداند.
علاوه بر این، رئیس واحد پلیس راهنمایی و رانندگی بزرگراه ممکن است به طور موقت سرعتی کمتر از سرعت اعلام شده در یک بزرگراه (به عنوان مثال 50 کیلومتر در ساعت) به دلیل شرایط آب و هوایی، کار در جاده یا دلایل دیگر تعیین کند. همیشه به علائم جاده توجه کنید و با سرعت مطمئنه متناسب با شرایط جاده و ترافیک رانندگی کنید.

رعایت فاصله ایمن با سایر وسایل نقلیه

هنگام رانندگی با لاستیک های نو در سطح جاده خشک، باید فاصله وسیله نقلیه تا خودرو را در حدود 100 متر با سرعت 100 کیلومتر در ساعت و 80 متر با سرعت 80 کیلومتر در ساعت در نظر بگیرید. علاوه بر این، هنگام رانندگی با خودرویی با لاستیک های فرسوده در جاده خیس از باران، باید حدود دو برابر این فاصله را در نظر بگیرید. به طور خلاصه، باید آب و هوا، وضعیت جاده، لاستیک‌ها، بار و سایر عوامل را در نظر بگیرید تا در صورت توقف ناگهانی وسیله نقلیه جلویی شما، به دلایلی از تصادف جلوگیری کنید.

تغییر مسیر ناگهانی

شما نباید بی جهت مسیر را عوض کنید. علاوه بر این، هرگز نباید مسیر را طوری تغییر دهید که وسایل نقلیه پشت سرتان مجبور شوند برای جلوگیری از برخورد با شما، ناگهان ترمز کنند. هنگام تغییر مسیر، همیشه به آینه عقب نگاه کنید و همچنین به روی شانه خود نگاه کنید تا پشت سر خود را بررسی کنید. به ویژه، تغییر خط و برش در جلوی وسیله نقلیه ای که بلافاصله پشت سر شماست، راننده را مجبور می کند که فرمان را به طور ناگهانی بچرخاند و ترمزها را بکوبد، که می تواند باعث تصادف بزرگ شود.

چشم به جاده داشته باشید.

وسیله نقلیه ای که با سرعت 100 کیلومتر در ساعت حرکت می کند یا با سرعت 28 متر در ثانیه حرکت می کند. برداشتن لحظه ای چشم از جاده در یک بزرگراه می تواند منجر به برخورد از عقب و چند وسیله نقلیه شود. هنگام رانندگی، از خیالبافی، خیره شدن به مناظر و سایر مواردی که حواس‌تان را پرت می‌کند، بپرهیزید و چشمان خود را به جاده‌ای که جلوی خود دارید نگاه دارید.

در بزرگراه توقف یا پارک نکنید!

توقف یا پارک خودرو در بزرگراه طبق قانون ترافیک جاده ای غیرقانونی است. توقف بر روی شانه یا نوار کناری بسیار خطرناک است، زیرا خطر برخورد از عقب با وسایل نقلیه نزدیک را به همراه دارد. علاوه بر این، پارک کردن روی شانه جلوی عوارضی، میدان‌های پرداخت و جاهای دیگر به منظور انتظار برای تخفیف دوره زمانی ETC نه تنها مشمول جریمه بر اساس قانون ترافیک جاده‌ای است، بلکه برای سایر رانندگان نیز خطرناک است. برای استراحت لطفا از نزدیکترین سرویس یا پارکینگ استفاده کنید. به استثنای موارد زیر توقف و پارک در بزرگراه ها مجاز نمی باشد. تخلفات مشمول جریمه بر اساس قانون ترافیک جاده ای هستند:

 • توقف موقت برای جلوگیری از یک موقعیت خطرناک
 • پارک کردن روی شانه یا نوار کناری با عرض کافی به دلیل خرابی یا تصادف
 • توقف به منظور پرداخت عوارض

روی شانه رانندگی نکنید

شانه بزرگراه برای وسایل نقلیه ای است که به دلیل تصادف یا خرابی باید به طور موقت متوقف شوند و ماشین های پلیس، آمبولانس ها و سایر وسایل نقلیه اورژانسی که در مواقع اضطراری رانندگی می کنند. پس از انجام کار خود، هرگز نباید روی شانه رانندگی کنید، حتی در هنگام ترافیک.

خطوط گذر را باز بگذارید

در شرایط زیر رانندگی در لاین عبور مجاز است:

– هنگامی که توسط علائم راه و نشانگرها به عنوان یک خط تردد تعیین می شود
– هنگام عبور از وسیله نقلیه دیگری
– زمانی که باید در یک لاین عبوری بمانید زیرا تغییر مسیر مجاز نیست
– هنگام تسلیم شدن موقت به وسیله نقلیه اضطراری مجاور
– هنگام رانندگی در لاین عبور به دلیل جاده یا شرایط دیگر اجتناب ناپذیر است

ادامه رانندگی در لاین عبوری علیرغم گذراندن کامل عبور و مرور و امکان بازگشت به خط تردد وسیله نقلیه تخلف خط است. علاوه بر این، هنگام عبور از وسیله نقلیه دیگری باید بلافاصله در لاین سمت راست خط ترافیک وسیله نقلیه رانندگی کنید و حتی در هنگام عبور از وسیله نقلیه دیگر نمی توانید از سرعت مجاز برای بزرگراه تجاوز کنید.

بزرگراه ها ترافیک یک طرفه هستند

وقتی وسایل نقلیه در مسیر اشتباه از مناطق خدماتی و پارکینگ برای بازگشت به جاده اصلی حرکت می‌کنند، هنگام عبور از یک تقاطع خروجی، و هنگامی که در جاده اصلی یا نزدیک دروازه‌های عوارضی می‌پیچند، مسیر اشتباه را در بزرگراه‌ها حرکت می‌کنند. به یاد داشته باشید بزرگراه ها ترافیک یک طرفه هستند. بی احتیاطی یک فرد می تواند باعث تصادف یا حادثه غم انگیز دیگری شود. بنابراین، به علائم جاده و نشانگرهایی که جهت رانندگی را نشان می دهند، توجه کنید تا هرگز در مسیر اشتباه در بزرگراه رانندگی نکنید. در انتهای ترافیک، چراغ های خطر خود را روشن کنید تا به وسایل نقلیه پشت سر خود هشدار دهید! قسمت میانی و انتهایی راهبندان به ویژه در معرض برخوردهای عقب هستند. اگر در جلو ترافیک دیدید، باید سرعت خود را کاهش دهید یا توقف کنید، چراغ های خطر خود را روشن کنید تا به خودروهای پشت سر خود هشدار دهند.

قوانین راهنمایی و رانندگی در تعطیلات

از زاویه پرتوهای چراغ جلو خود آگاه باشید!

وسایل نقلیه در بزرگراه‌ها با سرعت‌های بالاتری نسبت به جاده‌های معمولی حرکت می‌کنند و رانندگان باید نسبت به جاده‌های معمولی از شرایط جاده و ترافیک جلوتر اطلاع داشته باشند. به همین دلیل، هنگام رانندگی در تونل ها و مکان های دیگر با دید ضعیف در بزرگراه ها چه در شب و چه در روز، اصولاً باید چراغ های جلو خود را روشن کنید تا دید نسبت به یک جاده معمولی بیشتر شود.
علاوه بر این، هنگامی که وسایل نقلیه هنگام سفر از یکدیگر عبور می کنند یا مستقیماً روبروی یکدیگر قرار می گیرند، رانندگان باید روشنایی و زاویه چراغ های جلو را تنظیم کنند تا خطر تداخل با سایر وسایل نقلیه و ترافیک را نداشته باشند. استفاده از چراغ‌های جلو در نوربالا یا نور پایین به ساختار جاده (برای مثال داشتن یا نداشتن پارتیشن میانی وسط) و شرایط ترافیکی (به عنوان مثال وجود یا عدم وجود ترافیک مخالف) بستگی دارد و رانندگان باید این کار را انجام دهند. هر تلاشی برای تنظیم زاویه چراغ های جلو به گونه ای است که سایر رانندگان را کور نکند. علاوه بر این، چراغ‌های جلوی روشن به سایر رانندگان در مورد حضور شما هشدار می‌دهند، بنابراین حتماً آنها را در اوایل گرگ و میش و زمانی که در تونل هستید روشن کنید.

در پایان

آیا قصد سفر جاده ای را دارید؟ قوانین ترافیک ممکن است از کشوری به کشور دیگر بسیار متفاوت باشد. رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و انجام درست آنها و استفاده درست از تجهیزات ترافیکی باعث می شود تا شما در سفرهای خود ایمنی لازم را داشته باشد و سفری بی خطر را تجربه نمائید. ما، فروشگاه پارک ترافیک عرضه کننده تجهیزات ترافیکی و تجهیزات پارکینگی و تجهیزات ایمنی ترافیک از شما می خواهیم که تمام قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید و به ایمن تر کردن رانندگی در بزرگراه کمک کنید.
0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *