آینه محدب و کاربرد آن

آینه محدب چیست؟

آینه محدب یا به عبارت ساده یک آینه منحنی، آینه ای است که در آن سطح بازتابنده به سمت منبع نور برآمده می شود. سطح یک آینه منحنی می تواند محدب باشد که به معنای برآمدگی به سمت بیرون یا مقعر برآمدگی به سمت داخل است. یک آینه محدب نور را به بیرون منعکس می کند و بنابراین برای تمرکز نور استفاده نمی شود. آینه های محدب یا آینه های منحنی همیشه یک تصویر مجازی را تشکیل می دهند زیرا کانون و مرکز انحنا نقاط خیالی در داخل آینه هستند و نمی توان به آنها دسترسی پیدا کرد. این بدان معناست که تصاویری که توسط یک آینه محدب تشکیل شده اند را نمی توان روی صفحه نمایش داد. همچنین تصویر کوچکتر از جسمی است که نمایش داده می شود، اما با نزدیک شدن این جسم به آینه محدب بزرگتر می شود. آینه محدب کاربردهای فراوانی دارد. از انواع کاربردهای آینه محدب می توان به عنوان تجهیزات پارکینگ و ایمنی که در پارکینگ ها و جاده ها جهت ایجاد ایمنی بیشتر استفاده می شود، نام برد.

کاربردهای آینه محدب

  • یکی از رایج ترین موارد استفاده از آینه محدب، آینه خودرو شماست. این آینه‌های محدب برای خودروها استفاده می‌شوند زیرا تصویری عمودی می‌دهند و با خمیدگی به سمت بیرون، میدان دید وسیع‌تری را فراهم می‌کنند.
  •  از دگر کاربردهای آینه محدب استیل که تصویری با کیفیت و وضوح بالا را منعکس می کنند، استفاده در پارکینگها و جاده ها می باشد، که می توانند نقاط کور در پارکینگ ها و جاده ها را از بین ببرند و یک میدان گسترده ای از بینایی ایجاد کنند. آینه محدب برای تامین ایمنی رانندگان در جاده ها، معابر و کوچه هایی که دید کافی وجود ندارد استفاده می شود. آینه محدب یکی از شناخته شده ترین تجهیزات ایمنی ترافیکی به شمار می رود که با قرار گرفتن در محل مناسب ، مانع از برخورد خودرو ها با یکدیگر و همچنین برخورد خودروها با عابران پیاده می شود .
  • همچنین از آینه های محدب، اغلب در راهرو و پارکینگ ساختمان های مختلف از جمله بیمارستان ها، هتل ها، مدارس، فروشگاه ها و ساختمان های مسکونی ادارات و پارکینگهای عمومی استفاده می شود. معمولاً این آینه ها در نقاطی که راهروها از یکدیگر عبور می کنند یا چرخشی شدید ایجاد می کنند به دیوار یا سقف نصب می شوند. این کار نقاط کور را از بین می برد و دید کلی خوبی از محیط اطراف به افراد ارائه می دهد.
  • آینه محدب همچنین یک راه ساده برای بهبود ایمنی در انبار یا محیط تولید شما است. در یک محیط کار یا انبار، آینه های محدب را می توان در گذرگاه ها یا نقاط کور قرار داد تا کارگران بتوانند لیفتراک های در حال نزدیک شدن، سایر وسایل نقلیه یا همکاران نزدیک را ببینند. این به کارکنان شما دید کلی لازم از محیط کارشان را می دهد و بنابراین ایمنی در محل کار شما را افزایش می دهد.
  • یکی دیگر از کاربردهای آینه محدب در این محیط کاری در حین فرآیند تولید است، مثلاً روی تسمه نقاله برای مشاهده محصول خود از زوایای مختلف. این امر می تواند با آگاهی از هرگونه ایراد در تولید، کیفیت محصولات شما را افزایش دهد و با رفع نیاز به بررسی محصولات خود با برداشتن آنها از نوار نقاله، کارایی فرآیند تولید را افزایش دهد.

آینه های محدب قابل استفاده در پارکینگ ها و جاده ها

آینه محدب یکی از تجهیزات پارکینگ ترافیکی می باشد. آینه های محدب، به صورت کروی می باشد که قسمت درونی آن نقره_اندود شده و قسمت بازتابنده آن رو به بیرون است. در این آینه، تصویری مجازی درون آینه تشکیل شده که از اندازه ی واقعی کوچک تر است، به همین دلیل زاویه دید این آینه ها از آینه های تخت معمولی گسترده تر است . آینه محدب بر اساس کاربردشان به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند. یکی از کاربردهای آینه محدب به عنوان یکی از تجهیزات پارکینگ> استفاده در پارکینگها و جاده ها جهت ایمنی خودروهاغ و سرنشینان خودرو می باشد. که این آینه ها خود به چند دسته تقسیم بندی می شوند:

  • آینه سرپیچ جاده
  • آینه محدب پارکینگ
  • آینه محدب ترافیکی
  • آینه محدب ترافیکی شیشه ای
  • پلی کربنات

از آینه های محدب در پارکینگ ها استفاده می شود ، که این نوع ، آینه محدب پارکینگ نام دارد . یکی از کاربرد های این محصول پارکینگی در پیچ رمپ ها و گذرگاه پارکینگ هایی است که دارای دید کم و مخفی هستند . به همین دلیل از این نوع آینه محدب برای بهبود دید رانندگان استفاده می شود . از دیگر مکان هایی که از آینه محدب ترافیکی استفاده می شود ، در جاده ها است ، که آینه محدب سر پیچ جاده نام دارد . از کاربرد های آینه پیچ جاده پیش گیری از اتفاق های ناگوار و غیر قابل پیش بینی در جاده ها و سر پیچ ها است . آینه محدب کروی را می توان به راحتی در جاده ها ، تقاطع ها ، ورودی ها و خروجی ها ، گوشه ها ، راه پله ها ، کارخانه ها ، فروشگاه ها و مغازه ها ، مدارس ،بیمارستان ها و و سایر مکان های مختلف نصب کرد .

از مهمترین مکان ها در پارکینگ کعه از آینه محدب استفاده می کنند، در رمپ پارکینگ و در ورودی و خروجی پارکینگ است . با نصب آینه ترافیکی رانندگان به آسانی از محل خودروی رو به رو اطلاع پیدا می کنند که همین مسئله مانع از برخورد خودروها در رمپ پارکینگ می شود . از جهتی خودرو ها هنگام ورود و خروج از پارکینگ ، در مورد عابران و خودروهای عبوری بیرون از پارکینگ اطلاعی ندارند و می توانند با استفاده از آینه محدب از موقعیت عابران و خودروها اطلاع یافته و از برخورد با آن ها پیشگیری کنند .

تفاوت آینه های محدب پارکینگ

تفاوت آینه های پارکینگی ترافیکی در جنس و متریال می تواند بر روی مقاوم بودن و استحکام آن در برابر شرایط جوی تاثیرگذار باشد . برای خرید این محصول جاده ای باید شناخت کافی را نسبت انواع آینه ترافیکی و کاربرد آن داشته باشید . این محصول ترافیکی را می توان براساس قیمت و جنس به چند دسته تقسیم کرد ، که هرکدام از این دو معیار می تواند بر روی کیفت و کاربرد آینه های پارکینگ ترافیکی تاثیر گذار باشد . آینه محدب استیل محصولی ایده آل برای استفاده در محیط داخلی در مکان هایی مانند انبار است که می تواند به کارکنان کمک کند تا مناطق خاصی که ممکن است نقاط کور وجود داشته باشد را مشاهده کنند و اطمینان می دهند که در هنگام کارکرد با ماشین آلات سنگینی چون لیفتراک یا ماشین آلات دیگر می توانند از نقاط سخت براحتی عبور کنند .

آینه های محدب به طور خاصی طراحی شده اند که به عنوان یک وسیله ایمنی ، امنیتی و نظارت جهت نصب در هر دو محیط داخلی و فضای باز مورد استفاده قرار می گیرند ، جایی که خطر بالقوه برخورد و تصادف ، جابجایی و غیره وجود دارد. در مکان هایی مانند جاده ، پارکینگ ها و هر مسیر پرپیچ و خمی که امکان مشاهده ی تمام زوایا وجود ندارد ، از آینه محدب ترافیکی برای مشاهده این نقاط مخفی استفاده می شود . باید در نظر داشت که بسیاری از تصادفات و اتفاقات ناگوار در پیچ هایی اتفاق می افتد که راننده دید کافی را ندارد ، به همین دلیل است که از انواع آینه محدب استفاده می شود .

در نتیجه

انواع آینه های ترافیکی که در بازار موجود است می توان از آینه محدب سر پیچ جاده و آینه محدب پارکینگ نام برد ، که هر کدام از انواع این آینه ها به جهت جنس متفاوتی که دارند ، دارای قیمت های مختلفی نیز می باشند . تفاوت آینه ی پارکینگی در جنس و متریال می تواند بر روی مقاوم بودن و استحکام آن در برابر شرایط جوی تاثیرگذار باشد . فروشگاه بزرگ پارک ترافیک عرضه کننده انواع تجهیزات ترافیکی و پارکینگی و ایمنی در تهران انواع آینه محدب که در پارکینگ ها و جاده ها مورد استفاده قرار می گیرد را با بهترین کیفیت عرضه می کند.

0/5 (0 دیدگاه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *