از گاردریل چه می دانید ؟

گاردریل به عنوان یک سیستم کامل عمل می کند که شامل پایه ها، نرده محافظ، اتصال پایه ها، پایانه انتهایی، سیستم لنگرگاه و خاکی است که پایه ها در آن نصب شده اند. این عناصر همگی بر نحوه عملکرد گاردریل تاثیرگذار است. گاردریل ها از تجهیزات ترافیکی هستند که برای محافظت و ایمنی خودروها در مواقع خطر استفاده می شوند.

هدف استفاده از گاردریل

هدف اصلی حفاظ ریل یا گاردریل که به عنوان ریل راهنما نیز شناخته می شود، ایجاد یک مانع ایمنی برای رانندگانی است که از جاده خارج شده اند. نرده های محافظ می توانند اهداف مختلفی را برای ایمن نگه داشتن رانندگان انجام دهند. گارد ریل می تواند به منحرف کردن وسیله نقلیه به جاده یا کاهش سرعت خودرو تا توقف کامل کمک کند. همچنین در برخی موارد می‌تواند به کاهش سرعت خودرو کمک کند و به خودرو اجازه دهد تا از گارد ریل عبور کند.

ریل‌های محافظ و توانایی آن‌ها برای محافظت در برابر طیف وسیعی از موقعیت‌هایی که رانندگان می‌توانند در آن قرار بگیرند به عوامل مختلفی بستگی دارد. عملکرد گاردریل می تواند تحت تأثیر اندازه و سرعت وسیله نقلیه و همچنین جهت گیری وسیله نقلیه در هنگام برخورد با نرده محافظ، قرار گیرد.

از گاردریل چه می دانید ؟چه زمانی باید گارد ریل نصب شود؟

نرده محافظ برای جلوگیری از برخورد راننده با اشیایی مانند تیرهای برق، درختان، دیوارهای حائل یا سایر اشیایی است که حذف آنها از کنار جاده امکان پذیر نیست. حفاظ همچنین به جلوگیری از گیرکردن رانندگان در خاکریز تند یا شیب جانبی اطراف جاده کمک می کند. در بسیاری از موارد، برخورد راننده با نرده محافظ به جای برخورد با اشیایی مانند درخت یا تیر برق، ایمن تر است. اگر عواقب برخورد به حفاظ ریل کمتر از برخورد با دیوار حایل یا درختانی است که فراتر از حفاظ ریل قرار دارند، بهتر است یک ریل راهنما در آن قسمت از جاده نصب شود. گاردریل به عنوان یک سیستم کامل عمل می کنند که شامل اجزای مختلفی از جمله:

 • نرده محافظ
 • تیرک های عمودی
 • خاکی که تیرک ها در آن نصب می شوند
 • اتصال گارد ریل به پتیرک ها
 • پایانه انتهایی
 • سیستم لنگر برای پایانه پایانی

هر یک از این اجزا با هم کار می کنند تا ضربه یک وسیله نقلیه را کنترل کنند. دو عنصر کلیدی یک ریل محافظ شامل پایانه انتهایی و صفحه محافظ ریل است. نرده محافظ ، طول حفاظ ریل است که از ترمینال انتهایی امتداد می یابد. عملکرد آن برای هدایت مجدد وسیله نقلیه به جاده است. پایانه انتهایی، جایی که گارد ریل شروع می شود به عنوان پایانه انتهایی نامیده می شود. پایانه های انتهایی دو عملکرد دارند. در صورت ضربه سر به آنها، سر ضربه از روی نرده محافظ به پایین می لغزد. حفاظ ریل را صاف می کند و نرده محافظ را از خودرو دور می کند تا زمانی که سرعت آن متوقف شود. در صورت ضربه به زاویه، سر ضربه ممکن است تا حدی اکسترود شود و از مسیر خارج شود تا خودرو بتواند از پشت ریل محافظ عبور کند. ترمینال و حفاظ ریل از آن عبور می کنند و مانند یک دروازه باز می شوند.
گاردریل جاده ای ، برای ایمنی و ایجاد یک مانع عمل می کنند و آنها را به بخش مهمی از انواع تجهیزات ترافیکی تبدیل می کنند. آنها کاربردهای مختلفی دارند و معمولاً در بزرگراه ها به عنوان مانعی در برابر ضربه خودرو، جلوگیری از سقوط و در کارگاه های تولیدی نصب می شوند. همچنین گاردریل ها در انتهای سکو نصب می شوند و در سازه های نیم طبقه در مکان هایی مانند انبارها نیز استفاده می شوند.

کاربرد گاردریل

از گاردریل ها در جاهای مختلفی استفاده می شو. از رایج ترین کارقبردهای گارئدریل ها عبارتند از :

 • محافظت از تجهیزات در برابر آسیب لیفتراک
 • پیشگیری و به حداقل رساندن تصادفات در جاده ها
 • ایجاد مانع برای مناطق ایستگاه کاری و ترانسفورماتور
 • حفاظت از معابر عابر پیاده
 • محافظت از ساختمان ها در برابر آسیب

چرا استفاده از گاردریل مهم است ؟

گاردریل بزرگراه

نرده های محافظ بزرگراه برای ایمن نگه داشتن جاده ها با کمک به جلوگیری از افزایش تصادفات جزئی به تصادفات بزرگ بسیار مهم است. ریل‌های محافظ معمولاً در مناطق امنی قرار می‌گیرند که از رانندگان در برابر مناطق خطرناک‌تر در امتداد جاده‌ها محافظت می‌کنند. آنها از رانندگان در برابر مناطقی مانند خاکریزهای بلند، پیچ‌های تاریک، شیب‌های تند، گوشه‌های تیز محافظت می‌کنند و برای جذب ضربه‌های ناگهانی کار می‌کنند، که کمک می کند تا صدمات وارده به مسافران و وسیله نقلیه به حداقل برسد و در عین حال از عابران پیاده در بزرگراه محافظت می کند. موانع حفاظ ایمنی رانندگان را حفظ کند و در صورت بروز حادثه به سرعت تعمیر شوند.

گاردریل نگهبانی

هدف گارد ریل محافظت از رانندگانی است که از جاده خارج می شوند. این ریل برای جلوگیری از برخورد رانندگان به موانعی مانند خاکریزهای شیب دار، دامنه تپه ها، تیرهای تاسیسات، نگهدارنده، ستون های پل و غیره استفاده می شود. ضربه زدن به نرده محافظ ایمن تر از برخورد با این موانع است. گارد ریل ها برای کاهش شدت تصادفات و ایمن تر کردن جاده ها برای رانندگان کار می کنند.

انواع گارد ریل

ریل های محافظ بزرگراه معمولاً یا روکش PVC یا گالوانیزه هستند. روکش روی یا PVC از زنگ زدگی گاردریل جلوگیری می کند و همچنین به محافظت از آن در برابر آسیب های ناشی از شرایط جوی مختلف کمک می کند. حفاظ ریل گالوانیزه از فولاد گالوانیزه 12 و 10 گیج با استحکام بالا ساخته شده است. این باعث می شود ریل محافظ در صورت برخورد ضربه موثری جذب کند. انواع نرده های محافظ برای کاربردهای مختلف وجود دارد، که عبارتند از :

 • پرتوهای W : اینها ریل استاندارد بزرگراه و ایمنی ترافیک هستند. این ریل ها از فولاد گیج بالا ساخته شده اند و برای مقاومت در برابر عناصر روکش شده اند.
 • پیچ و مهره : بسته به نیاز برنامه شما می‌توانند در ریل‌های تک، دوتایی یا سه‌گانه نصب شوند.
 • Drop-in : دسترسی به این نوع ریل های راهنما آسان است و دارای براکت هایی هستند که به بخش پست اجازه می دهد تا برای نصب ساده به داخل سازه لغزنده شود.

متداول ترین نرده های محافظ، نرده های گالوانیزه با تیر W است. اینها موانع طولی هستند که برای کمک به کاهش شدت تصادف وسیله نقلیه طراحی شده اند. این نوع ریل به شکل W شکل می دهند تا به آن کمک کند سپر ماشین را بگیرد. آنها به گونه ای طراحی شده اند که از سخت افزار نصب تا خاموشی های چوبی موثر و مقرون به صرفه باشند.

از گاردریل چه می دانید ؟کلام آخر

به بیان ساده، می توان گفت گاردریل ، یک مانع ایمنی است که برای محافظت از راننده ای که از جاده خارج شده است استفاده می شود، زیرا در بسیاری از موارد، عواقب برخورد با نرده محافظ کمتر از برخورد با اشیاء فراتر از نرده محافظ است. ما در پارک ترافیک انواع تجهیزات ترافیکی و ایمنی و پارکینگ را برای ایجاد شرایط مطلوب به شما ارائه می دهیم. اگر نیاز به مشاوره و خرید دارید با ما تماس بگیرید.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *