علائم ترافیکی و تاثیر آن در زندگی ما

همه رانندگان می دانند که علائم ترافیکی نصب شده در جاده ها و خیابان ها، با ارائه اطلاعات مربوطه و تنظیم جریان ترافیک، عبور و مرور و رفت و آمد در جاده ها و معابر و خیابان های شهری را آسان تر می کند. علائم ترافیکی و تاثیر آن در زندگی روزمره ما طوری می باشد که در بسیاری از موارد بدون این قوانین نمی توان بدرستی زندگی کرد و از بینظمی و هرج و مرج در امان بود. علائم و تابلوهای ترافیکی، قوانین راهنمایی و رانندگی را در اختیار ما قرار می دهند و برای ایجاد یک ترافیک روان و ایمن کاملا ضروری است.

علت نصب علائم ترافیکی

تابلوهای جاده ای در همه خیابان ها و جاده ها، به طور فزاینده ای از نمادها، اشکال و رنگ ها به جای کلمات برای انتقال اطلاعات خود استفاده می کنند، تا ما بتوانیم با مشاهده تصاویر و اشکال هندسی بلافاصله به آنها واکنش نشان دهیم. این رویکرد بر موانع زبان غلبه می کند و در حال تبدیل شدن به استانداردی برای پیام های کنترل ترافیک در سراسر جهان است. آشنایی با نمادهای علائم راهنمایی و رانندگی برای هر فردی که در جاده رانندگی می کند و  از جاده به منظور حفظ ایمنی و رانندگی کارآمد استفاده می کند، مهم است. بنابراین، برای رانندگی ایمن، باید بتوانیم این نمادها را بشناسیم و معنی آنها را بدانیم.

رنگ های علائم ترافیکی به چه معناست؟

رنگ تابلوهای راهنما شاخص مهمی از اطلاعاتی است که در آنها وجود دارد. استفاده از رنگ قرمز بر روی تابلوهای محدود به تابلوهای توقف، تسلیم و ممنوعیت است. پس زمینه سفید نشان دهنده یک علامت تنظیمی است. زرد یک پیام هشدار کلی را منتقل می کند. سبز حرکات ترافیکی مجاز یا راهنمایی جهت را نشان می دهد. زرد/سبز فلورسنت نشان دهنده گذرگاه های عابر پیاده و مناطق مدرسه است. رنگ مرجان برای علائم مدیریت حوادث استفاده می شود. آبی خدمات کاربر جاده، اطلاعات توریستی و مسیرهای تخلیه را نشان می دهد و قهوه ای برای راهنمایی به مکان های تفریحی عمومی یا فرهنگی است.

اشکال علائم ترافیکی نشان دهنده چیست؟

شکل تابلو همچنین می تواند کاربران جاده را از نوع اطلاعات نمایش داده شده بر روی تابلو آگاه کند. به عنوان یک راننده، وظیفه شما این است که معنای کاربردی هر شکل اولیه علائم راهنمایی و رانندگی را بیاموزید. در ادامه اشکال هندسی استفاده شده در جاده ها را معرفی کرده تا با معنای آنها آشنا شوید:

  • علائم با شکل 8 ضلعی

علائم ترافیکی به شکل 8 ضلعی برای تابلو ایست استفاده می شود. این تابلو بدین معنی است که شما نمی توانید از این خیابان عبور کنید، مگر اینکه مطمئن باشید هیچ نوع خودرو سواری و عابر پیاده ای در آن وجود ندارد. دقت کنید که این شکل هندسی فقط در تابلو STOP استفاده می شود. با این اوصاف شما به اهمیت این نوع تابلو پی خواهید برد.

  • علائم و تابلو ترافیکی مثلثی

یکی دیگر از اشکال هندسی که در علائم ترافیکی از آن استفاده می شود مثلث می باشد. این اشکال در گذشته با رنگ زرد مشخص میشد، اما امروزه رنگ قرمز جایگزین آن شده است . این تابلوها هشدار در مورد جاده و خیابانی که در حال عبور از آن هستید به شما می دهد. به عنوان مثال برای تابلوهایی که علامت دانش آموز بر روی آن است، شما باید سرعت خود را به سرعت معقول کاهش دهید و در صورت لزوم برای ایمنی توقف کنید و به دانش آموزان پیاده اجازه عبور ایمن بدهید.

  • تابلبو ترافیکی به شکل الماس

یکی از مفیدترین نشانه ها در علائم ترافیکی، شکل الماس است، مربعی که گوشه های آن در مرکز بالا و پایین قرار گرفته است، که برای هشدار در مورد خطراتی که می توانید از قبل انتظار داشته باشید استفاده می شود.

  • علائم ترافیکی به شکل دایره

زمانی که یک تابلو ترافیکی به شکل دایره ای را می بینید، بهتر است شروع به کاهش سرعت کنید، زیرا به این معنی است که خطری ممکن است شما را تهدید کند، مثلا یک جاده راه آهن از 400 تا 700 فوت جلوتر عبور می کند.

  • تابلوهای چشمک زن به شکل CROSSBUCK

از این تابلوها اکثرا در تقاطع راه آهن استفاده می شود و ممکن است با یک دروازه عبور، یک سیگنال چشمک زن یا چراغ راهنمایی همراه باشد.

  • علائم ترافیکی به شکل مستطیل یا مربع

علائم مستطیلی یا مربعی (که در موقعیت الماس نصب نشده اند) می توانند نظارتی باشند، مانند محدودیت سرعت، “یک طرفه”، “عدم گردش”، “راه اشتباه”، “ایست در خط”، “عبور نکنید”. یا اینکه ممکن است علائم اطلاعاتی برای کمک به راننده در شناسایی شماره مسیر، مسافت پیموده شده، خروجی ها، خطوط پیچ، محل اقامت کنار جاده و غیره باشد.

چراغ های راهنمایی و رانندگی

یکی از تجهیزات ترافیکی برای کنترل ترافیک “چراغ راهنمایی” است که حرکات ما را در تقاطع ها کنترل می کند. چراغ های راهنمایی عمدتا دارای سه رنگ قرمز، زرد و سبز می باشد. هر یک از این رنگ ها در چراغ راهنمایی به راننده نشان می دهد که چه فعالیتی انجام دهد. روشن شدن رنگ سبز در چراغ راهنمایی، به ما اجازه می‌دهد که از گذرگاه عبور کنیم. چراغ مرکزی که به رنگ زرد می باشد، به شما هشدار می دهد که چرخه “Go” به پایان رسیده است و پس از ظاهر شدن چراغ قرمز نباید وارد تقاطع شویم. وقتی چراغ زرد روشن می شود، به معنای افزایش سرعت برای عبور از تقاطع نیست، بلکه به این معنی است که باید برای توقف آماده شوید. چراغ قرمز دستور می دهد که وسیله نقلیه خود را در خط توقف مشخص شده یا قبل از ورود به خط عابر پیاده یا تقاطع توقف کنیم ، تا زمانی که سیگنال سبز شود.

علاوه بر چراغ راهنمایی که در بالا معرفی کردیم، نوع دیگری از چراغ های رانمایی هستند که تک رنگ و یا دو رنگ و به صورت چشمک زن می باشند. هنگامی که در یک تقاطع به چراغ قرمز چشمک زن نزدیک می شویم، باید توقف کنیم، زیرا یک گذرگاه خطرناک را نشان می دهد. خیابان‌ها یا بزرگراه‌هایی که عبور و مرور در آنها بیشتر است، ممکن است دارای چراغ احتیاط زرد چشمک‌زن باشند، به این معنی که باید سرعت را کم کنیم، با دقت نگاه کنیم و با احتیاط پیش برویم.

نکته دیگری که مهم است، توجه به نشانگرهای خطوط در خطوط برگشت پذیر بزرگراه ها هستند. ما باید مطمئن باشیم که در خطوط مشخص شده با یک فلش سبز به سمت پایین رانندگی کنیم. ما باید از خطوط مشخص شده با علامت X قرمز دور بمانیم، زیرا آنها ترافیک در جهت مخالف را نشان می دهند. اگر X زرد برای ما ظاهر شود، باید فوراً وارد یک خط پیکان سبز شویم، زیرا به این معنی است که X به قرمز تغییر خواهد کرد.

اهمیت خط کشی خیابان ها و تقاطع ها

در مورد علائم راهنمایی و رانندگی، خط کشی های مخصوص عابران پیاده و خطکشی های وسط جاده ها را فراموش نکنید. خطوط راه راه، بازتابنده یا رنگ آمیزی شده، خط مرکزی جاده های دو طرفه را مشخص می کنند. در مناطق روستایی، آنها اغلب در نوارهای 15 فوتی در خط مرکزی قرار دارند که 25 فوت از هم فاصله دارند. در مناطق شهری یک خط ثابت ترافیک دو طرفه را از هم جدا می کند. هنگامی که دو یا چند خط ترافیک در هر طرف وجود دارد، نوارهای زرد دوتایی خط مرکزی را مشخص می کنند. از نوارهای زرد نیز برای علامت گذاری مناطق بدون عبور استفاده می شود. اگر یک نوار زرد در سمت خط مرکزی شما ظاهر شد، برای عبور از وسیله نقلیه دیگری نباید از آن عبور کنید.

آیا به علائم ترافیکی هشدار باید توجه شود؟

باید به یاد داشته باشیم که علائم ترافیکی در درجه اول برای محافظت از راننده ای است که با جاده آشنا نیست. همچنین بسیار مهم است که همه رانندگان مکان خود را یادداشت کنند. در مناطق روستایی، علائم هشداردهنده معمولاً باید 750 فوت قبل از خطر یا شرایط جاده نصب شوند. در جاده‌های پرسرعت – و به‌ویژه در آزادراه‌ها – فواصل هشدار از قبل ممکن است به 1500 فوت یا بیشتر برسد! در جاهایی که سرعت ها نسبتاً کم است، فاصله پیشروی تنها حدود 250 فوت است. برای شما مهم است که بدانید فاصله واقعی هشدار پیشروی توسط دو عامل سرعت غالب و شرایط غالب تعیین می شود. اینها به ترتیب بر زمان در دسترس راننده برای درک و واکنش به پیام و زمان لازم برای انجام هر گونه مانوری لازم است. وظیفه هر راننده ای است که همه علائم کنترل ترافیک را شناسایی کرده و از آنها پیروی کند. لازم است به طور دوره ای علائم مختلف را مرور کنید و با معانی آنها آشنا شوید.

سخن پایانی

تابلوهای بزرگراه مهم هستند زیرا به حفظ شرایط رانندگی ایمن کمک می کنند. بدون این علائم، هیچ‌کس نمی‌داند با چه سرعتی رانندگی کند، در چه جهتی در جاده‌ای رانندگی کند، آیا جاده‌ها خطری در آینده دارند یا نه، یا به یک تقاطع نزدیک می‌شوند. هرج و مرج محض خواهد بود. تابلوهای بزرگراه به کاهش میزان تصادفات رانندگی کمک می کند، به اطمینان از ایمنی عابران پیاده کمک می کند و به رانندگان کمک می کند تا بدانند چگونه با سایر رانندگان به روشی غیرکلامی ارتباط برقرار کنند که همه ما را ایمن نگه دارد. تمامی علائم ترافیکی و تابلوهایی که در جاده ها و خیابان ها مورد استفاده قرار می کیرد با کیفیت و مقاومت و استحکام بالا در فروشگاه پارک ترافیک عرضه می شود. با توجه به علائم ترافیکی و علائم راهنمایی و رانندگی و رعایت دقیق آنها، رانندگی تجربه بسیار شادتری خواهد بود.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *