انواع تابلوها و علائم ترافیکی

علائم ترافیکی، مجموعه ای از تجهیزات ترافیکی می باشد که جهت راهنمایی، هشدار، بازدارندگی و خطر در خیابان ها، جاده ها و معابر عبور و مرور نصب شده اند. تابلو علائم ترافیکی از مهم ترین عوامل تامین امنیت و نظم معابر شهری و بین شهری به شمار می روند و استفاده از آنها امروزه به امری کاملا متداول تبدیل شده است . با پیچیده تر شدن معابر شهری به شکل روز افزون و افزایش تعداد خیابان ها و خودرو ها ، می توان گفت عبور و مرور بدون استفاده از تابلوهای راهنمایی و رانندگی کاملا غیر ممکن است . تابلوهای علائم ترافیکی در چند دسته اصلی قرار می گیرند که هرکدام عهده دار بخشی از تامین امنیت و نظم معابر هستند .

دسته بندی تابلو و علائم ترافیکی

انواع تابلوهای ترافیکی در تمام دنیا به سه دسته اصلی تقسیم می شوند .:

  • تابلو بازدارنده
  • تابلو هشدار دهنده
  • آگاهی دهنده

تابلو باز دارنده

دسته اول متعلق به تابلو های بازدارنده است . این تابلوها نشان دهنده اعمالی هستند که در محل نصب این تابلو ها ممنوع بوده و رانندگان در صورت عدم رعایت این محدودیت ها با جریمه مواجه خواهند شد . از جمله این علائم راهنمایی و رانندگی می توان به تابلوهای  بوق زدن ممنوع ،  پارک ممنوع ، ورود ممنوع ،  سبقت ممنوع و بسیاری از تابلو های بازدارنده دیگر اشاره کرد . این تابلو ها معمولا به شکل #دایره ای طراحی می شوند و با حاشیه ای قرمز رنگ توجه رانندگان را به خود جلب می کنند.

تابلوهای ترافیکی هشدار دهنده

دسته دوم متشکل از تابلو ترافیکی هشدار دهنده یا  اخطاری است . این علائم  رانندگان و  عابران را از خطرات پیش رو آگاه می کنند . از جمله این تابلو ها می توان به تابلو راهنمایی و رانندگی  جاده باریک می شود ،  کارگران مشغول کارند ،  محل عبور عابر پیاده ، محل عبور حیوانات اهلی و بسیاری از تابلو های هشدار دهنده دیگر اشاره کرد . این تابلو ها معمولا به شکل مثلث طراحی می شوند و دارای حاشیه ای قرمز رنگ به منظور جلب توجه رانندگان هستند .

 تابلو ترافیکی آگاهی دهنده

این دسته شامل  تابلو های آگاهی دهنده یا  اخباری است . این تابلو ها و علائم ترافیکی متداول ترین تابلو های راهنمایی و رانندگی هستند و با رنگ های زرد ، سبز ، سفید ، قهوه ای ، آبی و در طرح های دایره ، مستطیل ، مربع و پنج ضلعی طراحی و تولید می شوند . با استفاده از این تابلو ها می توان به رانندگان در مورد نزدیک شدن به  اماکن خاص مانند بیمارستان ها و هتل ها آگاهی لازم را داد .

تولید تابلوهای ترافیکی

در تولید تابلو و علائم ترافیکی به نکات بسیار زیادی توجه می شود . از جمله این نکات می توان به جنس بدنه این تابلو ها ، جنس پایه و رنگ استفاده شده در این تابلو ها اشاره کرد . تابلو راهنمایی به واسطه قرار گرفتن در معرض آب و هوا های مختلف و بعضا نامساعد ، دچار فرسودگی می شوند . به همین جهت استفاده از تابلوهای استاندارد و ساخته شده از جنس مناسب بسیار ضروری است . از جهتی این تابلوها باید کاملا خوانا باشند و توجه رانندگان را تا اندازه ای جلب کنند که باعث تصادف آنها در معابر پر تردد نشوند . نصب این تابلو ها نیز نیازمند برآورد و محاسبات دقیق جهت مشخص کردن محل مناسب نصب و از جهتی نصب آنها با روش استاندارد است .

انواع تابلوها و علائم ترافیکیانواع تابلوها و علائم ترافیکی

تابلو خروج اضطراری

این نوع تابلو به شکل پلکسی یا هایگلاس یا لایت باکس ساخته می شود و برای نوردهی تابلو ترافیکی خروج اضطراری از لامپ های ( smd ) استفاده می شود. امروزه تکریم ارباب رجوع و توجه به نیازهای مشتریان و مراجعین از اولویت های سازمانی هر مجموعه ای است . مشتریان یک  واحد تجاری و یا مراجعین اداره ها و سازمان ها در بدو ورود نیازمند اطلاعاتی می باشند که  بسیاری از ادارات و اماکن عمومی و خصوصی از تابلو ترافیکی راهنمای طبقات برای راهنمایی و هدایت مراجعه کنندگان استفاده می کند . این تابلو های ترافیکی شامل اطلاعاتی می باشند که عبارتند از:

اطلاعات اولیه شامل ورودی ها ، راه پله ها ، محل قرارگیری  آسانسور ، پارکینگ ، خروجی های اضطراری و… است .

 تابلوی ايست

دید مناسب برای تابلوی ایست در جدول تابلو معابر اغلب در ابعاد 31×80 سانتیمتر در ابتدای کوچه‌ها و معابر نصب شده و جهت معرفی آن‌ها استفاده می‌‌شوند . زمینه این تابلوها از ورق 2 میلیمتر با رنگ الکترواستاتیک لاجوردی بوده و شبرنگ نوشتار آن‌ها نیز از نوع رده مهندسی است .

تابلو راهنمای طبقات

تابلو پارکینگ یکی از تجهیزات ترافیکی است که در دستۀ تابلوهای اخباری قرار دارد . این تابلوهای آگاهی دهنده به صورت مربعی با زاویه های خمیده و زمینه ای به رنگ آبی طراحی شده است و نوید دهنده وجود  پارکینگ در محدودۀ قرارگیری تابلو است . یکی از انواع تابلوهای پارکینگ ، تابلو راهنمای طبقات می باشد. امروزه هر ساختمان اداری ، تجاری و یا مسکونی احتیاج به مجموعه ای از تابلوها دارد . این گونه تابلو ها با عنوان تابلو راهنمای طبقات شناخته می شود. افرادی که به یک ساختمان و یا مرکز اداری مراجعه می کنند از بدو ورود می بایست به قسمت های مختلفی مراجعه کنند.

تابلو راهنمای طبقات برای راهنمایی و نشان دادن مسیر به مراجعین و نیز جلوگیری از سردرگم شدن آنها در ساختمان‌ها استفاده می‌شود . علاوه بر این ، استفاده از این تابلوها سبب می‌شود، مراحعه کنندگان، اتاق‌های مورد نظرشان را به‌ راحتی بیابند و برای یافتن آن اتاق در جلوی اتاق‌های دیگر برای پرسش مسیر ازدحام نکنند . تابلو راهنما طبقات از جمله تجهیزات پارکینگ به شمار می آید که جهت سهولت در پیدا کردن طبقات ، واحد ها ، اتاق ها و بخش های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد .

تابلو بوق زدن ممنوع

تابلو بوق زدن ممنوع در مکان هایی نظیر مدارس ، بیمارستان ها ، آسایشگاه ها ، خانه های سالمندان و … نصب می شود تا برای رانندگان حکم یاد آوری داشته باشد . طبق قوانین راهنمایی و رانندگی کشورمان ، این مکان ها جزء مکان هایی هستند که بوق زدن در آن جا ممنوع است و تخطی از آن منجر به اخذ برگه جریمه خواهد شد .

تابلو بوق زدن ممنوع یکی از علائم_انتظامی و بازدارنده محسوب می شود . این تابلو گرد با حاشیه قرمز و زمینه سفید می باشد که علامت بوق با رنگ مشکی در وسط آن طراحی شده است . از ورقه  فولادی با روکش رنگ الکترواستاتیک و نیز شبرنگ در تهیه و تولید آنها استفاده می شود . تابلو های ترافیکی همچون تابلو بوق زدن ممنوع با توجه به مکان نصب و با در نظر گرفتن سرعت خودروها دارای ابعاد مختلفی خواهد بود .

تابلو پارك ممنوع

تابلو پارك ممنوع ، یعنی تابلویی که یک خط قرمز دارد و به معنی آن است که پارک کردن و ایستادن در آن ممنوع است اما می توان چند لحظه کوتاه و به شرط آنکه راننده در اتومبیل باشد در آن مکان توقف کرد . اما تابلویی که دو خط قرمز دارد به معنی پارك مطلقاً ممنوع است یعنی حتی یک لحظه هم نمی توان در آن مکان توقف کرد حتی اگر راننده در اتومبیل و پشت فرمان باشد .در ایستگاه های تاکسی و اتوبوس ، اطراف میدان ها و تقاطع ها ایستادن ممنوع است .

تابلو ترافیکی علائم ایمنی الزامی

شکل هندسی در این علایم دایره است و این دایره به رنگ آبی می باشد و معنی ترکیب رنگ آبی با دایره ، الزام و دستور است . یعنی شما با مشاهده ی علائمی که با دایره ی آبی رنگ مشخص شده اند ، ملزم به رعایت پیام علامت ایمنی هستید .

علائم ایمنی ممنوع

شکل هندسی در این علایم نیز دایره است ولی این دایره به رنگ قرمز می باشد و یک خط اریب نیز در این علامت وجود دارد . معنی ترکیب رنگ قرمز با دایره ، ممنوعیت است . یعنی شما با مشاهده ی علائمی که با دایره ی قرمز با خط اریب مشخص شده اند ، می بایست از انجام آن عمل خودداری نمایید .

علائم ایمنی هشدار دهنده

شکل هندسی در این علایم یک مثلث متساوی الاضلاع است . این مثلث حاشیه مشکی دارد و رنگ داخل آن زرد می باشد . معنی ترکیب رنگ زرد با مثلث ، یکی از معانی احتیاط ، هشدار و یا خطر است . یعنی علائمی که با مثلث زرد رنگ مشخص شده اند ، خطر بالقوه ای را به شما گوشزد می کند که اگر توجه نکنید ممکن است سبب آسیب به شما و یا تجهیزات گردد .

علائم ایمنی وضعیت ایمن

شکل هندسی در این علایم مربع است و این مربع به رنگ سبز می باشد . معنی ترکیب رنگ سبز با مربع ، می تواند یکی از مفاهیم شرایط ایمن ، تجهیزات ایمنی و یا مسیرهای خروج اضطراری باشد . یعنی شما با مشاهده ی علائمی که با مربع سبز رنگ مشخص شده اند ، خیالتان آسوده باشد که ایمن ترین وضعیت ، وضعیتی است که در پیش روی شما قرار دارد .

نکته : شکل هندسی می تواند مستطیل نیز باشد .

علائم ایمنی وضعیت ایمن، علائمی هستند ، که وضعیت ایمنی را برای شما مشخص می کنند و یا مسیرهای خروج ایمن را به شما نشان می دهند و یا در نهایت یک وسیله ی یا تجهیزات ایمنی خاصی را به شما نشان می دهند .

علائم ایمنی آتش

شکل هندسی در این علایم نیز مربع است ولی این مربع به رنگ قرمز می باشد . معنی ترکیب رنگ قرمز با مربع ، می تواند پیامی در خصوص آتش ،آتش نشانی و یا تجهیزات آتش نشانی باشد . یعنی شما با مشاهده ی علائمی که با مربع قرمز رنگ مشخص شده اند ، می بایست متوجه شوید که با یکی از تجهیزات ایمنی و آتش نشانی سر و کار دارید .

علائم ترافیکی شب نما

علائم شب نما نسل نسبتاً جدیدی از تابلو و علائم هشداردهنده ایمنی هستند . این علامت‌ها برای نشان دادن شرایط ایمن محل کار و زندگی و همچنین جهت نمایاندن مکان قرارگیری تجهیزات امداد و نجات دستی و خودکار ، اعلام و اطفای حریق ، کمک‌های اولیه و تعیین مسیرهای خروج ایمن در محدوده کار و زندگی انسان‌ها بکار می‌رود . شب نما یا شب‌ تاب ( Photo Luminescent ) , در روشنایی ( مصنوعی یا طبیعی ) نور را طی چند دقیقه جذب و ذخیره و در تاریکی آن را بازتاب می‌کند . با گذشت زمان شدت تابش کم می‌شود تا بعد از ۱۲ ساعت به کمترین مقدار خود می‌رسد ( حداقل نوری است که توسط چشم انسان قابل‌رؤیت هست ) . فنّاوری شب نما این امکان را به شما می‌دهد تا  علائم ایمنی چه در روز و چه در شب ، قابل‌ مشاهده باشند . مقاوم بودن محصولات شب ما در برابر عوامل محیطی این امکان را فراهم می‌سازد تا این محصول در فضاهای باز نیز مورد استفاده قرار گیرد .

علائم شب نما ، مسلما مهمترین راهنما به ویژه در مجموعه های بزرگ مانند پارکینگ های طبقاتی ، مجموعه های صنعتی عظیم ، واحدهای تولیدی بزرگ و… هستند. تابلو راهنمای طبقات و علائم شب نما ، کمک می کنند تا به سادگی بخش های مختلف یک مجموعه را از یکدیگر تشخیص دهیم . در عین حال این تابلو ایمنی شب نما مهمترین عامل در شناخت موقعیت مکانی فرد است .

در آخر

توجه به تابلوهای ترافیکی و علائم ترافیکی باعث می شود تا خطر تصادفات و مرگ و میر کاهش یابد. یکی از موارد مهمی که در ساخت تابلو های ترافیکی باید به آن توجه داشت مقاوم بودن آن در برابر ضربه است , چرا که تابلوهای جاده ای همواره در معرض خطر برخورد خودروها قرار دارند . به همین منظور یک ورق گالوانیزه بر روی سطح فلزی انواع تابلوهای پارکینگ تعبیه شده است که آن را در برابر اصابت اجسام سخت بسیار مقاوم کرده است . رنگ الکترواستاتیک بر روی این تابلو نقش یک عایق نفوذ ناپذیر را ایفا کرده است .

این پوشش ، تابلو را در برابر نفوذ رطوبت ناشی از بارش های جوی و در تمامی تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی برچسب شبرنگ قرار داده می شود تا رؤیت آن ها در ساعات تاریک شب امکان پذیر باشد . تابلو شبرنگ پارکینگ نیز از این قاعده مستثنی نیست و با کمترین نور ، بازتاب درخشانی از خود نشان می دهد . با توجه به ویژگی هایی که گفته شد فروشگاه پارک ترافیک تولید کننده تجهیزات ترافیکی ، تجهیزات پارکینگ و تجهیزات ایمنی ترافیکی انواع تابلو و علائم ترافیکی را با کیفیتی مرغوب به فروش می رساند.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *